By 17 Nisan 2013 Devamı →

Lekesiz bir cilt içinAydınlık,  lekesiz  bir cilde sahip olmak için

Antioksidan savunmanın gücü….

canlı ve saglikli ciltYüzde çeşitli sebeplerle oluşan kahverengi lekeler, yaşla birlikte gelişen düzensiz renk değişiklikleri, hamilelik lekeleri ve çiller; lazer, kimyasal soyma ve akne tedavisi sonrası gelişen lekeler, kozmetik olarak sıklıkla şikayet ettiğimiz sorunlardır.

İnsanın ruh sağlığını, görünümünü, ilişkilerini ve özgüvenini önemli derecede etkiler. Tedavisi,  zaman ve sabır isteyen bir durumdur. Ancak tedavi edilmezlerse, renk koyulaşır; renk koyulaştıkça, tedavinin yararı azalır. Derinin kahverengini rengi,  “melanin” olarak adlandırılan renk maddesine bağlıdır. Melanin maddesi, renk hücreleri tarafından yapılır. Derinin üst ya da alt tabakasında depolanır.  Dermatologlar, özel geliştirilmiş bir ışıkla, lekenin derinliğini tespit edebilirler. Bir lekeyi tamamen yok edebilmek mümkün olmasa da, lekenin yoğunlu azalabilir, cilt tonu dengelenebilir.

Aydınlık ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için,

1. Lekenin derinliği ve tetikleyen sebebin aydınlatılması  (hormonal sebepler, ilaç veya kozmetik kullanımı, eşlik  eden hastalıklar gibi)   için dermatologunuzdan yardım alın.
2. Tüm yıl boyunca güneşten korunun, koruyucu ürün kullanın…
3. Günlük cilt temizliğinize epidermal ölü hücreleri yok eden bir temizleyici veya eksfoliasyon ile başlayın. Böylece daha sonra kullanacağınız ürünlerin etkinlikleri artar
4. Nemlendirici altına, yaz/kış, gece/gündüz, olmazsa olmaz, renk açıcı ve ton farklılıklarını düzenleyen antioksidan (vitamin C, kojik asit, fitik asit, ferulik asit vb antioksidan koruyucular) serumlar ya da destekleyici kozmetik ürünler kullanın böylece cildinizi 3 lü koruma altına alırsınız. Oksidasyonun ve ultraviyolenin zararlı etkilerinden korur, cilt yaşlanmasının görünen belirtilerinden onarırsınız. Ayrıca, antioksidanlar, melanin sentezini baskılar ya da sentezi uyaran mesajları bloke eder.
5. Diyet takviyesi olarak, cildin kendini güneş ışınlarından ve çevresel kirliliklerden koruyacak olacak, antioksidan destek ürünleri (vitamin C, E, üzüm çekirdeği özü, resveratrol, likopen, alfa-lipoik asit vb.) kullanın…
6. Kuruluk ve çizgileri yumuşatmaya yardımcı olan ve gelecekte pigmentasyonu tetikleyebilecek etkenlere karşı koruma sağlayan en az SPF 15  içeren nemlendirici ile bakımınızı sonlandırın.
7. Gece bakımınızda yapılandırıcı ve aydınlatıcı ürünler kullanın.

Cildi yeniden canlandırma

Kimyasal peeling

Derinin en üst tabakası olan epidermis, yaklaşık 30 hücresel tabakadan oluşmuştur. En alt tabakadaki hücrelerden yeni/genç hücreler oluşur. Bu hücreler zaman içinde, merdiven basamağını atlar şekilde, üst katlara doğru ilerler. Cildimizin en üst tabakasına ulaştıklarında canlılıklarını kaybedip, kuruyarak ölü hücrelerden oluşmuş bir kat oluştururlar. Bir yandan ilerleyen zamanla gelişen azalan hücresel yenilenme hızı, diğer yandan çevresel kirlilikler, hepsi bir arada cildimizin canlılığını kaybetmesine, donuk, mat ve sarımsı bir renk almasına neden olurlar. Meyve asitleri ile uygulanan “peeling” bakımları, ölü cilt hücrelerini nazikce soyarak, yeni hücrelerin oluşumunu sağlar.

“Peeling terimi”, derinin üst tabakalarının kontrollü bir şekilde soyulması anlamına gelir. Amaç, daha sağlıklı ve genç hücreler oluşturarak, cildin daha parlak, gergin ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktır. Düzenli uygulamayla;
İnce çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir

Cildin esneklik-sıkılığı sağlanır

Ciltteki kahverengi lekeler yani pigment düzensizlikleri giderilebilir

Sivilce izleri tedavi edilebilir

Kozmetik marketlerden bir ürün satın alırken, şık ambalajlar içinde, size temizleyici yüz maskeleri yada peeling malzemeleri de almanız önerilir. Genellikle bunlar haftada bir gün ya da iki gün uygulanan partiküllü ürünlerdir. Bunlar “Mekanik peeling” ürünleridir; sadece üst deriyi soyarlar.

“Kimyasal peeling”, kimyasal bir madde kullanılarak, hücreler arası bağlantının eritilerek derinin üst tabakasının soyulmasıdır. Bu amaçla, AHA, PHA ve %10 triklorasetikasit (TCA) kullanılır. Meyve asitleri olarak bilinen bütün AHA’lar, hafiften orta derinliğe kadar kimyasal peeling amacıyla kullanılırlar. AHA’lar hem derinin üst hem de alt katmanlarına etki göstererek cildin tekrar yenilenmesini sağlarlar.

Dermatologlar, en çok kliniklerinde AHA içeren ürünler kullanırlar. Kısa süreli bir uygulama olduğu için, popüler adıyla “öğle yemeği peeling”i olarak tanımlanır. Kişiye bir öğle yemeyi saatinde uygulanabilir ve kişi herhangi bir uygulama belirtisi olmadan işine geri dönebilir. Uygulama kolaylığı ve etkinliği nedeniyle glikolik asit, yüzeysel kimyasal peelingler içinde en yaygın kullanılan üründür. Hastalar, birkaç peeling seansından sonra, ciltlerinde canlanma ve ince cizgilerde hafifleme farkederler.

Doç. Dr. Alev Eken/Dermatolog

Yıpranmış Saçlara Son
Detoks Diyeti
Mucizeyi Kendiniz Yaratın
Göz Çevresi Bakımı
Üzümle Gelen Güzellik
Cilt Bakımında Doğal Mineraller

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, ,


Comments are closed.