By 15 Şubat 2009 Devamı →

KOZMİK BEDEN TEMİZLİĞİ NE DEMEKTİRKOZMİK BEDEN TEMİZLİĞİ NE DEMEKTİR?

Kozmik beden temizliği; ilkbaharda mart, nisan, mayıs aylarında, sonbaharda ise eylül, ekim, kasım aylarında ayın gökteki hareketine göre, yine gökteki ayın(kameri) 9.günü başlanır, 15. günü bitirilir. 15. gün dolunayda kozmik beden temizliği, lavman, detoks, arınma yapılarak, karaciğer, safra ve kalın bağırsak temizliği yapılmış olur.

Tecrübeler göstermiştir ki, kozmik beden temizliği sonrasında kan değerlerinden başlayarak, bağışıklık sistemine kadar olağanüstü değişiklikler yaşanmıştır. Bedenin 60 yılda 10 yaş gençleşmesi sağlanabilmektedir.
Herkesin yalnız başına evinde yapabileceği 1 haftalık kozmik beden temizliği için yapılması gerekenlerin başında;
birinci olarak beslenme alışkanlığımızı değiştirmek,
İkinci olarak bedene alacağımız bitki sularıyla beslenmeyi uygulamamız, üçüncü olarak da bir hafta metodlu olarak sulu lavman, detoks uygulaması gelir.
7inci güne özel 1 bardak zeytin yağı ve 1 bardak limon suyunu akşamları yudum yudum planlı olarak anlatıldığı gibi kullanıp içerek gece yatılır. Beden ve karaciğer sıcak tutulur. Programın 8inci günü yani ayın(gökteki ayın) 15’inden 16’sına geçilen sabah yine lavman, detoks yaparak temizlenip, arınma gerçekleştirilir. Lavman metodunun bir gün daha devam edilmesi önerilir.
KALIN BAĞIRSAK, KARACİĞER VE SAFRA KESESİ TEMİZLİĞİ VE İYİLEŞTİRDİĞİ HASTALIKLAR

