By 22 Mayıs 2010 Devamı →

KORUNMAK YUMUTALIKLARI TEMBELLEŞTİRİR Mİ?20’li yaşlarda cinsel ilişkiye girerken korunmak ve anneliği ertelemek uygun. Ancak anne adayının yaşı 35 civarındaysa vakit kaybedilmemeli. Çünkü kadının yumurta sayısında düşüş ve kalitesinde değişiklik olabiliyor

1 yıldır korunuyoruz; yumurtam tembelleşir mi?


1 yıllık evliyiz ve korunuyoruz. 1 yıl daha korunmak istiyoruz. Uzun süre korunmamız daha sonra çocuk yapmamıza engel olur ya da zorlaştırır mı? Yumurtamın tembelleşmesi mümkün mü?

CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Bu sorunuza cevap verebilmek için sizin hakkınızda bilmemiz gereken şeyler var. Eğer 20 yaşında iseniz önünüzde beklemek için uzun bir süre var. 1 sene, 3 sene ve belki daha da fazla. Ama yaşınız 35 civarında ise ve bebek düşünüyorsanız hiç beklememeniz bence daha uygun. Yaş ilerledikçe yumurtalıkların rezervi (yani içindeki yumurtaların sayısı) azaldığı gibi yumurtaların kalitesinde de değişiklikler oluyor. Ayrıca 35 yaş üzerindeki gebeliklerde bebekte genetik bozuklukların görülme oranında da bir artış başlıyor. Bu anlattıklarımdan 35 yaşında gebe kalınmaz veya kalınırsa çocukta anomali oranı mutlak artar diye bir sonuç çıkarmayın. Ben ideal olan yaşı anlatmaya çalıştım. Pekala ileri yaşlarda da gebe kalınıp belirli kontrolleri ve testleri yaptırarak normal, sağlıklı bebekler doğurulabilir.

Neden akıntı geliyor?

Adetimden 15 gün sonra kahverengi, kokusuz bir akıntı geliyor. Bu neden oluyor? Doktora gittim, ultrasonla bakıldı, hiçbir şey çıkmadı. Doktor “Yumurtalıklar çalışmaya başladığı için akıntı olabilir” dedi. Bundan olabilir mi?

CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY

Adetten sonra görülen kahverengi lekeler genellikle hormonal dengesizliklerden ortaya çıkar. Doktorumuz sizi muayene ettiğine ve ultrasonla inceleyip her şeyin normal olduğunu söylediğine göre çok büyük olasılıkla neden hormonlarla ilgili. Adetten sonra yumurtalıklardan estrojen hormonu giderek artan miktarlarda salgılanmaya başlar.
Yumurtlama olunca ayrıca progesteron denen hormon da salgılanır. İşte bu dönemde (Adetin ortalarında) estrojen hormon seviyesinde bir düşme görülür ve sonra yeniden seviye yükselir. Bu düşüş beklenenden daha fazla olursa kanama olabilir. Bu durumun tedavisinde de çok düşük dozda bu hormonlar kullanılır. Birkaç aylık tedaviden sonra sorun halledilmiş olur.

Doktor spiral taktı

7 ay önce normal doğum yaptım. 25 gün önce de kürtaj olmak zorunda kaldım. Bakır spiral takıldı. Şimdi kanamam var. Doktorum yaptığı kürtajın sorunsuz olduğunu söyledi. Yaşadığım bu kanama için doktorumu tekrar aramalı mıyım? Ya da bu durum normal de ben mi endişeleniyorum?

CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY
Ben düşük veya kürtajdan hemen sonra spiral takılmasını çok uygun bulmuyorum. İşte örnek sizsiniz. Bunun kürtajdan sonra içeride parça kaldığı için mi yoksa spiralin yaptığı bir kanama mı olduğunu söylemek zor. Bence tekrar muayene olun, ultrason bu konuda yardımcı olabilir. Spiral nedeniyle de ufak kanamalar olabilir ve bir adet kanamasından sonra genellikle kendiliğinden işler normale döner. Ama kürtaj esnasında parça kalmışsa bu kanama daha uzun ve yoğun olabilir. Muayenede doktorunuz buna karar verecektir.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İöin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , , ,


1 Yorum Var "KORUNMAK YUMUTALIKLARI TEMBELLEŞTİRİR Mİ?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. sude usta dedi ki:

    adetım 25 gun gecıkti.hamılelik belırtıleri gorüyorum. fakat arada kan geliyor az bir iki damla şeklinde kasık ve bel agrılarım var agır bıriş yaptıgımda kan gelıyor idrarda 2 sefer 2. cizgi silik cıktı dr.gıttım hcg0.100 çıktı ultrasonda kıst var dedı .1hafta sonra baska doktora gıttim ultrasonda kıstin var ama kıst degıl gebelik var dedi yenı kan testı yaptırdım 0.1 çıktı dr daha testı gormedı.bilmiyorum ümitlenıyımmi üzüleyimmi behcet hastasıyım kolsışına ara verdım basta gebeyim dıye sevindım kendimi iyi hissediyordum şimdı ise strese gırdim hastalıgım yıne ataga gectı ilacıda içmiyorum tıroidlerimde 3 kücuk kıst vardı. hcg nin duşük cıkmasında etksi olurmu.