By 14 Haziran 2010 Devamı →

LAZERLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİTırnak mantarı, lazerle birkaç saatte yok ediliyor.

Mantar Hastalığı Nedir?

tirnak mantari lazer tedaviMantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi infeksiyonlara neden olabilir.

Ayak ve Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.

TIRNAK MANTARI
Her 10 kişiden en az 3’ünde görülen tırnak mantarı, özellikle yaz aylarında kadınların kâbusu haline geliyor. Günümüzde lazer teknolojisiyle bu sorundan ebediyen kurtulmak mümkün.

EN çok ayak baş parmak tırnağıyla ona komşu olan tırnaklarda görülen mantar, hijyen ve gerekli bakım şartlarına uyulmadığı takdirde diğer tırnaklara da yayılabiliyor. Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, Türkiye’de yeni uygulanan lazer tedavisiyle tırnak mantarlarının birkaç seansta yok olduğunu söylüyor.

TIRNAK ÇEKİLİYORDU
Yıllarca tırnağın çekilmesi, çeşitli solüsyonlarla baskılama, oral ilaçlar ve pedikürle tedavi edilmeye çalışılan tırnak mantarı, kişinin sosyal ortamlardan dışlanmasına neden olabiliyor. Birçok bakım merkezi mantar oluşan tırnaklara bakım uygulama konusuna tereddütle yaklaşırken, ayak estetiğini baltalayan bu sıkıntıya çözümsüz kalan kadınlar, çareyi tırnak çektirmekte veya yaz boyunca kapalı ayakkabı giymekte buluyordu.

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR?
Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Tırnak mantarı, diyabet, hormonal bozukluklar, ayak bakımının dikkatli yapılmaması, yetersiz beslenme, kan dolaşımı bozukluğu ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Dünyada görülme sıklığı yüzde 2-3 arasındayken, ülkemizde hijyen ve sağlık koşulları nedeniyle 20 kat fazladır” diyor.

TIRNAK MANTARINDA LAZERLE TEDAVİ
Dr. Saraçoğlu, tırnak mantarında kullanılan krem, eritici bant ve tırnak cilası şeklindeki ürünlerin de başarıya yardımcı olduğunu, ancak bunun için uzun zaman gerektiğini söylüyor. Tırnak mantarı tedavisinde tırnak çekiminin de önemli bir yöntem olduğunu belirten Saraçoğlu’na göre lazer uygulaması, en iyi yöntem. Bu tedavide durumun gerektirdiği seans sayısıyla enfeksiyon yok edilerek mantar tamamen ortadan kaldırılıyor ve tırnak eski görünümüne kavuşuyor. Komşu ülkelerden bu tedavi için gelen hastalar olduğunu belirten Dr. Saraçoğlu, Birçok ülkede yeni uygulanan lazerle tırnak mantarı tedavisinin ülkemiz için de yeni olduğunu söylüyor ve “herhangi bir ağrı ve zahmet gerektirmemesinin yanında mantarı yayılmadan kısa sürede ortadan kaldırması da yöntemi benzersiz kılıyor”diyor.

Ayak ve Tırnaktaki Mantar Hastalıklarının Nasıl Farkına Varabilirim?
Ayak mantar hastalığı, ayak parmakları arasında kaşınan ve acıyan deri ile kendini gösterir. Ayak derisi soyulur ve yüzey açık hale gelir. Mantar bulaşmış kısımlar (ya da ara bölgeler) genellikle beyaz renkli ve sulantılıdır. Ayaklar sıklıkla terli ve kokuludur.
Tırnak mantar hastalıkları, genellikle el ya da ayağın bir ya da iki tırnağında başlar. Daha sonra bütün tırnaklara yayılabilir. Hastalığın erken dönemlerinde normal sağlıklı pembe renk kayboldukça, tırnağın dış köşesi hafif sarılaşır. Hastalık yayıldıkça tırnak sertleşir ve şekil değiştirir. Hastalıklı (mantarlı) doku zayıflar ve kolaylıkla kırılır. Tüm tırnak, dokunulmaya karşı hassastır ve ayakkabı hatta çorap giymek bile acı verir. Tırnak gevşeyebilir ve deriden ayrılabilir, hatta düşebilir. Tırnakları kesmek ve tırnak cilası sürmek işe yaramaz. Hastalığı yenmenin tek yolu tıbbi yardım almaktır.

Ayak ve Tırnak Mantar Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?
– El ve ayakları, özellikle de parmak aralarını sürekli temiz ve kuru tutmak için çaba gösterin.
– Sentetik ya da yün çoraplar yerine %100 pamuklu çorap giyin, çoraplarınızı sık sık değiştirin ve yıkayın.
– Ayakkabı, terlik, havlu ve bornozlarınızı kimseyle ortak kullanmayın.
– Ortaklaşa kullanılan duş ve soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşmayın, terlik giyin.

* Ayak Bakımı
* Ayak Mantarına Karşı Doğal Tedavi (Suna Dumankaya)
* Ayak Sağlığı ve Mutlu Ayaklar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


14 Yorum Var "LAZERLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Sultan Aykut dedi ki:

  Benim el parmaklarımın beşinde de 7 yıldır mantar var.İlaç kullanıyorum ama sürekli tekrar ediyor.Lazer tedavi fiyatlarını öğrenmek istiyorum ona göre randevu alacağım yardımcı olabilir misiniz ?