a)Kalın bağırsak hastalıkları :
Kabızlık, Gaz oluşumu, Polip, Hemoroid, Tenye, Kolit, Ülser, Boşaltım bozukluğu ritmi
b)Kalın bağırsak hasta olduğunda sebep olduğu hastalıklar :
Baş ağrısı, Derinin sivilce ile kaplanması, ağızda iltihap, gözlerde konünktivit, eklem iltihabı, karaciğer hastalıkları, sinusid, bronşit astım, dudak kabarıklıkları ve değişik oluşumlar. Aynı zamanda insan dili üzerinde de kabarıklık ve diğer oluşumlar oluşmaktadır. Ağız ve beden kokusu, ilgisizlik, uykulu, alt karın bölge ağırlık, karın şişme, ağrı, ses, iştahsızlık, prostatik ve düzensiz adet, karın hastalıkları.
Kalın bağırsak hastalıkları insan üzerinde devamlı bir rahatsızlık hissi vermektedir.İletişim bozuluyor, kara düşünce, eğer bu rahatsızlıkları yaşıyorsanız Kalın bağırsağı temizlemeye başlayın.
c) Karaciğer Hastalıkları :
Heatomegaliya (karaciğerde büyüme), Hepatit, Karaciğer yağlanma, Seroz.
d) Safra Kesesi Hastalıkları : Safrada çamur, kum ve küçük taşları, iltihap ve Safra Kesesi yolları bozuklukları.
e) solunum sistemi hastalıkları: akciğer hastalıkları
f) ayrıca; böbrek, mesane, dalak ve pankreas ile ilgili hastalıklar
SAFRA KESESİ TEMİZLEME USULLERİ
1- AMAÇ
İnsanlar yaşam enerjilerini devam ettirebilmek için beslenir ve nefes alır. Günümüzde tüketilen gıdalar ve solunan hava sağlıklı değil. Aynı zamanda hayat ritmini günlük yaşam içinde düzenleyememenin tesiriyle stresin de etkisi altında kalınıyor. Bu nedenle vücudun, metabolizma ritmi bozulur. Bu durum insan vücudunu psikolojik ve metabolik toksin içinde bırakır.İşte bu gibi nedenlerden dolayı insanlar hastalanmamak veya hastalıklardan korunmak için kendi vücudunu temizlemeye mecburdur.
30 yaşından sonra insan vücudunun temizlenme ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Bunun sebebi bu dönemde koruma direncinin zayıflaması nedeniyle hastalık, rahatsızlık ve diğer olumsuzlukların oluşma oranının daha fazla olmasıdır.İnsan vücudunu koruma ve tedavi için psikolojik ve metabolik olarak temizlemek gerekir.
İnsan vücudunda fizyolojik temizleme sıralamasında ilk olarak kalın bağırsak, karaciğer ve safra kesesi gelmektedir
1. Kalın bağırsak:
Kalın bağırsak insan vücudunda emme, boşaltma, ayırma, mikroflora, ısıtma, enerji oluşturma, stimüle etme gibi birçok fonksiyona sahiptir.İnsanların genel olarak algıladıkları gibi kalın bağırsağın sadece boşaltım fonksiyonu yoktur. Aynı zamanda kalın bağırsak bir gaita deposu değildir.İnsanlar doğru beslenmedikleri için metabolizmalarının diğer fonksiyonel özelliklerini azaltmakta veya tamamen yok etmektedirler. Bu özellikleri tekrar kazanmak için kalın bağırsağı temizlemeye mecburdurlar. Kalın bağırsak temizlenmeden karaciğer temizliği yapılamaz.
b. Safra kesesi:
Safra kesesi karaciğerde üretilen safrayı depo eder. Safra bağırsaklardan sindirime katıldığında:
Sindirilmekte olan gıdaların asit seviyesini nötralize eder.
Yağların formatını değiştirir ve emilim için hazırlar.
Kalın bağırsağın peristaltik hareketini sağlar.
Fazla kollestrinin dışarı atılmasını sağlar.
Karaciğerin safra üretimi beslenmeye göre değişiklik gösterir. Açlık ve vücut sıcaklığının artması üretilen safra miktarını azaltır. Bunun tem tersi şeklinde vücut sıcaklığı azalınca ve protein ve yağ bakımından zengin gıdalar alındığında safra üretimi yükselir. En fazla yağlı yiyecekler yükselmeye neden olur. Bu yüzden safranın üretimi insan metabolizması için önemlidir. Ne zaman karaciğer fonksiyonlarında bozukluk meydana gelirse safra üretimi de bozulur ve vücudun diğer fonksiyonları da bundan olumsuz yönde etkilenir. Her insan doğru beslendiğini düşünebilir ama beslenmene kadar sağlıklı olsa da vücutta devamlı toksin oluştuğu için bu organları her sene en az 2 defa olmak üzere temizlemek gerekir. Bu temizleme belli bir usulle ve sıralama ile yapılır. Bu usul ve sıralamaya dikkat edilerek yapılan vücut temizliğiyle insan sağlığı korunabilir ve sahip olunan bazı hastalıklardan kurtulma söz konusu olur.Bitkisel Beslenme ile Temizlenme Amerikalı Dr. Walker beslenme ile tedavi konusundaki kitabında kalın bağırsak temizleme konusunu şöyle açıklamaktadır.Eğer insanlar pişmiş yemek ile besleniyorsa, kalın bağırsak normal fonksiyonunu kaybediyor. Bu sonuçlar bilimsel deneyler ile ispat edilmiştir. Bu beslenme tercihi nedeniyle günümüzde ideal ve sağlıklı kalın bağırsağa sahip insan bulmak imkânsızdır. Bu yöntemi tercih edenler ilk önce lavman, detoks vasıtası ile kalın bağırsağı düzenli bir şekilde yıkamalıdır. Daha sonra kalın bağırsağın fonksiyonunu normale döndürmek için çiğ taze sebze suyu içilir. Sebze suları temizleyici, meyve suları besleyicidir. Bunu asla unutmayalım.Hergün sabahları uygulanacak olan sıkılmış sebze ve meyve suyunun En uygunu 500gr hazırlanmış havuç, elma ve kırmızı pancar suyudur.
Bu su kalın bağırsak ve ince bağırsak içindeki kasları ve sinirleri besler, güçlendirir ve yeniler. Bu karışım her sabah içilmeli ancak aşağıdaki rahatsızları bulunanlar bu karışımın içine ekleme yapmalıdır.
Eğer bu malzemeler bir arada bulunamazsa her gün sadece havuç suyu veya o mevsimde bulunabilen sebzelerin suları içilebilir.
Kalın bağırsağa normal peristaltik hareketini kazandırmak için öğle ve akşam yemek menüsüne yeterli miktarda sebze, meyve, kabuklu bulgur gibi lif bakımından zengin besinler eklemek gerekir..
Bu gıdalar ayni zamanda kalın bağırsağın hareket fonksiyonunu yükseltmektedir. Lif yapılı besinler sindirim esnasında gelen safrayı yapılarına alarak emerler. Emilen safra kalın bağırsak duvarlarını rahatsız ederek peristaltik hareket refleksinin oluşmasını sağlar. Safra lifli besinlerden ayrılmadığı için tam boşaltım olmaktadır
Kalın bağırsağın peristaltik hareketini sağlayan en etkili meyve ve sebzeler; incir, kara erik, üzüm, ceviz, hurma gibi kuru meyveler, havuç, pancar ve taze lahana ve mevsimlik sebzelerdir. Yenen meyve ve sebzeler kalin bağirsağin içinde şişer, hacim ve kütle kazanır. Bu da peristaltik hareket refleksinin oluşmasini sağlar. Kolit hastasi olanlarin sadece lahana tüketmesi doğru değildir. Gaz hissi oluşturur. Patatesle birlikte kulalnılması önerilir.
Sebze ve meyve dişinda kalin bağirsak sindirimine yardimci olan diğer gidalar bal, bitkisel kabuklu buğday lapası, bütün diğer meyve ve sebze sularidir.
Her günboyunca 300-500 gr. bu meyve ve sebzelerin suları içilmelidir.
Eğer tüketilen sebze ve meyveler şişkinlik yapiyor ve gaz oluşturuyorsa, sadece az haşlama sebze tüketilir. Mevsime uygun olan meyve ve sebzelerden az miktarda alinir Gidalar şayet gaz oluşumuna ve şişkinliğe sebep oluyorsa, taze fasulye, bezelye, soğan, lahana ve pancar gibi gidalar haşlama ve sıcak, az pişirilmiş olarak yenebilir, çiğ olarak yenmemelidir.
Gaz oluşumunu önlemenin, reflü, ülser ve diğer mide rahatsizliklarinin çözüm yolu ise taze çiğ lahana suyuna patates suyu katarak içmektir. Çok yoğun gaz problemi olanlara lahanayı haşlayarak suyunun tüketilmesi önerilir.
Sabahları içilecek olan sebze ve meyve suyu terkibi;
İlk başlangiçta vücudu aliştirmak için150gr.kırmızı pancar , 150 gr. havuç ve 150 gr.elma suyu ile yapılır. Mevsimlik sebze ve bitkilerin katılmasıda önerilir. (maydanoz, dereotu, ıspanak, tere vs.) Gaz oluşumunu önlemenin, reflü, ülser ve diğer mide rahatsizliklarinin çözüm yolu isebu karışımın içine taze çiğden150gr lahana suyu, 150 gr. Patatesle birlikte alınır.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


