By 08 Mart 2009 Devamı →

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU FİBROMİYALAJİYeni hastalığımız: Fibromiyalaji!

“Her tarafım ağrıyor”, “Sabah uyanamıyorum”, “Sürekli yorgunum” diyorsanız, okuyun…

FİBROMİYALAJİ Özellikler kadınları etkiliyorÇağın hastalığı ‘fibromiyalji’ dünyada yaşanan ekonomik krizle birlikte tetiklendi! ‘Her tarafım ağrıyor’, ‘sabahları uyanamıyorum’, ‘sürekli yorgunum’ diyenlerin sayısı ekonomik krizden sonra arttı. Özellikle kariyer kadınının muzdarip olduğu ve ‘orta yaş’ hastalığı olarak bilinen fibromiyaljiklerin arasına ‘gençler’ de katıldı
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aynur Özenir Başol; çağın hastalığı haline gelen ve ekonomik krizle birlikte artış gösteren kronik ağrı sendromu fibromiyalji hakkında şu bilgileri verdi:

Fibromiyalji nedir?

Yaşam kalitesini ciddi derecede bozan fibromiyalji; tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu veya kronik yorgunluk sendromu olarak tanımlanabilir. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen de spastik kolit dediğimiz tuvalete çıkma problemlerinin eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.

KALPLE YARIŞIYOR!

Günlük hayatı nasıl etkiler?
Kişilerde iş kalitesini düşürür, dikkat ve algılamayı azaltır. Yaşam keyfinizi etkilediği için motivasyonu ve verimliliği düşürür. Amerika’da yapılan istatistiklerde; iş gücü kaybına yol açtığı için, maliyeti en yüksek hastalıklar sıralamasında, kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Yani ekonomiyi, iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen fibromiyalji için ‘çağın hastalığı’ diyebiliriz.

En çok kimlerde görülür?
Kadınlarda ve genç erişkin grupta çok sık görülür. Özellikle menopoz döneminde artış kaydediyor.

MÜKEMMELİYETÇİLER VE İŞKOLİKLER DİKKAT!

Neden daha çok kadınlarda görülüyor?
Kadınlarda değişen hormonal sistemlerin (adet dönemleri, menopoz) ortaya çıkardığı stres ve kaygı, baş edilmesi güç durumlara neden oluyor. Bu durum, hastalığın tekrarlamasında ve yerleşmesinde uygun zemin hazırlıyor. Kadınlarda menopoz ve stresin hastalık üzerindeki etkinliğini vurgulayan kortzol hormon çalışmaları da bunu desteklemektedir.
Kadınların adet dönemleri, menopoz ve hormonal dengelerdeki değişiklikler gibi fizyolojik etkenlere ek olarak; spor alışkanlığının olmayışı, evde vücutlarına fazla yüklenmeleri, aşırı temizlik yapmaları ya da sık sık ev eşyalarının yerlerini değiştirmeleri gibi etkenler fibromiyaljiye zemin hazırlıyor. Ayrıca soğuk-sıcak farkına maruz kalmak gibi çevresel etkenler de fibromiyaljinin nedenleri arasında sayılabiliyor.

Fibromiyaljinin nedeni nedir?
Nedeni tam olarak bilinmiyor. Daha çok hassas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilik yapısındakilerde görülüyor. Mükemmeliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda çalışanlar (mimarlar, diş hekimleri, ofiste masa başı işi yapanlar, borsacılar, gazeteciler”¦) bu grubun içinde değerlendirilebilir.

GENÇLER DE FİBROMİYALJİK OLDU
Son dönemde bir artış var mı?

