By 03 Ağustos 2010 Devamı →

KIRMIZI BİBER HAPI İLE GELEN ÖLÜMLERRed Pepper – Öldüren zayıflama ilacı internette.

Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde yaklaşık 2 ay önce karın ağrısı, ishal ve kusma şikayetleri sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 23 yaşındaki Nilay Dinçer’in kullandığı “Pepper Time” (kırmızı biber hapı) isimli zayıflama ilacı, Sağlık Bakanlığı tarafından toplatıldı.
Kırmızı Biber Hapı Toplatıldı
Edinilen bilgiye göre, evli ve bir çocuk annesi Nilay Dinçer’in rahatsızlanarak özel bir hastanede tedavi altına alınması ve bir süre sonra da hayatını kaybetmesi üzerine inceleme başlatan Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, hastanın teşhis, tedavi ve ölümü sürecini mercek altına aldı.

Bu arada soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı da genç kadının hastaneye başvurduğu andan itibaren kullandığı ilaçlar, yapılan tetkikler ve düzenlenen raporları İl Sağlık Müdürlüğünden talep etti. Genç kadının yapılan tahlillerinde bağırsaklarının tahrip olduğu bilgisine ulaşan yetkililer, Dinçer’in bir süre önce zayıflama hapı kullandığı bilgisine ulaşarak söz konusu ilaçla ilgili çalışma başlattı.

Yapılan inceleme sonrası Dinçer’in kullandığı “Pepper Time” (kırmızı biber hapı) isimli zayıflama ilacının “sibutramin” etken maddesi içerdiği belirlendi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde tüm eczanelerde satışı yapılan ilacı toplattı.
“GEREKLİ RAPORU SAĞLIK BAKANLIĞINA GÖNDERDİK”

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Öztürk AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde Nilay Dinçer ile ilgili tüm tetkik ve raporların Sağlık Bakanlığına gönderildiğini söyledi.
Hastanın kullandığı zayıflama ilacıyla ilgili bakanlığın çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Öztürk, “Şu an için Nilay Dinçer’in ölüm sebebinin bu ya da başka bir ilaçtan olduğunu söylemememiz kesinlikle mümkün değil” dedi.

SİBUTRAMİN” ETKEN MADDESİ İÇEREN 9 İLAÇ DAHA PİYASADA

Öte yandan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, şu anda piyasada bulunan zayıflama ilaçlarından sadece birinin ruhsatlı olduğunu, bunun dışında ilaca benzeyen 3 ayrı markanın da ara ürün olarak satıldığını bildirdi.

Daha önce izin verilmiş bazı zayıflama ilaçlarının “sibutramin” etken maddesi içerdiği için bir süre önce ruhsatlarının askıya alındığını belirten yetkililer, söz konusu ilaçların bu nedenle piyasada bulunmadığı bilgisini verdi.

Yetkililer, yapılan incelemelerde piyasada Tarım ve Köyişleri Bakanlığının onayı ile satılan 9 çeşit ürünün de incelemeye alındığını bildirerek, söz konusu zayıflama ilaçlarında da “sibutramin” etken maddesine rastlanıldığının altını çizdi. Bu ilaçlardan ikisinin halk arasında “biber hapı” olarak bilinen zayıflama kapsüllerinden olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu hapların zararları konusunda Tarım ve Köyişleri Bakanlığını da uyardı.

Bu arada çoğunluğu Çin malı olduğu bildirilen zayıflama haplarının halen birçok eczanede satıldığı saptandı.

-TOPLATILAN İLAÇ İNTERNETTEN SATILIYOR-
Öte yandan Sağlık Bakanlığının toplattığı ve dağıtımını yasakladığı zayıflama ilacı “Pepper Time”ın halen bazı internet sitelerinde satıldığı belirlendi.