39 Yorum Var "KOZMİK BEDEN TEMİZLİĞİ NE DEMEKTİR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. nuran erekler dedi ki:

  sayın maranki kozmik beden temizliğini bu yıl hangi ay ve günler olarak ve 7 gün sabah öğle akşam nasıl besleniriz ve lavman nasıl hazırlanır bana liste halinde gönderirmisiniz size duacıyım teşekkürler

 2. AHMET İDRİS dedi ki:

  KOZMİK BEDEN TEMİZLİĞİ KOMBU MANTAR ÇAYI İLE YAPILIRSA İNSAN VÜCUDU DAHA RAHAT BİR TEMİZLENMİŞ OLUYOR.DAHA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ.5379353475

 3. yeliz korkmaz dedi ki:

  Merba ben 77 doğumluyum 2009 da doğum yaptım doğuma iki ay kala bir sabah şiddetli bir agryla uyandım teşis safra yolarında çamurltaş iltahaplanma bir çok koledat taşı oldgu incelendi hamile oldugumiçin bir şey yapılamadı doğum sonrasda çok ilerlemiş ilahapanma dahada yogunlaşmtı doğumdan üç ay sonra amaliyat oldum şimdide rahat degilim konturollerim yapyor her hangi bir prpblem yok ama ben rahat degilim karnım şişiyro hazmedemiyorum her gün bir yerim ararak uyanıyorum bu arada alerjimde var bütün kötü kokulara yani kısaca ne yapmam gerekiyor lagmandanda korkuyorumyanklış bir şey yaparım diye hiç mutlu deglim br çok şey ters gidyor.