Fibromiyaljide son dönemde bir artış gözleniyor. Çünkü ekonomik krizle birlikte hayat standardımızı korumak için çalışma tempomuzu artırdık; artık neredeyse iki katı çalışıyoruz ve yoruluyoruz. Alışılan iş ortamını, hayat şartlarını kaybetmek de hastalığı tetikliyor. Günümüz koşullarında; kriz ortamında, her evden bir kişinin işini kaybettiği, yarı maaşla günlük yaşamı devam ettirebilme gibi kaygılara sahip olduğumuz bugünlerde, yorgunluk ve stresle birlikte bu hastalığın artış göstereceği de aşikardır.
Öte yandan son dönemde hastalık yaşı daha genç gruba da kaydı. Bunda; genç erişkin dediğimiz meslek okulu ya da üniversite bitirmiş, iş beklentisindeki gençlerin bu beklentilerinin gerçekleşmemesi ve gelecek kaygısı da etkili oluyor.
Ayrıca etrafımızdaki kişilerde sürekli işsiz kalma kaygısının yarattığı stres bizi de etkiliyor. Çalışma koşullarının ağırlığı, günlük yaşamın getirdiği zorlukların yol açtığı stresle tetiklenen hastalık; kişi koşulları değiştiremediğinde iyice durum kısır döngüye dönüşüyor ve iyileşmesi giderek zorlaşıyor. Çünkü stresle birlikte sürekli kasılan kişide, bir süre sonra kasın kasılma ve gevşeme kabiliyeti ortadan kalkıyor; sürekli kasılmış adeleye bağlı oluşan ağrı da kronik ağrı sendromuna neden oluyor.
Aynı zamanda nemli hava, soğuk, yorgunluk ve stres; iyileşme gösteren kişide, hastalığın tekrarlamasına da yol açıyor.

ÜÇ AYDIR ‘YORGUN’SANIZ DOKTORA GİDİN

Hastalık belirtileri nelerdir?
Hasta, ağrının bir yerden başlayıp bütün vücuduna yayıldığını ifade eder. Ağrı; yanıcı, sızlayıcı olarak tarif edilir. Uyku bozukluğu; çok uyuma, bazen uykusuzluk sonuçta derin olmayan ve dinlendirmeyen uykuyla birlikte kişinin duygu durumu bozulur. Yanıcı ağrılara bazen dengesizlik hissi, karın ağrısı ve tuvalete çıkma alışkanlıklarında değişiklik gibi şikayetler de eşlik eder.

Tanı nasıl konulur?
Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için; üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. En az 12 noktada (ensede baş-boyun geçiş noktası, önde iman tahtasının yanı, omuz başları, dirsek dış yüzü, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktası, kalçada dış yan dış, diz iç kısımları vb.) ağrıya hassas olunması temel şarttır. Hastanın şikayetlerinin ve hikayesinin yanı sıra yapılacak tetkiklerle tanı konulur. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşır.

Hangi doktora gitmek gerekir?
Fibromiyalji hastaları teşhis için romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmalı. Ancak komplike bir hastalık olduğu için tedavisinde birçok branştan destek alınabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanlığında; psikolog, iş-uğraşı terapisti ve fizyoterapistten yardım alınır. Gerekli olduğunda diğer branş hekimlerinden konsültasyon desteği alınır ve tedavi multidisipliner şekilde yönlendirilir.

PATRONA DA İŞ DÜŞÜYOR!
Nasıl tedavi edilir?
Fizik tedavi, egzersiz, ilaç tedavisi büyük yarar sağlıyor. Ancak şikayetlerin durumuna göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Örneğin; hastalardaki ruhsal dengesizlikler; asabi olmak, günlük problemleri çözmede güçlük, tahammülsüzlük ve hüzünlü ruh halinden, depresyona kadar ilerleyebilir. Bu sebeple tedavilerinde ruhsal durumunu düzenleyen ilaçlar kullanılır.
Hastalarda eşlik eden diğer bulgular arasında; kabızlık-ishal -karın ağrıları gibi irritabl barsak sendromu dediğimiz bulguların yanı sıra, sık idrara çıkma ve cinsel tatminsizlik ile isteksizlik de sayılabilir. Bu şikayetlerin varlığında, fizik tedavi doktorunun dışında, başka ilgili hekimlerden destek istenebilir.

Kas ağrıları için enjeksiyon tedavilerinden (nöralterapi) yarar gören hastada iyileşme durumunun uzun süreli olması için spor önerilebilir. Germe ve aerobik egzersizleri programa alınabilir, stresi de kontrol ettiği için yoga ya da tai-bo önerilebilir. Tedavi boyunca haftada üç gün-kırkbeş dakika yüzmesi de tedavinin başarı oranını artırır.

Fibromiyalji hastalarının yüzde 50’sinde tükenmişlik duygusu, baş etme güçlüğü ve dayanıklılıkta azalma vardır. Bu bulgularda ailenin ve iş çevresinin tedavi sürecinde destek olması gerekir. Aile, hastanın stresini azaltması ya da daha az yorulması konusunda; işverenler ise iş saatlerinin kişiyi daha az zorlayıcı şekilde düzenlenmesi ya da uygun iş pozisyonunun ayarlanması gibi konularda destek olabilir.

