By 13 Eylül 2010 Devamı →

KURU ÜZÜMDE ATIK YAĞ TEHLİKESİ‘Kuru üzümü bitkisel atık yağa bandıranlar var’ tartışması çıktı
Bitkisel Atık Yağ Toplayıcıları ve Elektrik Üreticileri Derneği (BAYTED) Başkanı Mustafa Ezici, Ege Bölgesi’nde, bazı üreticilerin, üzümü kurutmak için, bandırma malzemesi olarak atık yağ kullandıklarını ileri sürdü.
Ezici, dernek olarak Ege Bölgesi’nde topladıkları atık yağ miktarında son dönemde bir azalma olduğunu belirterek, bunun nedenini araştırdıklarında, atık yağ vermesi gereken bazı işletmelerin bu yağı kilosu 1.5 liraya üzüm üreticilerine, köylülere sattığını belirlediklerini söyledi.
Bandırma yapılıyor
Üzümde kurutma işlemi yapılırken, yapışmayı önlemek, parlak görünmesini sağlamak amacıyla “bandırma” işlemi yapıldığını anlatan Ezici, şu bilgiyi verdi: “Yaptığımız incelemeler sonucunda, İzmir, Akhisar, Manisa, Denizli’nin köylerinde, üreticilerin, kurutacakları üzümü bitkisel yağa batırdıktan sonra serdiklerini belirledik. Bandırma işlemi denen bu işlemde sağlıklı bitkisel yağlar yerine, bazı üreticiler piyasada 1,5 liraya satılan atık yağları kullanıyorlar. Bu durum, bakanlık tarafından yapılacak analizlerde de görülebilir. Atık yağlar, insan sağlığı için çok büyük bir risk oluşturuyor ve kanserojen olduğu biliniyor. Bu durum, Türkiye’nin ihracatı açısından da risk taşıyor.
Türkiye dünyadaki en önemli kurum üreticisi ve ihracatçısı ülkelerden biri. İlgili bakanlıkların bu konuda önlem alması gerekir.” Manisa İl Tarım Müdürü Ömer Çelik, üzüm kurutulurken atık yağ kullanılmadığını, zeytinyağı kullanıldığı söyledi.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.