By 24 Nisan 2012 Devamı →

KİST KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?Polikistik over’de yumurtalıktaki hormon yapımında sorun vardır. Kadın düzenli adet görmez, yumurtlama olmaz, tüyler artar. Kan şekerini düzenleyen insülinde direnç görülür. Bu bozukluklar fazla kilo alımına da sebep olabilir.

Polikistik Over Varmış
21 yaşında kızım. Geçen ay kan tahlili yaptırdım ve LH değerim yüksek çıktı. Çeşitli doktorlara gittim, “Polikistik över var” dediler. Sadece LH değerinin yüksek çıkması polikistik över olduğunun işareti midir? Adetlerim hep düzenliydi, sadece bir ay gecikmişti.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY : Sevgili okuyucumuz, sadece LH değerinin yüksek olmasının polikistik över tanısı koymak için yeterli olduğunu sanmıyorum. Ultrason muayenesi ile yumurtalıkların görünümü çok önemli. Genellikle bu hastalarda yumurtlama olmaz. Her ay yumurtalıklarda gelişip çatlamayan bir folikül kalır. Sonuçta yumurtalık çeperinde sıra sıra dizilmiş ufak kistler görülür. Ayrıca zaman içinde yumurtalığın dış yüzü kalınlaşır. Yumurtalığın hormon yapımında da bozukluk vardır. Yumurtalıktan erkeklik hormonu tipinde maddeler çıkar.

Bu sonuçta kadının adetlerinin gecikerek olmasına, tüylerde artışa neden olur. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasında da değişiklikler vardır. Kan şekerini düşüren insülin denen hormona karşı bir direnç söz konusudur. Bu bozukluklar kilo almaya neden olur (Kilo daha çok karın ve kalçada birikir). Bu bilgileri kısaca hatırlattıktan sonra size tavsiyem doktorunuzlan tekrar görüşmenizdir.

Kist Kısırlığa Neden Olur mu?
5 yıllık evli kadınım. 6 aylıkken düşük yaptım. 2 yıldan beri çocuk sahibi olmak için uğraşıyoruz. Yumurtalıklarıma yakın bir yerde kist varmış. İlaç tedavisini uygulamadım. Sizce bu kist kısırlığa yol açar mı?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY : Düşük yapmak eğer bir komplikasyon oluşmadıysa ileride gebe kalamama gibi bir soruna genellikle yol açmaz. İki yıldan beri gebelik oluşmadığına göre bunun bir nedeni olmalı. Doktorunuza başvurun, gerekli araştırmalar yapılarak önce neden gebe kalamadığınız tespit edilsin. Sonra gerekli tedaviyle istediğiniz bebeğinize kavuşursunuz. Fakat düşükten sonra yüksek ateş, şiddetli karın ağrıları ile geçen günler olmuşsa, kanamalar çok uzun sürmüşse gebeliğin oluşmasında zorluk olabilir.

Hamile Kalmadan Önce Test Yaptırmalı mıyım?

4 yıllık evliyim ve 32 yaşındayım. Evliliğimin ilk yıllarında çocuk sahibi olmak istemedim. Ama şimdi gebe kalmak istiyorum. Hamile kalmadan önce yaptırmam gereken testler var mı?

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY : Önce bir kadın doğum uzmanının muayenesinden geçmelisiniz. Doktorunuz sizden eğer bugüne kadar yaptırmamışsanız smear testi denen rahim ağzı kanserinin teşhisinde kullanılan testi isteyecektir. Kan grubunuz, kan sayımı, kanama pıhtılaşma testleri ile gebelikte bebeği ciddi olarak etkiliyen bazı hastalıkları geçirip geçirmediğinizi (Kızamıkçık gibi) araştıracak ayrıca gerekli görürse karaciğer ile ilgili testleri de yaptırabilir.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY Derin KÖSEBAY (Memorial Hastanesi)
Sorularınız İçin : derin.kosebay@memorial.com.tr

» Genital İltihaplar (Adneksit)
»
Rahim Ağzı Kanseri Nedir? (Video)
»
Genital Sigiller HPV Virüsüdür
» Menopoza Girdim Çocuğum Olur mu?
» Adet Düzensizliği ve Kistler
» Doğum Kontrol Hapları Hakkında
» Hepatit B ve Hamilelik
» Neden Düşük Yapıyorum
» Adetlerim Düzensiz Çocuğum Olur mu?
» İdrar Yaparken Yanma
» Spiral Ne Zaman Değiştirilmeli?
» Hepatit C ve Cinsel Yaşam
» Myom Ameliyatı Olmam Gerekiyor mu?
» Menopoz Yaklaşırken 4 Altın Kural
» Gebelik için 1 Yıl Beklenmeli
» Rahimde Küçülmeyen Kist
» Anne Olmak Hayal Değil
» Vajinal Akıntı Şikayetleri
» Korunmak Yumurtalıkları Tembelleştirir mi?
» Klamidya Nedir? Belirtileri Nelerdir?
» Doğum Kontrol Hapı Ne Kadar Kullanılmalı?
» Rahim Ağzı Kanser Aşısı
» Memeler Kontrol Edilmeli
» Doğum Şekli Nasıl Olmalı?
» Rahim Alınması Cinsel Hayatı Bitirmez
» Kürtaj Hamile Kalmayı Zorlaştırır.
» Her İlişkiden Sonra Kan Geliyor
» Kisti Aldırmadan Kurtulamazmıyım
» Serviks Kanseri
» Neden Gebe Kalamıyorum?
» Genç Kızlarda Adet Gecikmesi
» Kürtaj Sonrası Adet Sorunu
» Gebelik İçin Ne Kadar Süre Gerekli
» Menopozda Kanama Varsa
» Çikolasta Kisti için Ameliyar Şart
» Sarkom Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Derin KÖSEBAY

Etiketler:, , ,


Yorumlar "KİST KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. kumsal deniz dedi ki:

    merhaba hocam.ben 21 yaşında kızım.Benim sorunumda polikistik over.14 yaşında ilk adetimi gordum ve 2 sene gayet düzenlü bir adet dönemim vardı,daha sonra adet dönemi aralarında 6 ay 10 ay derken ıkı sene adet göremedim.birçok doktora gittim tahlil sonuçlarımın iyi fakat polikistik over rahatsızlıgımın oldugunu söylediler.yaklasık 4 seneden beri duphaston isimli ilacı her ay 10 gün günde 1 tane olmak üzere 10 adet kullanıyorum.fakat doktorum 2 ay kadar ılacı kullanma bekleyelim diye söyledifakat 3 ay olmasına ragmen ılacsız adet gormedım.neden böyle oluyor madem tahlıllerım iyi ama neden?ben bu tür ilaçları menopoza girene kadar kullanacakmıyım?