KENDİNİZE UYGUN HOBİ VE SPORU KEŞFEDİN
Fibromiyaljik olmamak için ne gibi önlemler alabiliriz?
– Hava koşullarına uygun giyinme
– Havasız ortamlardan kaçınma
– Hava akımları arasında kalmama
– Sigaralı ortamlarda bulunmama
– Stresten kaçınma, stresle mücadele yollarını öğrenme
– Kendisiyle barışık yaşayabilmesi için gerekirse psikolog desteği almak
– Sağlıklı beslenme
– İş-dinlenme saatlerini uygun ayarlama
– Çalışma ortamını düzenlemek: Ergonomik koltuk, uygun yükseklikte masa, göz hizasında bilgisayar monitörü, dirseğin-kolun düşmesini engelleyen klavye gibi.
– Kendine uygun, gerçekten severek yapacakları ve relaks olabilecekleri hobiler edinmek
– Kendine uygun sporu yapma
– Yoga, yüzme, thai-chi ve tai-bo gibi ruh ve vücut bütünlüğü getiren aktiviteler yapmak.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


11 Yorum Var "KRONİK YORGUNLUK SENDROMU FİBROMİYALAJİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. AYSE KURT dedi ki:

  Merhaba Sayin Cahit Görgülü ben fibromiyalji hastasiyim sizin yazinizdan biraz umutlandim bana bu doktor ve ilac isminde yardinci olur musunuz.Size minnettar kalirim tesekkur ederim..

 2. HAKAN CAN dedi ki:

  SA. BU SAYFADA CAHİT GÖRGÜLÜ BEYİN YORUMUNDA "BU SORUN BİR PİSKİYATRİSİN EN ÇOK HASTALARINA VERDİĞİ ANTİDEPRESANLA ÇÖZÜLDÜ" İFADESİ VAR. BU SIKINTI 6-7 YILDIR BENDE DE VAR VE DOKTORLAR BİR ÇÖZÜM BULAMADI. CAHİT BEYİN BAHSETTİĞİ İLACIN ADINI ACİLEN ÖĞRENMEK İSTİYORUM. ÇOK TEŞK. EDERİM

 3. Kemalettin dedi ki:

  Bu Hastalıktan kurtulmak için; Boyun düzleşmeniz varsa bunu tedavi edin, stresten olabildiğince uzak durun, haraketsizlikten uzak durun, kapalı ortamlarda uzun süre durmayın, soğuk havalarda üşütmeyin ve sağlıklı beslenin..

 4. hayri özdeş dedi ki:

  Stimolü nasıl kullacağız?aç karnına mı sadece en fazla 4 haftaya kadar mı? Daha sonra tekrar kullanmak istersek ilk kullanımdan ne kadar süre geçmeli? prospektüsünde pek bir bilgi yok:(

 5. Şevin dedi ki:

  bende de uzun süredir bu kronik yorgunluk vardı. haberde geçenler sanki eski beni anlatıyor 🙂 neyse doktorum ilaç tedavisine başlamamı önerdi ve stimol yazdı. bir aya yakın kullandım şimdi baya enerjik bir insan oldum tabi öyle hemen görmedim faydasını ama uzun vadede gerçekten farkediliyor en azından çevrenizdeki insanlar bile şaşırıyor 🙂

 6. hatice dedi ki:

  Okuduklarım gerçekten ilginç. Ben 3 ay değil. Yıllardır çok yorgunum. Sürekli çeşitli bahaneler ürettim ve kendi kendimi motive etmeye çalıştım. Fakat bu yıl artık başedemez oldum ve bu durumun normal olmadığına karar verdim. İnternette bugün araştırmaya başladım. Bu hastalığın teşhis ve tedavisi ile ilgili İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?
  Şimdiden teşekkürler

 7. orhan datlı dedi ki:

  abim36ay boyunca hastalıgından dolayı 3ada bir kontrol edilertek rapar verildi… 10yıl hizmet süresini gecip 36ay ust uste aynı hastalıktana binaen rapor verildiginden dolayı malunen emeklilik hakkı başka dogdu…. ben öncelikle şunu söyleyeyim eger hala çalışabiliyorsanınız cfs hastası degilsiniz.. gercekten cfs hastası olan kişi çalıstıgı hatta bazen calısmadıgı zamanlarda atakk gecirip cok halsiz kalabiliyor hatta bayılabiliyor…eger bunlar sizde varsa hemen ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ PSKİYATRİ POLİKLİNİGİNE BAŞVURUN… TÜRKİYEDE bu hastalıkla adam akıllı ilgilenen tek egitim arastırma hastanesi… şunu rahatlıkla söyleyebilirim bu hastalıkla ilgili bu üniversitenin çömez asistanı dahi başka üniversitenin profösörlerinden daha fazla bilgisi vardır Bu yüzden başka bir yere kesinlikle gidip tedavi olmaya çalışmayın…