 2. redak nugka dedi ki:

  Bnm her iki ayak bas parmagim da war blazer olur mu olursa tirnAk ne sure icin de uzar

 3. Nuray dedi ki:

  10yıl önce yapılan tahlilde bana lamisil tablet verildi 6ay kullandım geçti 1müddet sonra tekrar başladı dönem dönem kullanmaya tekrar başladım ama artık sonuç alamadığım için bıraktım son derece kalın rengi kötü şekil bozuklukları başladı batmalar ve yan dönmeler
  Baş paramağımın yan parmağınada sıçradı lazerle sonuç alabilirmyim? en az 6parmak olarak düşünerek bana 1fiyat verebilirmisiniz ona göre randevu alıcam

 4. olcay kaya dedi ki:

  merhaba her iki el baş parmaklarımda mentar var çok sık el yıkadığım için muhtemelen şu anda yeşil görünümünde zaman zaman rengi değişiyor fakat çok ilerlemiş değil sean ücretini öğrenebilirmiyim…

 5. EBRU GEMİCİOĞLU dedi ki:

  BENİM 2 AYAĞIMIN 10 TIRNAĞIMDADA MANTAR VAR YARIN SİZE TEDAVI OLMAYA GELECEM INŞALLAH SONUC ALIRIM SAYGILAR

 6. yusuf yıldırımoğlu dedi ki:

  Hocam merhaba yusuf ben ayak baş parmak tırnaklarımda mantar mevcut lazerle tedavi yaptırmak istiyorum maliyeti ne olur bana bilgilendirirseniz aynı zamandada randevu almak istiyorum teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. yusuf yıldırımoğlu 507xxx

 7. Bengül Gülen dedi ki:

  Benim sağ ayak baş ve yanındaki ile sol ayak baş parmak tırnaklarında senelerdir süren mantar var.Çeşitli solüsyonlar ve evvelki yıl 1 yıla yakın süre ilaç kullandım.Tırnaklar dipten pembe renk aldı ancak üst kısmlar geçmediği gibi son haftalarda yeniden arttığını gözlemledim.Bir de sağ baş parmakta acı ve şişlik veren tırnak batması var.Lazer tedavisi bana uygun mudur?Kesin çözüm getirir mi? Maliyeti nekadar? Size nasıl ulaşabilirim?

 8. cebrail özalp dedi ki:

  hocam bende iki senedir vaar ve bi türlü geçmiiyo bunun için en etkili ilaç hangisi

 9. Naciye ÖZESAT dedi ki:

  Benim sol ayak orta ve ikinci tırnağımda kalınlaşma var. Yaklaşı 8 – 10 yıldır bu böyle devam ediyor. çok acı çekiyorum. Hap da dahil birçok ilaç kullandım ancak sonuç alamadım. acaba lazerle tedavi kesin sonuç veriyor mu? tedavi süresi kaç zaman sürer. çünkü ben KKTC'nde kalıyorum. bu tedavinin fiyatı nedir? Size nasıl uluşabilirim?

  Naciye ÖZESAT, Cep No: 0533 860 76 55

 10. MESUT AKTÜRK dedi ki:

  SLM TIRNAK MANTARU VE VÜCUTTA ÇIKAN TÜM MANTARLARI TAMAMEN YOK EDEN Bİ ÜRÜN VAR İTHAL 100DE100 KAYBEDİYOR TIRNAĞI SAĞLIKLI YENİLİYOR VE HERTÜRLÜ KAŞINTIYI KESİN SURETTE KALICI OLARAK ÇÖZÜYOR MÜKEMMEL Bİ ÜRÜN EE TABİ YİNE AVRUPALILAR YAPMIŞ BİLGİNİZE BÖYLE MANTAR KAŞINTI SORUNU OLAN VARSA ULAŞSIN BAN SAYGILAR MESUT

 11. erkut yayık dedi ki:

  sayın doktor hocam benim sağ ve sol ayak başparmaklarımda tırnak matarı 8-10 yıldır devam ediyor birkere devam ettim sonra ara verdim tedaviye hap ve tırnak cilası kullandım etkili olmuştu fakat ben gerçekten kesin bir tedavi istiyorum bu mümkünmüdür sayın doktor hocam ve tedavi süreci kaç seans sürer seans ücretleri hakkında ayrıntılı geniş bilgi alabilirmiyim sayın doktor hocam teşekkür ederim ben sarıyerden yazıyorum hayırlı günler

 12. nigar ozturk dedi ki:

  benim sag ayak basparmagimdaki tirnak mantari 10 yila yakin suredir var bu arada 4 – 5 ay ilac tedavisi oldum + cila ancak tam gecmisken tedaviye ara vermek zorunda kaldim tekrarladi
  lazerle tedavi kac seansta olur ve sensa ucretleri hakkinda bilgi alabilirmiyim
  tesekkurler
  nigar ozturk

 13. HASAN HERGÜNER dedi ki:

  Sayın doktor benim, her iki ayak baş parmağımda siyahlanma var. 1-2 yıldır devam ediyor.Bugüne kadar doktora gitmedim ve hiçbir ilaç kullanmadım. Lazerle nasıl ve kaç liraya tedavi olabilirim.
  Bilgilerinizi bekliyorum.

 14. murat yaman dedi ki:

  benim bütün tırnaklarımda mantar var acaba lazerle tedavi kesin sonuç veriyormu