By 13 Mayıs 2009 Devamı →

LAZERLE İSTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULMAKYaza Girmeden İstenmeyen Tüylerden Kurtulun

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanin en hızlı ve güvenilir yolu olan lazer epilasyon, hem estetik açıdan iyi görünmek; hem de sağlıklı olmak isteyen hanımların imdadına yetişiyor. Uzmanlar lazer epilasyon işleminin; havaların henüz çok ısınmadığı ve güneşin kendini sıkça göstermediği bu aylarda yaptırılmasını öneriyor.

Uz. Dr. Ayfer Aydın , “Lazerli epilasyon yöntemi” hakkında bilgi verdi.Lazer Epilasyon
Lazerli epilasyon vücuttaki istenmeyen tüyleri acısız ve cilde zarar vermeden yok eden kalıcı bir yöntemdir. Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer ışınları kıl kökünde bulunan melanin pigmentini hedef alır. Lazer ışınını emen melanin pigmenti ısınır ve kıl kökü tahrip olur. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. Lazerli epilasyondan etkili sonuç alabilmek için en az 4 seans düzenli olarak devam etmek gerekir. Seans sayısı, cilt tipine ve tüylerdeki yoğunluk ve renge göre değişir. Lazerli epilasyonla uygun gelişmişlikteki tüyler yok edildiği için bu evreye gelmeyen tüyler için uygun evre beklenir. Bu da seans sayısının artmasına neden olabilir.

Cilt rengi açık, tüyleri koyu olan kişilerde oldukça hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Lazer işlemi nasıl uygulanır?
Lazer, Selektif Foto-Termoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip) adı verilen bir mekanizma üzerinden etki gösterir. Deriye lazer atışı yapıldığında, ışık milisaniyeler içinde deriden emilmeksizin geçer ancak kıl kökü ve kıl gövdesi tarafından emilir ve kıl kökü içinde yüksek ısı meydana getirerek kıl kökünün tahrip olmasına yol açar.

Lazerin vücuda herhangi bir zararı var mıdır?
Lazer uygulamaları çoğu zaman radyasyon gibi algılanmakta ve zararlı etkiler meydana getirebileceği düşünülmektedir. Oysa lazer ile radyasyon arasında bir ilişki yoktur. Lazer uygulaması sırasında deri altındaki doku ve organlara herhangi bir etkide bulunduğuna dair bir bulgu gözlenmemiştir. Lazerle vücutta ancak kıl kökü seviyesine dek ulaşılabilir.

Uygulama sırasında acı hissedilir mi?
Lazer işlemi sırasında tüylerin cımbızla çekildiğinde meydana gelen acının benzeri bir his algılanır. Vücudun bazı bölgeleri daha duyarlı olduğundan, doğal olarak bazı bölgelerde bu his daha güçlü hissedilebilir. Ancak lazer soğutucu ile birlikte kullanılmakta olduğundan derinin ısınmasına bağlı bir ağrı-acı meydana gelmez. Soğutucu, işlem sırasında lazer atışı öncesi-atış sırası ve sonrasında deriyle sürekli temas halinde tutularak işlem bölgesini soğutur ve deri üst tabakasını lazerin ısısından korur. Soğutucu sayesinde kıl kökündeki reaksiyon da nisbeten az hissedilir.

Lazerli epilasyon hangi bölgelerde uygulanır?
Lazer, bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, kulaklar, boyun, kol, koltukaltı, bacak, kalça, sırt, göbek, omuzlar ve bel bölgelerinin yanı sıra göğüs ve bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

İşlemler ne kadar sürer?
Lazer epilasyon işlemi uygulama yapılan bölgenin genişliğine göre değişir.

Kaç kez yapılır?
İşlem köklerin büyüme aşamasında 4-6 hafta aralıklarla ya da tüyler çıktıkça yapılır. Toplam işlem sayısı vücut bölgesine göre değiştiği gibi, genetik faktörler, yaş, cinsiyet, hormonal profil gibi özelliklerinize bağlı olarak da farklılıklar gösterir. Tedavi amacınızı doktorunuza bildirdiğinizde size göre uygun bir tedavi şeması ayarlanacaktır.

Tedaviden sonra deride ne gibi bir değişiklik gözlenir?
Hassas ciltlerde hafif pembelik veya kızarıklıklar olabilir. Ancak güçlü bir soğutucu ile birlikte kullanılan lazerlerde, işlem sonrası pembelik-kızarıklık hemen hemen hiç görülmez.

İşlem sonrası losyon-krem ya da ilaç kullanımı gerekli midir?
Kızarıklık oluşmayan bir tedaviden sonra herhangi bir koruyucu krem uygulamasına da gerek kalmaz. Kızarma meydana geldiği takdirde koruyucu ve onarıcı kremler kullanılmalıdır.

Lazer tedavileri sırasında güneşe çıkmak sakıncalı mıdır?
Tedavi süresince güneşten sakınmak tavsiye edilir.