AA muhabirinin yaptığı araştırmada, birçok internet sitesi üzerinden serbestçe satılan zayıflama ilacının sipariş üzerine kutusu 49 liradan istenilen adrese gönderildiği ortaya çıktı. “İster zayıflayın, ister ideal kilonuzu koruyun” sloganıyla satılan ilaçla ilgili bazı kullanıcıların olumlu sonuçlar aldığına dair yazdıkları yorumlar da dikkat çekti.

Pul Biber Kansere Sebep Olur mu? – Prof.Dr. Erkan Topuz
Kırmızı Biber Kilo Verdirir mi? – Prof.Dr. Erdem Yeşilada


Bu ilaçlara dikkat 06.08.2010

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bakanlığın izin verdiği beyanlar dışında sağlık beyanları kullanarak internet sitelerinde reklam ve tanıtımı yapılan ürünlerde, bakanlık tarafından yapılan denetimlerde 13 üründe “sibutramin”, “sildenafil”, “tadalafil” ilaç etken maddelerinin tespit edildiğini, bu ürünlerin toplatılarak imha edildiğini bildirdi.

Bakanlık, “sibutramin”, “sildenafil”, “tadalafil” ilaç etken maddeleri tespit edilen “Li Da DaidaihuaWeight Loss Capsule, La Jiao Shou Shen Kapsül, LW6090, FX-15, T-3 Supplement, Kamagra, Bh Meksika Biber Hapı, Grinex, Ziroll, Sir Hunter, Gatto Romeo&Juliet, EFR-X, RX-1” adlı 13 ürünün yer aldığı 268 internet sitesiyle ilgili 2009 ve 2010 yıllarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2009 ve 2010 yıllarında internet sitelerine ve bu ürünlerin satışının yapıldığı eczane ve aktarlara yönelik olarak 589 adet denetim yapıldığı belirtilerek, bakanlıktan ithal ve üretim izni almadan, insan sağlığına zararlı madde ihtiva ettiği tespit edilen ürünleri satışa sunan 11 firmanın ürünlerine el konularak imha edildiği kaydedildi. Etiket bilgilerinin mevzuata aykırı olmasından dolayı da 42 firmaya idari para cezası uygulanarak ürünlerin piyasadan toplattırıldığı belirtildi.

Bakanlık, “Takviye Edici Gıda” adı altında, zayıflamaya veya kilo aldırmaya yardımcı olduğu, cinsel performansı artırıcı özellikleri bulunduğu, kanser, kolesterol, şeker, tansiyon, sedef, egzama, kalp, karaciğer, üriner ve genital hastalıkları önlediği veya iyileştirici yönde etkilere sahip olduğu iddiasıyla gerek internet sitelerinde gerekse eczane, aktar gibi satış yerlerinde pazarlanan sahte ürünlerden halkın korunması amacıyla, akşam saatlerinde bir açıklama yaptı.

Söz konusu benzer ifadelerin yer aldığı ürünlerin “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Onaylıdır” ifadesi yer alsa bile “kesinlikle sahte beyanlar içermekte” olduğuna işaret edilen açıklamada, bu etkilere sahip olduğu iddia edilen ürünler için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hiçbir onay verilmediği bildirildi.

Bakanlık tarafından üretim ve ithal izni verilen ürünlerin ticari isimleri, üretim ve ithal izin tarih ve sayıları ile üretici ve ithalatçı firmaların, “www.kkgm.gov.tr” internet sitesinde güncellenerek yayınlandığı vurgulanan açıklamada, bu bilgilerin tümünün ürünün etiketi üzerinde doğru ve eksiksiz olarak yer alması gerektiği kaydedildi.