 4. tuğba yazkı dedi ki:

  merhaba hocam annemin safra kesesinde taş var ve ameliyat olmakta istemiyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 5. Ibrahim Cakici dedi ki:

  Hocam, Kozmik beden temizliginde esmer ekmek, haslama patates veya (kara) burgul tuketilirmi?
  Sebzeli corbaya tuz katilmasinda bir sakincasi varmi?

  Simdiden teskkue ediyorum.

  Hoscz kalin.

  Ibrahim Cakici

 6. sevgi dönmez dedi ki:

  ben hipertansiyon hastasıyım sabah akşam ilaç alıyorum ayrıca sabah depresyın ilacım var elli altı yaşındayım iki sene önce hepatit b geçirmişim ve hepatit c de pozitif çıktı fakat tedavilik değil devamlı takip ediliyor . kozmik temizlik benim için uygun olurmu cevaplarsanız sevinirim.

 7. elif dedi ki:

  mrba ben 168cm boyunda 73 kiloyum en kısa zamanda bu kilomu nasıl verebilirim bu arada yaşım 20

 8. seckin erdem dedi ki:

  ben belcikadan bahar aylarinda kozmik vucut temizliginin yapilacagi kampa katilmak istiyorum nerede ve nasil katilabilirim saygilar

 9. neşe arda dedi ki:

  beden temizliğini ailecek yaptık ben memnun kaldım ama eşimin karnında şişlik oldu ve hala devam ediyo neden oldu bilmiyorum yılda 2 kez yapmak şartmı soğan suyu kürünüde yaptım faydasını gördüm şimdide amwayin besin takviyelerini kullanıyorum çok memnunum yaşasın sağlıklı yaşamak

 10. hülya bekgöz dedi ki:

  annemin kasdokusu kanseri olduğunu öğrendim.ne yapabilirim?selamlar…

 11. SEVGİ ELÇİ dedi ki:

  hocam oğlum kas hastası olduğunu örendik çok üzgünüz bize bi önerınız varmı tşkl

 12. şule aydın dedi ki:

  bugün 6.günüm hiç ekmek yemedim.4.günümde 20 cm boyunda parazit düşürdüm ama şeffaf bi şekildeydi içinde ince ince küçük kurtlar vardı.3.günümden sonra mide ayrısıyla sürekli kıvrandım.hiçbirsey yemek istemez hale geldim ve mideme kramplar giriyor umarım mideme bi zarar vermemişimdir.zeytinyağından tiksindim şimdi tek korkum son gece zeytinyağını nasıl içeceğim.eğer bulantı olurda akabinde çıkarırsam tekrar mı denemeliyim içmeyi..tşkler şimdiden

 13. güneş korkmaz dedi ki:

  meraba ben güneş saframda 3mm büyüklüğünde taş var ne önerirsiniz teşekkürler

 14. fatma d. dedi ki:

  merhabalar. kozmik beden temizligini bende yaptım. hamam olayini yapamadim fakat evde bol buharli bir banyo yaptim. AMA COK FAZLA BİRSEY CİKTİĞİ SÖYLENEMEZ. sebebini merak ettim. birde 2.5 kilo verdim bundan memnunum. ama hemen geri alirim diye korkuyorum cevaplarsaniz sevinirim.tesekkürler….