Yüze uygulanan bir tedaviden sonra makyaj yapılabilir mi?
Uygulama sonrası ciltte kızarıklık oluşmadığı takdirde makyaj malzemeleri işlem gören bölgeye rahatlıkla uygulanabilir ancak deride kızarıklık meydana getiren bir lazer tedavisinden sonra kimi makyaj malzemelerinin kullanımı sakıncalı olabilir.

Lazer uygulamasından sonra işlem bölgesindeki tüylere ne olur?
İşlemden sonraki 3 gün içinde tüyler yüzeye çıkmaya başlar ve dökülür. Tüylerin yüzeye çıkması yeniden büyüme olmayıp, köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülme tamamlandıktan sonra o bölgede birkaç hafta süreyle yeni tüy çıkmaz. Yeni tüyler çıkması yeni bir seans gerektiği anlamına gelmektedir.

Lazer işlemlerine başlamadan önce ne yapılması gerekir?
Lazer işlemlerine başlayabilmek için o bölgedeki tüyleri bir süre kökten almadan beklemek gerekir. Bu süre içerisinde uzayan tüyleri kesilebilir ya da tüy dökücü krem kullanılabilir İşleme başlamak için tüylerin uzun olmaları gerekmez, köklerin tüy çıkarmış olması yeterlidir

Epilasyon uygulamalarına artık yalnızca bayanlar değil, erkekler de sıklıkla başvuruyor…
Erkeklerin en sık uygulama yaptırılan bölgeler omuz, sırt, göğüs, boyun- ense ve elmacık kemiklerinin üzerindeki sakallardır. Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarında kadınlara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Avantajları, erkeklerin daha kalın ve koyu renk kıl köklerine sahip olmaları nedeniyle, lazere çok iyi yanıt verirler ve çok daha başarılı sonuçlar alınabilir. Erkeklerin dezavantajı ise yapıları gereği yüksek erkeklik hormonları nedeniyle sürekli yeni kıl üretimi ile karşı karşıya olmalarıdır. Bu durum sık sık yeni uygulamaları ve zorunlu kılmaktadır. Doğru tedavi ile istenilen sonuç elde edilir.

Uz.Dr. Ayfer AYDIN (Dermotoloji Uzmanı) Uz.Dr. Ayfer AYDIN
Amerikan Hastanesi 444 3 777
Yazıları :
Dr. Ayfer Aydın Kimdir?
Canlı Cilt İçin
Behçet Hastalığı
Kışın Bakımlı Saçlar İçin İpuçları
Lazerle istenmeyen Tüylerden Kurtulmak
Kimyasal Peeling Nedir Nasıl Uygulanır?
Güneşin Aldatıcı Cazibesi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ayfer AYDIN

Etiketler:, , , ,


18 Yorum Var "LAZERLE İSTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULMAK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. aslı ince dedi ki:

  BEN DE 15 YAşındayım alnımda kıl var fazla değil ama ben çok huylanıyorum ileride lazer tedavisi yaptırmak istiyorum .

 2. Aylin dedi ki:

  Herkes bu kadar doktorlara insanlara yalvarıyor herkes bi bunalım geçiriyor kimse bilgi vermiyor arkadaşlarımıza yaz geldi herkes rahat giyinmek istiyor bunlar herkes oluyor neden kimse olumlu birşey yazmıyor özge diye arkadaşın yuvası yıkılıyor yazık yazık ben okudum üzüldüm yardımcı olmak isterdim bilmiyorum siz biliyorsanız bu arkadaşlarımız bilgi yardımcı olun ya

 3. Elifnur dedi ki:

  Lazer epilasyon kullanma yaşı kaç acaba ?Lütfen cevap verin ,artık kilotlu çorapsız etek giyemiyorum ben 13 yaşındayım 🙁

 4. Özge demir dedi ki:

  Ya benim göğüsumde göbek te yüzümde aşırı var bu beni çok uzuyor bu sorun yüzünden kendime zarar veriyorum bu tüylerde bian önce kurtulmak istiyorum lütfen lütfen bana yardımcı olun size arkadaşlar yardımcı olun oraya ulaşmak için bi numara varmı lütfen yazın yardımci olun bu yüzden yuvam yıkılıyor

 5. Özlem dedi ki:

  Ben yapmak istiyorum lütfen numaralarınız yada size ulaşmak için ben nişanlıyım benim nişanlım bu vücudumdaki tüyler için beni bıraktı

 6. ibrahim öztürk dedi ki:

  merhaba benim sırt bölgem enselerim boyunlarım aşırı kıllı olduğundan lazerle aldırmak istiyorum bunun maliyeti ne kadardır. ve sosyal hakları varmıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

 7. semih şimşek dedi ki:

  ben birşey duydum lazerle ilgilide onu sorcaktım sadece. Lazerle vucüdun herhangi bir bölgesindeki tüyleri aldırdıktan sonra o tüyler vucütta tek biryerden patlak veriyo. aldırdıgın yerden çıkmıyoda vucüdun herhangi tek bir yernden çıkmaya başlıyo dediler dogrumu bu acaba?

