By 19 Eylül 2012 Devamı →

KULAĞINDAN ÖYLE BİRŞEY ÇIKTI KİKayseri’de 52 yaşında kulak ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran Ali Aydın’ın kulağından öyle bir şey çıktı ki…
Yahyalı ilçesine bağlı Senir köyünde geçimini çiftçilikle sağlayan ve çocukluğundan beri kulak iltihabı rahatsızlığı çeken Ali Aydın, bir sineğin girmeye çalıştığı kulağından kurt çıktığını görünce, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu.
ERÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Külahlı, Aydın’ın kulağından 25 adet kurt çıkardı.
Ali Aydın, çocukluğundan beri kulağında rahatsızlık bulunduğunu, zaman zaman Kayseri’deki çeşitli hastanelerde tedavi gördüğünü anlattı.
Yaklaşık 25 yıl önce Ankara’daki bir hastanede kulağından ameliyat edildiğini, operasyonun ardından rahatsızlığının geçtiğini düşünerek bir daha sağlık kontrolüne gitmediğini belirten Aydın, şunları söyledi:
“Kulağıma girmeye çalışan bir sinekten kuşkulandım. Kaşıntı başladı ve kulağımdan kurt çıktığını gördüm. Korktum ve Yahyalı’daki hastaneye gittim, oradan Kayseri’ye sevk ettiler. Hocam ameliyata gerek duymadan kurtları çıkardı. Kurt çıktıktan sonra rahatladım. Çocukluğumda üzerinde durulsaydı bu rahatsızlığı yaşamazdım. Üstünde durmadım, 52 yaşına geldiğimde aklım başıma geldi.”
Prof. Dr. İsmail Külahlı da dünyada enfeksiyon hastalıkları içinde grip ve nezleden sonra en sık görülen enfeksiyon hastalığının orta kulak iltihabı olduğunu vurguladı.
Bu rahatsızlığın daha çok ilk 5 yaşta görüldüğünü, uygun tedaviyle yüzde 80-90 oranında tamamen giderilebildiğini belirten Külahlı, “Uygun tedavi yapılamayan, tedavisi takip edilemeyen hastalarda kalıcı hasarlar bırakır. Duyma bozukluğu, menenjit, yüz felci gibi ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir” dedi.
“25-30 kurdun kulakta olması dehşet verici bir tablo”

Ali Aydın’ın çocukluğunda başlayan rahatsızlığının zamanında yeterli tedavi edilemediğini anlatan Külahlı, şunları kaydetti:
“Hastamız çocukluğunda yetersiz tedavi edilmiş, düzenli takip edilememiş. Bu sadece hastanın hatası değil. Kulak hastalıklarının çok iyi bilinmediği, iyi takip edilemediği, hasta doktor uyumunun olmadığı durumlarda böyle tablolar ortaya çıkabiliyor. Hastamız çiftçi, hayvancılıkla uğraşıyor. Çevremizde bulunan mavi, yeşil sinekler, bir dönem larvalarını, yumurtalarını sıcak ve nemli bir ortama atıyorlar. Larva orada büyüyor, gelişiyor, sayısı artıyor ve yayılmaya başlıyor. Aslında fırsat bulsa bir süre sonra büyüyecek, uçup gidecek. Hastamızın da bu şekilde kulağına yerleşmiş, büyüyüp etrafına doğru yayılmış. 20-25 tanesini ben çıkardım. Bir kaçı da kendisi çıkmış. Yani 25-30 kurdun kulakta olması dehşet verici bir tablo. Hasta, kulağında bir şeyler oynadığını söylüyor. Bunların tedavisi zaten kolay. Bu ilginç olay nedeniyle kulak iltihabı konusunda uyarıda bulunmak istiyorum. Kurtları tamamen temizledik, çıkardık, hiç bir sorun kalmadı. Daha sonra kulak iltihabının tedavisine devam edeceğiz.”
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.