By 11 Mayıs 2011 Devamı →

RAMPLARIN SEBEBİ NEDİR?Krampların sebebi magnezyum eksikliği olabilir.
KramplarBirçok sağlık sorununun sebebi olan magnezyum eksikliğinin en önemli göstergesi olan krampların önemsenmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, bunun çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarıyor. Mangnezyum eksikliğinin giderilmesi için ise, elma, kayısı, muz, tahin-pekmez, süt ve deniz ürünleri, sarımsak ve maydanoz gibi gıdaların alınması gerektiği belirtiliyor. Uzman Dr. Ayla Yılmaz, magnezyum potasyum ve kalsiyum eksikliğinin kramplara zemin hazırladığını söyledi. İnsan vücudu için hayati önem taşıyan minerallerden biri olan magnezyumun, enerji gerektiren tüm metabolik olayların yürütülmesinde başrol oynadığını belirten Dr. Yılmaz, magnezyum olmadan vücutta enerji dönüşümünün gerçekleşemeyeceğini vurguladı. Vücutta bir ön faktör gibi rol oynayarak 300’den fazla enzimatik reaksiyona giren magnezyumun, kemiklerin güçlenmesini sağladığını söyleyen Dr. Yılmaz şöyle konuştu:
MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ TEHDİT

“Karbonhidrat metabolizmasında en temel görevleri üstlenen ve canlıların yaşamında temel olan proteinlerin yapımından sorumlu olan magnezyumun, yaşamsal organımız kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Aritmilerin ve kalp krizinin tedavisinde kullanılan magnezyum, kalp kasının kasılma şiddetini azaltıyor. Kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını sağlıyor, bir başka deyişle kalbin daha ekonomik çalışmasını sağlıyor. Magnezyum eksikliği insan yaşamı için son derece önemli bir tehdit. Günümüz koşullarında doğal yollar ile bu eksikliği gidermenin gittikçe zorlaşıyor” dedi.
GEBELİK HALİNDE KRAMP NORMAL BİR DURUM

Bir veya birden fazla kas demetinde görülebilen, kısa durumlu kasılmalara kramp adını verdiklerini belirten Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ayla Yılmaz, kas kramplarının genellikle yoğun egzersizler ve dinlenme esnasında ortaya çıktığını söyledi. Yılmaz, “Kramplara yetişkinlerde daha sık rastlanır. Çocuklarda da özellikle aşırı sıcaklarda bulantı ve kusma gibi hastalığa yakalananlarda su kaybı ile doğru orantılı olarak görülür” dedi.
Dr. Ayla Yılmaz, şeker hastaları, böbrek hastaları, kalp-damar hastaları ve hamilelerin sıklıkla kramplardan şikayetçi olduğunu dile getirirken, özellikle gebelik döneminde kas kasılmalarının yoğun görülen bir durum olduğunu vurguladı. Gebelik esnasında oluşan kramplardan korkulmaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, ” Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyması ve annenin bu ihtiyaca cevap verememesiyle gebelik krampları gözlenir” diye konuştu.
KRAMP GİREN BACAĞI BÜKMEDEN GERİYE DOĞRU KALDIRIN

Kas kasılmaları esnasında kesinlikle panik yapmamak gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Eğer bacağınıza kramp girdiyse ve yardım edecek biri yoksa, ayağa kalkıp, ellerinizi sert bir yere dayayın. Kramp giren bacağınızı bükmeden geriye doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bir süre aynı hareketi tekrarlayın. Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olmalısınız” şeklinde konuştu.Uzmanlar, magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksikliğinin giderilebilmesi için ise Elma, Kayısı, muz, tahin-pekmez, süt ürünleri, deniz ürünleri, maydanoz, sarımsak, patates, badem, zeytin ve yeşil yapraklı bitkilerin tüketilmesini öneriyor.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


Comments are closed.