 8. güleyda tekir dedi ki:

  NİYE SORULARIN CEABI YOK?

 9. mm c dedi ki:

  merhba benim sırt bölgemdeki kıllardan kurtylmak istiyorum neredeyse sıtımın tammı kıllarla kaplı tamamen kurtulmam bana nekadara mal olur bir fiat vere bilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

 10. mami dedi ki:

  daha ben 18 yaşında bir delikanlıyım ve aşırı tüylenme var bunladen kurtulmak istiyorum ama lazerli epilastonun fiyatını bilmediğim için bu yöntemden çekiniyorum.acaba siz bana fiyatını sözle misiniz?

 11. a.sema kılıç dedi ki:

  lazer epilasyonyon gerçekten tam çözüm mü merak ediyorum ben 12 seas kadar yüz bölgeme diod ve alexsandır ile epilasyon yaptırdım ama bu seferde çene altımda tüylenme oluştu eskiden yoktu şimdi ise upl dedikleri cihaza başladım ama sonuç alırmıyım bilmiyorum acaba lazer epilasyon yapan kişilergelir de süreklilik sağlansın diye tam özeni göstermiyorlar anlamadım benim sorum şu olacak çene altımda koyu renk tüylenme diğer bölgelerde daha zayıf tüylenmem var acaba çene altıda alexandır diğer bölgelere diot uygulaması yapılabilir mi teşşekkür ederim cevaplarsanız sevinirim

 12. ozan SÖNMEZ dedi ki:

  benım vucudun ön ve sırt bölgesınde bayagı asırı denılcek sekılde kıl var artık kazagını cıkartmıycakmısın espırısınden sıkıldım benım merak ettıgım konu maliyetı nekadar bu tedavının..

 13. emrah dedi ki:

  ense ve sırt gögüs bölgemdeki tüyleri lazer ile cözülürmü yardımcı olursanız sevinirim

 14. Oğuz Topraktepe dedi ki:

  Selam ben Kayseriden Oğuz 18 yasindaım ensem Ve boynumda O kadar kıl var ki birleşmiş durum da daha doğrusu Sakal göğüs sırt Ense boyun birleşmiş durumda ensemdeki kılları aldırıorum 4-5 gün gidio Kuaförüm Benim Sayemde Zengn Oldu:) vücudumun diğer taraflarını söylemiorum bile:( nese saadete geliim. ben en azından ense ve boynumdaki kıllara lazer epilasyon yaptırmak istiorum kaç seansta bu işi kalıcı bitiririz ve ortalama bi maliyet öğrenmek istiorum lütfn bana yardımcı olum şimdiden çook tskler

 15. ahmet ahmet dedi ki:

  slm ben ahmet.vucudumda hattınden fazla tuyu (kıl) var.ben bundan cok rahatsız oluyorum.bu tuylerden kurtulmak ıstıyorum.tahmınen ne kadar maddıyat gerektırır.lutfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz!!!!!!
  sımdıden co tesekkur ederım

 16. serap AYDIN dedi ki:

  Selam ben Serap AYDIN FRANSA 'dan 20 yasindayim benim size bir kac sorum olucakti ama oncelikle bilmiyorum bana yardimci olabilirmizisiniz cunki sorularim " lazer epilasion " uzerine degil , lazerle yuzumdeki cileri yok etmek istiyorum bu mumkunmu bir kac sefer duydum ama isi uzmanina sormaklazim … ve acaba hepsini yok ede biliyomu , tedaviden sonra kizarikliklar olusuyomu ?? ve bu kizariklar ne zamana kadar kalici olabiliyo ?? tedaviden sonra gunese cika bilirmiyim ?? bu sorularima cevap verirseniz beni cok mutlu edersiniz…. Simdiden cok tesekur ederim….

 17. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  IPL mi kullandınız?
  alexandrite mı?
  ne tür lazer cihazı?

 18. BİRSEN ÇELEBİ dedi ki:

  benim yüz bölgemde tüğlenme var.2004 yılından beri lazer yaptırıyorum.şu an ilk aldırdığım günden çok farklı azalma ve tüğlerde sararma var.ama hala kesin bir sonuç almadım.buda beni çok üzüyo.esmer tenli biriyim.hormon testleride yaptırdım birşey çıkmadı.ne olcak bilmiyorum.hep böylemi devam edicek.yazınızda okuduğum bir bölüm var.lazer yaptırdıktan sonra yüzümde kızarıklık oluyo öyle dışarı çıkamayacağım için eve gelene kadar kapatıcı kullanıyorum ve eve geldiğimde yıkıyorum birşey olurmu.birde kullandığım lazer makinası isimleri. 1.CYNOSURE 12-10J İLE 367 atış birde CONDELA KULANDIM.