 15. Ahmet Gündüz dedi ki:

  Hocam;bütün söylediklerinizin hepsini yaptım,sadece hamam yapamadım.benden birşey geldiğini görmedim.hamam yapmadığım içinmi yoksa bende birşey olmadığı içinmi gelmedi.bilinen bir rahatsızlığımda yoktu.sevgilerimle…

 16. Nurhan Gündüz dedi ki:

  Hocam;benim safra kesemde taş var.Beden temizliğinin her teferruatını uyguladım.Ama yağ ve limonu içince çok rahatsız oldum.on dakika uyumuşumdur.içtikten iki saat sonra kustum.çamur,kum,taş gibi şeylerin çıktığını görmedim.acaba uyguladıklarım işe yaramışmıdır?lütfen cevabınızı bekliyorum hocam.saygılarımla…

 17. saliha somez dedi ki:

  safra kesesi yok ben en son yağ ve limon karışımını içdim ama ölümden dödüm bu konuda hiç bilgilenmedim .her şey çok güzel gitti ama son günkü yağ ve limon çok tehlikeli oldu bu konuda mutlak bilgilenmek istiyorum eğer biryerde hata yaptıysam bu acıyı başkaları çekmesin .Akşamda çocuk makarna istedi ondan iki lokma aldım ,acaba ham omu yoksa safranın olmayışımı bunu öğrenmek istiyorum.Benim için çok önemli çünkü bunu devamlı yapmak istiyordum .saygılar.

 18. ayhilal dedi ki:

  hocam ben 20 günde nasıl kilo vercem bana yardımcı olun

 19. Nilüfer AYDIN dedi ki:

  s a hocam ben beden temizligine ayın 8 başladım sizn programlarınızı sürekli izliyoruz önce 7 -14 dediniz daha sonra 8-15 dediniz bende ayın 8 zinde başladım bugün son günüm ben hiç ekmek yemedim
  sizin dediğiniz gibi sbh sebze suyu öğl-haşlanmış sebze ve suyunu içtim akşm sebze çorbası ve yeşil salata yedim dün akşamda yağ ile limonu içtim bu gün normale dönebilirmiyim aynı yılda 2. kez beden temizliği uygulanırmı ?

 20. BURHAN YİĞİTOĞLU dedi ki:

  hocam biz ailecek (6kişiyiz) kozmik beden temizliği yapıyoruz yarın son günümüz fakat internette bakmadığımız için lavman uygulamasını bilmiyorduk diğerlerini tam uyguladık.şimdi hepimiz merak ediyoruz işe yarayacak mı yaptıklarımız.cevabınızı bekliyoruz.şimdiden teşekkür ederiz.saygılarımızla……

 21. seda taşkıran dedi ki:

  17 yaşındayım ve sivilcelerimden ve kilom dan şikayetçiyim çözümünü bana yazın lütfen….

 22. fatmanur dedi ki:

  sn maranki ben daha11 yaşındayın lavman uygulamasını yapmasam olabilir mi meyve yenebilir mi bir hafta ben yedim

 23. ayşe mutlu dedi ki:

  lavman yerine ağızdan akşamları bir tane laksatif hap kullanabilirmiyiz****

 24. mücteba toptaş dedi ki:

  merhaba hocam;cumartesiden beri kozmik beden temizliği yapıyorum alveo , cosmik alfa alfa,soya, kapsi bu ilaçları almıyorum devam edeyim mi kepek ekmeği kullanabilir miyim, yatmadan önceki elma sirkeli suyu bu aşamada mı yapacağız bilgi verirseniz çok sevinirim şu an herhangi bir rahatsızlığım yok şimdiden

 25. kozmik beden temizliği ,için birazdaha açık konuşabilir misiniz? insanların yapabileceği bir şekilde bilgi verebilir misiniz? ayrıca bugün ayın 10'u 15' inde başlasak olurmu? yoksa nisan ayını beklememiz mi gerekir kepek ekmeği ve bulgur yenir mi? lavman 'ı nasıl kullanıcaz cevaplarsanız TEŞEKKÜR EDERİM cevabınızı bekliyorum hocam ankara dan HATİCE ÇAKMAK.

