By 07 Mayıs 2010 Devamı →

KLAMİDYA NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİRKlamidya Kısırlığa bile neden olabilir
Klamidya adlı enfeksiyon genelde cinsel ilişkiyle bulaşır ama pek belirti de vermez. Tedavinin eşli olarak yapılması gerekiyor. Çünkü tedavi gerçekleşmezse enfeksiyon tüplere kadar ilerler, kısırlık ya da dış gebeliğe neden olabilir.

Klamidya tedavi edilmezse ne olur?
29 yaşındayım, vajinal akıntım nedeniyle doktora gittim. Klamidya adında bir mikrop olduğunu söyledi. İhmal edildiğinde çok önemli rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtti. Acaba bunlar nedir?
CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAY – Klamidya enfeksiyonu genellikle cinsel ilişki ile bulaşır (Nadiren kirli materyalle temas ve banyo, tuvalet yolu ile de bulaşabilir). Çoğunlukla belirti vermez. Şikayetler idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, vajinal akıntı ve ağrılı cinsel ilişkidir. Tanı, vajinal akıntının laboratuvarda mikroskobik incelemesi veya kültür yapılması ile konulur. Aynı zamanda antijen araştırması yapılarak da tanı mümkündür. Tedavi antibiyotiklerle yapılır, eşler birlikte tedavi edilir. Tedavi edilmediği takdirde hastalık batına yayılabilir, tubaların iltihaplanarak tıkanıklıklarına bağlı olarak kısırlık veya tubalardaki bozukluk sonucu dış gebelik ortaya çıkabilir.
İkinci çocuğa hamile kalamıyorum
27 yaşındayım. Adetlerim hep düzensizdi. Hap kullanırken düzenli adet görüyorum ama bırakınca kesiliyor. 8 yıldır evliyim. 5 aylı hamileyken düşük yaptım. Bir çocuğum var. İkinciyi istiyorum ama hamile kalamıyorum. 16 ay Diane 35 kullandım. Çene altında ve karnımda tüylenme var. Ultrasonla bakıldı, polikistik over sendromu denildi, ne yapmalıyım?
CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAYPolikistik over’li bir hastanın verilecek bir ilaçla tamamen ve yaşam boyu tedavi edilebilmesi günümüzde hâlâ mümkün değil. Bu hastalıktaki adet düzensizlikleri, tüylenmedeki artış, kilo alma sorunu, şeker metabolizmasındaki bozukluk ayrı ayrı tedavi edilir. Tedavi altındaki birinin çocuk istemesi durumunda kullanılan ilaçlar değiştirilerek gebe kalması sağlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken gebe kalamamanın tek nedeni polikistik over olarak düşünülmesidir. Çünkü başka nedenler de gebe kalmayı engelleyebilir. Doktorla konuşun, size gebe kalmanız için gereken araştırmaları yapsın.
Menopoza gireli 20 yıl oldu ama ateş basmaları geçmedi
1944 doğumluyum. 45 yaşında menopoza girdim. Aradan 20 sene geçti ama ateş basmasından kurtulamadım. Ne olur bana bir yol gösterin.
CEVAP Prof.Dr. Derin KÖSEBAYMenopoz öncesi yıllarda başlayan sıkıntılar (Ateş basması gibi) menopoza girdikten sonraki birkaç sene devam eder, giderek azalır. Hormonların (Özellikle estrojen hormonu) azalması beyinde hipotalamus bölgesinde beden ısısını ayarlayan merkezdeki nörotransmitterlerin (iki sinir hücresi arasındaki bağlantıyı sağlayan kimyasal bir madde) dengesinde bozulma sonucu ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bu maddelerden biri de seratonin’dir. Psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu bu maddelerin dengesini düzenleyerek tedavi sağlamaktadır. Karmaşık olan bu mekanizmaların düzeltilmesinde küçük dozlarda estrojen tedavisi yanında psikolojik etkileri olan ilaçlar da kullanılır. Uzun süren ateş basmaları için sizin de böyle bir ilaç kullanmanız gerekecek.
Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İöin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , , , ,


5 Yorum Var "KLAMİDYA NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİR"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Kardem Öz dedi ki:

  Merhabalar, bu konu sizin uzmanlık alanınıza mı giriyor bilmiyorum ama. Yanlışsa beni yönlendirirseniz çok mutlu olurum. Ben 15 yaşındayım. Benim bikini bölgesinin ortasında oluştu. İlk başta siyah bi şeydi. Ben kıl kökü falan sandım. Cımbızla fln baktım derinin içine işlemiş gibi bir şey yapamadım. 1-2 gün sonra baktım ki o siyahlık hala duruyo iltihaplanmış şişmiş yanlardan beyaz sıvı var. Ve kırmızılık var yanlarda. Acaba ne olabilir biliyor musunuz? Yani önemli bir şey mi? Bu bölgede oluşan sorunlara uymuyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi günler…

 2. melda tan dedi ki:

  Sayın hocam ,sağ tüpüm laparoskopi ile hidrosalpink olduğundan alındı ve microenjeksiyonla hamile kaldım.Sezeryan ameliyatı ile erken doğum yaptım ve kanamam ilk günler azken sonra çoğaldı.Bebeğide kaybettik.Hekim prımalut(5 gün) ve kliogest (1hafta)kullanımı verdi.Bu arada başka bir hekim kontrolünde 3 cmlik miyom ve bir kan pıhtısını ultrasonla tespit edildi.Doktor sezeryanı yapan hekimin verdiği ilaçları devam ettirip adetin 1 haftayı geçmesi konumunda kürtaj yolunu önerdi.32 yaşındayım ve çocuğum yok.Ne yapmalıyım.

 3. Ramazan dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  Klamidya hastaligi olan bir erkek ne kadar sürede kısır olur,
  ve klamidya hastaligi ne kadar süre belli olur. Doktora tahlil icin gittim. Simdi ise sonucunu bekliyoruz.

 4. suna ateş dedi ki:

  MRB HOCAM BEN GEBE KALMAK İSTİYORM KORUNMAMAMIZA RAĞMEN 3 AYDIR OLMUYOR HORMON TESTİ YPTIM SORUN YOK DEDİ DOKTOR FAKAT BU AY ADETİM ÇOK KISA SÜRDÜ NORMALDE 5 GÜN SÜRMESİ GEREKİRKEN SADECE 2 GÜN SÜRDÜ VE ÇOK AZ Bİ MİKTARDA TAHLİL YAPTIRDIM NEGATİF ÇIKTI ARA ARA PEMBEMSİ BİR LEKE GELİYOR ACABA HAMİLE OLABİLİRMİYİM

 5. seda dedi ki:

  ıkı yıllık evlıyım evlendıgımden berı cıkolata kıstı var dogum kontrol hapı kulllandım am bı sonuc alamadık son zamanda sancım cogaldı ılıskıye gıremıyorum hıc cok asırı sancı ve mıde bulantısı oluyo dr gıttım buyume yapmıs 4cm olmus gebe kalmamı onerdı ama ben en az 3yıl cocouk dusunmuyorum 1ay dogum kontrol hapı kullancam duzelmezse amelıyat dendı ıkı yıl boyunca hap korunduk ılerde cocugum olmazsa hıc dıye korkuyorum norlam yola hamıle kalmak ıstıyorum ılerde ben lutfen yardımcı olun amelıyat olmak ıstemıyorum hıc ama lutfen yardımcı olun nasıl bu hastalıktan kurtulabılırım ılerde cocugum olmazmı amelıyat oluyummu sızce gebe kalmak ıstemıyorum suanda cevaplarsanız sevınırım