By 13 Aralık 2007 Devamı →

KIŞ VE CİLDİNİZCildinizi kıştan koruyun

Kış mevsiminde cildimiz iki büyük sorunla karşı karşıya kalır. Bunların ilki soğuk, ikincisi ısıtılan ortamlardaki kuru havadır.

Bu nedenle cildimiz hızla nem kaybederek kurur. Bütün bunlardan en fazla yüzümüz, göz çevresi, dudaklarımız ve ellerimiz etkilenir.

Ne soğuk ne sıcak!

Kendinizi ve cildinizi elden geldiğince soğuktan koruyun. Bu havalarda sokağa çıkarken atkı, bere, eldiven ve özellikle gözlük takmayı ihmal etmeyin. Soğuktan olduğu kadar, aşırı kuru ve sıcak ortamlardan da korunun. Yaşadığınız odalarda buhar makinesi çalıştırın veya ısıtıcıların üzerine su kapları koyun. Ani ısı değişimleri hem vücut direncimizi düşürür hem de cildimizi mahveder. Örneğin sıcak bir ortamdan sonra hemen sokağa çıkmaktan sakının. Birkaç dakika binanın içinde bekleyin. Hele bir de rüzgar varsa daha iyi korunmak gerekir. Soğuk rüzgar yüzümüzde kılcal damar çatlamalarını artırır.

Nem kaybı

Kışın insan susamadığını zanneder. Oysa bu mevsimde suya ihtiyacımız kesinlikle daha az değildir. Günde 2.5 litre kadar su içmeye devam etmeliyiz. Taze meyve suları, ıhlamur, adaçayı, yeşil çay gibi bitkisel çaylar ise vücudumuzdaki ısı ve su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Öte yandan cildimizi dışarıdan nemlendirmeye de özen göstermeliyiz. Yüzümüze biraz daha besleyici bir nemlendirici, dudaklarımıza koruyucu rujlar sürmeliyiz. Soğukta veya aşırı sıcakta nem kaybeden cildimiz bazen çatlar. Bu çatlaklar derinin koruyucu görevini zorlaştırır. Uçuklar kışın da yakamızı bırakmazlar ve cildimizin koruma kalkanına zarar verirler. Nezle olduğumuzda burun çevresindeki deri soyulur ve kılcal damarlarda çatlaklar oluşur. Bunları lazer veya koter ile yakmak gerekebilir. Kılcal damarları belirgin olanlara K vitaminli kremler iyi gelir. Karlı ortamlar iki yönlü çalışır. Bir yandan soğuğun tüm etkilerini taşırlar, bir yandan da kardan yansıyan güneşin sorunlarını getirirler. Kayak yapmaya gidip de güneş yanıkları ile dönenlerin sayısı az değildir. Böyle ortamlarda en iyi dostumuz güneşten koruyuculardır.

Kilo almayın!

Soğukların bir başka bedeli de yüksek kalorili gıdalara, özellikle tatlılara karşı isteğimizin artmasıdır. Böylece her yıl birkaç kilo üzerimize yapışıp kalabilir. Vücut direncinizi arttırmak ve formunuzu korumak için mevsim meyvelerini ve sebzelerini bol bol tüketin. Bir yandan da düzenli olarak C Vitamini alın. C vitamini hem cildimiz hem de soğuk algınlığından korunmak için en yararlı vitamindir. Kış mevsiminde tüm doğa dinlenir ve baharda yeniden doğmaya hazırlanır. Bize gelince, baharda çiçek açmak istiyorsak, şimdi cildimizi korumanın, beslemenin, gerekli tüm bakımlarla canlandırmanın zamanıdır.

Dr. Yasemin AMATO

* Dr. Yasemin Amato Kimdir?

Uyurken Güzelleşmek Mümkün mü?
Cilt Lekeleri ve Kurtulma Yolları
Parlak Bir Cilt İçin Öneriler
Siyah Noktalara Karşı Doğal Maskeler
Cilt Problemlerinin Kaynağı Şeker ve Karbonhidrat
Bebeğiniz için Nemlendirici Seçimi
Nemlendirici Seçimi
Göz Çevresi Kırşıklıklarına Savaş Açın
Yumurta Akı Mucizesi
K Vitamini
Vücut Ritmi ve Cilt Bakımı
Doğum Yeniden Doğmaktır
Vücut Ritme ve Cilt Bakımı
Cilt Bakımı Neden Gerekli
Çatlaklardan Kurtulmak
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?
Photo Aging Nedir?
Kusursuz Güzellik
Diyet Yapmak Uzmanlık İster
Selülitlere Radyo Frekansı
Doğru Yürüyüş Nasıl Olmalı?
Sağlıklı Bir Yıl İçin
Kış ve Cildiniz
Kahvaltının Faydaları
Faydalı Güzellik Formülleri
Domatesle Sihirli Maske
Yeşil Çay ve Diyet
Akne İzleri
Kafeinle Yağlara Veda
Tonik Tavsiyeleri
Doğal Cilt Temizleme
Kuru Ciltler İçin Temizleyici
Saçlara Yapılan Yanlışlar

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Yasemin Amato

Etiketler:,


Yorumlar "KIŞ VE CİLDİNİZ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. yasemin akkaya dedi ki:

  merhaba suna abla 27 yaşındayım çok kuru bir cilde sahibim şimdiden göz altlarımda ince çizgiler oluştu bana lütfen ama lütfen yardımcı olun erkenden yaşlanmak istemiyorum

 2. gamze aslan dedi ki:

  sizi çok beğeniniyorum sizin bilgilerinizi kullanıyorum.

 3. xprodoksit dedi ki:

  Peeling cildi ölü hücrelerden, ufak kırışıklıklardan arındırarak cildi temizleme, yenileme işlemidir.
  Her bütçeye uygun ürünler bulunabilir fakat burdan marka ismi vermek pekde doğru gelmiyor.

 4. ozan doğulu dedi ki:

  önerebileceğiniz satın alabileceğimiz ve maliyeti uygun meyve asitli yüz peelingi varmı. meyve asitli yüz peelingi yüzü soyma işlemimi oluyor