 26. meryem şahin dedi ki:

  s.a hocam annem kozmik beden temizliğinde 4. gününde…4 gündür de lustral kullanmıyor. fakat baş dönmesi var..ilacını alabilir mi??Allah sizin gibilerin eksikliğini vermesin hocam ..Amin

 27. GÜLSÜM GÖÇÜRÜCÜ dedi ki:

  SAYIN HOCAM KOZMETİK BEDEN TEMİZLİĞİNİ NASIL YAPACAĞIMI TAN OLARAK ANLAYAMADIM REÇETEYİ YAZIP YOLLARSANIZ MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 28. Veli YILMAZ dedi ki:

  Sayın hocam kozmik temizlik sırasında yemek programında kepekli ekmek yenebilirmi. Cevaplarsanız sevinirim.

 29. rana dedi ki:

  kozmik beden temizliği yaparken kepek ekmeği yiyebilir miyiz?kabak tatlısı gibi gıdalar yiyebilir miyiz?her gün lavman yapmamız gerekir mi?cevabınızı bekliyorum.teşekkürler

 30. sultan demir dedi ki:

  ben 38 yaşındayım tiroitlerimi total olarak aldırdım atom tedavisi görüyorum Mart'ın 23'ünde atom ilacı alıcam bu beden temizliğini ilaç öncesi yapabilirmiyim en kısa zamanda cevabızı bekliyorum iyi günler

 31. gözde kavlu dedi ki:

  merhaba hocam valla çok güzel bilgili şeyler anlatıyosunuz kozmik beden temizliği kadar önemli hiç bişey yokmuş sizi netten izleyince anladım hocam bende polikistik over yani yumurtalıklarımda küçük küçük kist var bunların nasıl tedavisi olur cvp gönderirseniz çok sevinirim şimdiden teşşekkürler

 32. sema tuncer dedi ki:

  hocam merhaba 1,72 ve 90 kiloyum 2,5 sene önce doğum yaptım kilolarımı veremiyorum bel sırt ayak ağrılarım çok fazla ve çok mutsuz bide çabuk sinirleniyorum herşeye bana ne önerirsiniz lütfen tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

 33. zehra em dedi ki:

  kozmik benden temiligi için bıraz daha acık insan ların yapabışecegı bır sekılde bılgı verebılırmısınız sızden rıca edıyorum hocam cok onemlı ne yapmamız gerkli beden temızlıgı iç.in

 34. taner özer dedi ki:

  selam hocam,Ben 35 yaşindayım benim öğrenmek istediğim deri altında karın yantarf boşluklarında ve bacak,Kollarımda yağ bezeleri olusmaya başladı bunların üzerlerini bastırdığımda hafıf acı yapıyor.Acıyapması normalmidir ve bunlar nederece kötüdür ne yapmalıyım bılgılerınız ıcın sımdıden tesekkur ederim.

 35. nesibe dedi ki:

  mrblar eşim lenf kanseri 2007 de kemetorapi ve ışın aldı şimdiye kadar iyiydi şimdi çogalmalar var ben sizden şunu öğrenmek istiyorum beden temizliğini yapabilirmi

 36. Bugra Enes dedi ki:

  sayın hocam bilgileriniz den dolayı allah razı olsun kozmik beden temizliginde ekmek yerine haşlanmış patates ve kabugu soyulmuş bulgur tükete bilirmiyiz

 37. selim yıldırım dedi ki:

  saygılar ahmet bey programlarınızı hiç kaçırmadan izliyorum
  benim bi sorum olacaktı
  kozmik beden temizligi yapılırken sadece beyaz ekmekmi yenilmeyecek yoksa ekmek türü hiçbişeymi yenmeyecek mesela kepek ekmegi yenebilirmi cevap yazarsanız memnun olurum

 38. mehmet nurettin orhan dedi ki:

  saygılar ben istanbuldan mehmet nurettin benim bağırsaklarımın tamamında iltihaplı yara varmış doktorlar ülseraktif kolit tehşisini koydular bana ne önerirsinniz saygılarımla

 39. möhteber begeçarslan dedi ki:

  selam ben kayseriden muteber hanım ben şu anda göğüs kanseriyim ve kür almaktayım
  3.kürümü aldım
  kürle berabeek bir ürün ala bilirmiyim örneği aloveragibi vitaminler kullana bilirmiyim
  bana cevap yazarsanız memnun olurum
  ve bu konuda ne yapa bilirim hastalıklara alışığım ama konu ben olunca kafam durdu şu anda hiç bir şey düşünemiyorum teşekkürler