By 31 Mart 2013 Devamı →

KIZAMIK AŞISI UYARISIHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Anlar, nüfus hareketleri dolayısıyla dünyada kızamık hastalığında artış gözlendiğini bildirdi.

Kızamık UyarısıSSPE (Subakut Sklorezon Panansefalit) hastalığını araştırmak üzere Şırnak’a gelen Prof. Dr. Anlar yaptığı açıklamada, çocukların SSPE hastalığına yakalanmaması için iki doz kızamık aşısı yaptırılması gerektiğini belirtti.

SSPE hastalığına kızamık mikrobunun yol açtığını ve bunun bir beyin rahatsızlığı olduğunu bildiren Anlar, şöyle konuştu:

“Bu hastalık unutkanlık, düşme ve nöbet geçirme gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor. Kızamık geçirenlerin küçük bir grubunda çıkıyor. Hastalığın önlemesinde aşılama çok önemlidir. Aşının yaygın uygulandığı ülkelerde bu hastalık görülmez. Bu nedenle herkesin kızamık aşısını çocuklarına tam yaptırması şarttır. Hastalığın tam tedavisi yok ama bazı ilaçlarla hastalığı yavaşlatabiliyor veya duraklatabiliyoruz. Bu hastalıkta bazen tam iyileşme de olabiliyor ama düşük bir orandır. 10 hastanın 3-4’ünde hastalığın tedaviyle durakladığını görüyoruz. Eğer erken dönemde duraklamış ise çocuklar yürüyüp konuşabiliyor, hatta güzel bir rehabilitasyonla daha iyi bir yaşam kalitesi olabiliyor. Ama maalesef yüzde 50’si yatalak olarak yaşamını sürdürüyor.”

Dünyada artış var

“Maalesef dünyada kızamık hastalığında artış oldu. Bunun nedeni nüfus hareketleridir” diyen Prof. Dr. Banu Anlar, ülkemizde de bu hastalığın tekrar görülmeye başlandığını ifade etti.

Bu hastalığa yakalanmamak için en önemli unsurun aşı olduğunu bildiren Anlar, “Bunu için aşıyı yaygın uygulamak çok önemlidir. Salgın dönemlerinde 9 aylık iken başlanır kızamık aşısına, normal zamanlarda 1 yaşında başlanır ve her çocuğun okul öncesinde 2 kere kızamık aşısı olması gerekir” diye konuştu.


Gaziantep’in Nurdağı İlçesi’nde, tarım işçiliği yapan Saadet-Halil Köseceli çiftinin kızları 6 yaşındaki Selcan Köseceli, kızamık tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 17.04.2013

Şanlıurfa’dan geldikleri Nurdağı’nda tarım işçiliği yapan Köseceli çiftinin kızları Selcan, 3 gün önce rahatsızlanınca hastaneye götürüldü. Burada kızamık teşhisi konulan minik kız, tedavisinin ardında evine gönderildi. Evde bir süre sonra yeniden fenalaşan küçük Selcan, yakınları tarafından İslahiye Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Selcan Köseceli, tedavi gördüğü hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Kızamık hastalığından dolayı ölen Selcan Köseceli’nin cesedi otopsi için morga konulurken, ölüm haberini alan yakınları yasa boğuldu. Selcan’ın cesedinin konulduğu morg önünde fenalaşan anne Saadet ile baba Halil Köseceli’ye acil serviste müdahale edildi. Yakınları otopsi işleminin ardından Selcan Köseceli’nin cenazesinin ailesi tarafından Şanlıurfa’ya defnedeceği öğrenildi.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Bu haberler üzerine sağlık bakanlığı bir açıklama yaparak söz konusu haberin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nde 2005 yılından bu yana çeşitli ülkelerde kızamık salgınları yaşanmaktadır. Ülkemiz, bulunduğu konum ve günümüzde artan insan hareketleri sebebiyle importasyon (yurtdışı kaynaklı virüs) riski altındadır.

Nitekim bir süredir, yurtdışı kaynaklı vakalarla ilişkili kızamık vakaları ülkemizde de görülmektedir. Bakanlığımız tarafından kızamık vakası tespit edilen bölgelerde Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, vaka kümelenmesi görülen illerde yaygın kızamık içeren aşı uygulaması da dâhil olmak üzere gereken çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Kızamık hastalığı nedeniyle şimdiye kadar ölüm vakası bildirilmemiştir.

Medyada yer alan Gaziantep’te bir çocuğun kızamık hastalığı nedeniyle öldüğüne ilişkin haberler üzerine yapılan incelemede; söz konusu vakada ölüm sebebi olarak kızamık hastalığının düşünülmediği belirlenmiştir. Vakanın Serebral Palsi (beyin felci) hastası olduğu, yaklaşık 2,5 aydır şikâyetleri nedeniyle takiplerinin devam ettiği tespit edilmiştir.”

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Çocuk Bebek, Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.