 8. eylem dedi ki:

  ben 30yasında cfs hastası bir öğretmenim. abiniz bu hastalıktan dolayı emekli olmuş. Ben çok zor şastlarda çalışmama rağmen yer değişikliği bile yapamıyorum. Ne yapabilirim. yardımcı olursanız sevinirim…

 9. cahit görgülü dedi ki:

  bir yakınım bu dertten dönem dönem çok etkilendi ne spor ne temiz hava en iyi beslenme tek başına bu durumu düzeltmeye yetmedi. çeşitli doktorlara gidildi tahlıller vs. hep normal ama sorun beyin kimyasının bozulması teşhisiyle sonlsndı.BİR PİSKİYATRİSİN EN ÇOK HASTALARINA VERDİĞİ ANTİDEPRESANLA ÇÖZÜLDÜ .ÜÇ HAFTA SONRASINDA NORMAL YAŞAMINA BAŞLADI.Bu arada maneviyatını güçlendirerek ibadetlerine daha sıkı sarıldı.Günlük yaşamın verdiği stres bu işin baş düşmanı şen şakrak kimselerde en az oluyor diye bir yerde okumuştum.vucut beyin kimyasındaki SERETONİN maddesini üretemeyince tüm organların faaliyeti geriliyor TÜKENMİŞLİK BAŞ GÖSTERİYOR.Buhastalıgın şifası var dertlenmeyin.DOĞAL OLARAKTA GİNSENG-ARI SÜTÜ-POLEN-BALDANda destek alarak allahın izniyle bu dertten kısa zamanda kurtuluş vardır.BU YAZDIKLARIMDAN İSTİFADE EDİP İYİLEŞENLER–MAİL- ime yazabilr.hayattaysak insanlığa yardımcı olmamız insanlık borcumuz.sağlıcakla kalın

 10. orhan datlı dedi ki:

  ben yaklaşık 2yıl önce tıp fakültesinden mezun oldum…. (Abim 39y,veteriner hekim) abim yaklasık 6yıl önce cfs tanısı ile tedavi edilmeye baslandı.. 1yıl öncede bu hastalıktan dolayı malunen emekli oldu.. hasta yakınım oldugundan sürekli ben ilgileniyordum.. bu konuyla ilgili.. bütün yazıları,makaleleri,vs herşeyi okudum. birçok tedadavi yöntemi denedim… tam bir tedavisi olmadıgına kanaat getirdim..
  Kendisini cfs hastası zanneden birçok hastanın cfs hastası olmadıgını, depresif bir yasam tarzına sahip oldugunu gördüm..
  Benim fark ettigim bir durum da gerçek cfs hastaları vucutlarındaki toksik maddeleri atmakta zorlanıyorlar… toksik madde atımını hızlandıracak bir yöntem varmı?? ör:şu yöntemleri denedik çok su içme,vitaminler,mineraller,steroid,antioksidanlar vs vs,,, bunları denedigimizden asıl olarak manyetik alan etkisi ile tedavinin daha iyi olabilecegini dusunuyorum????

 11. nurcan orhan dedi ki:

  bende yıllar önce solucan vardıve bu tenyayı düşürememiştim ve şimdide kronik yorgunlugum var bana yardımcı olursanız sevinirim ahmet maranki siz benim kimya ögretmenimle aynı bitkileri söylüyorsunuz bu fikirle yola çıktım ve size gercekten çok çok güveniyorum ve dogru konuşup başkalarınada yararlı oldugunuz için çok minnetdarız teşekkürler ayrıca tv.de programınızı hep izliyorum bazılarını kacırıyorum işlerimin yogunlugundan tekrar yayınlatırsanız tüm programlarınızı çok seviniriz 1993 yılında kimya ögretmenimle aynı konulara deginmeniz beni çok şaşırttı dogrusu belki sizin ögrencinizdir diye düşünüyorum tekrar tekrar teşekkürler efendim iyi günler