By 17 Eylül 2011 Devamı →

KSANTELAZMA KALP KRİZİ HABERCİSİGöz kapaklarınızda sarı lekeler varsa dikkat!
Araştırmalar, göz kapaklarında tıbbi adı ‘ksantelazma’ olan kabarık sarı lekeler bulunan hastaların kalp krizi geçirme olasılığının yüzde 48 daha fazla olduğunu gösterdi.
ksantelazmaDanimarka’daki araştırmacılara göre, genelde kolesterolden oluşan göz kapağı üzerindeki kabarık sarı lekeler, kalp krizi ve diğer hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğu anlamına geliyor.
Çoğunlukla kolestrolden oluşan ksantelazmanın, vücutta başka yağ birikiminin de göstergesi olabileceği belirtiliyor. Kalp doktorları bulguların kalp krizi riski taşıyan hastaların belirlenmesine yardımcı olabileceğini kaydediyor.
Danimarka’nın Herlev Hastanesi’ndeki araştırma ekibi 1970’lerde 12.745 hastayı izlemeye başlamıştı. Araştırmanın başlangıcında hastaların yüzde 4.4’ünde ksantelazma bulunuyordu.
GÖZLERDEKİ SARI ALARM33 yıl sonra hastalardan 1872’si kalp krizi geçirdi, 3699’u kalp hastası oldu, 8507’si de öldü. Ksantelazmanın kalp krizi riskini arttırdığı, işte bu verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıktı. Ksantelazma yağ birikimine işaret ettiği için felce ve kalp krizine yol açabilecek damar tıkanıklığı riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.Araştırmacılar bu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kolestrolü azaltmaya yönelik tedavi görmeleri gerektiğini belirtiyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.