Üretim ve ithal izin numaraları doğru olsa dahi tüketicileri yanıltıcı, kamu sağlığını tehdit eden, hiç bir bilimsel gerçekliğe dayanmadan “hastalık önleyici veya tedavi edici” gibi iddialarda bulunan bu tür sahte ürünlere vatandaşları tarafından itibar edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Bakanlığımızın izin verdiği beyanlar dışında sağlık beyanları kullanarak internet sitelerinde reklam ve tanıtımı yapılan ürünlerde; bakanlığımız tarafından yapılan denetimlerde 13 üründe (Li Da DaidaihuaWeight Loss Capsule, La Jiao Shou Shen Kapsül, LW6090, FX-15, T-3 Supplement, Kamagra, Bh Meksika Biber Hapı, Grinex, Ziroll, Sir Hunter, Gatto Romeo&Juliet, EFR-X, RX-1) “sibutramin”, “sildenafil”, “tadalafil” ilaç etken maddeleri tespit edilmiş ve bu ürünler toplatılarak imha edilmiştir. Bu ürünlerin yer aldığı 268 internet sitesiyle ilgili 2009 ve 2010 yıllarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

2009 ve 2010 yıllarında internet sitelerine ve bu ürünlerin satışının yapıldığı eczane ve aktarlara yönelik olarak 589 adet denetim yapılmıştır. Bakanlığımızdan ithal ve üretim izni almadan, insan sağlığına zararlı madde ihtiva ettiği tespit edilen ürünleri satışa sunan 11 firmanın ürünlerine el konularak imha edilmiştir. Etiket bilgilerinin mevzuata aykırı olmasından dolayı da 42 firmaya İdari Para Cezası uygulanmış ve ürünler piyasadan toplattırılmıştır.”

İnsanların sahte ürünlerden zarar görmemesi için, takviye edici gıdalar konusunda internet ve televizyon programlarında sağlıkla ilgili beyanlar kullanılarak tanıtımı yapılan ürünlere itibar etmemesi gerektiği vurgulanan açıklamada, bu tür ürünleri kullanma ihtiyacı duyan kişilere, bakanlığın web sitesinden, “Alo Gıda 174” hattından veya doğrudan Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’nden ya da Sağlık Bakanlığı’ndan doğrulamadan bu tür ürünleri asla kullanmamaları uyarısında bulunuldu. Ayrıca, her türlü şikayet veya tespit edilen olumsuzlukların ivedilikle bakanlığa iletilmesi istendi. AA


KIRMIZI BİBER ZAYIFLATMIYOR

Kırmızıbiber zayıflattığını ileri süren görüşler yalanlandı.
Diyet ürünleri satan Japon Ajinomoto firmasından Jun Tashiro isimli uzman, kırmızıbiberdeki “dihidrocapsiate” adlı kimyasalın kalori yakmada yardımcı olduğunu açıklamıştı. Ancak ABD’nin Louisiana Eyaleti’ndeki Baton Rouge kentinde bulunan Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmaya göre, bu maddenin bulunduğu diyet hapını kullananların vücut ağırlığında bir değişiklik olmuyor. Araştırmacılar, bu maddenin kilo vermede hiçbir etkisi olmadığını kanıtladı. 14.10.2010
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , , , ,


7 Yorum Var "KIRMIZI BİBER HAPI İLE GELEN ÖLÜMLER"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. kamuran adiguzel dedi ki:

  bende biber hapini kullandim 3 yil once kilomda hic bir degisiklik olmadigi gibi kafamda uyusukluk ve konusma bozuklugu yapti cok sukur kalici olmadi cok pismanim kendimi resmen zehirlemisim

 2. sinem tangal dedi ki:

  ablam şuanda kocaeli acıbadem hastanesinde yogun bakımında yatıyor.red pepper time acı biber hapı kullandığını ve bu haptan kaynaklanıp sürekli nöbet geçirdigini söyledi doktarlar.egerki ablama bişey olursa bu ilacı satanı üretim yapanıda gerekli yerlere şikayetimi yapıp mahkemeye vericem allah hepsini kahretsin.neolursunuz duyarlı olun ve bu hapları kullanmayın kullanılmaya devam edilirse daha cok kısının canı yanacak aynı bizim yandıgımız gibi…

 3. Durdane Aydın dedi ki:

  LW6090 listeden baktım ve onaylılar arasında görünüyor. Ben kullandım ve de memnun kaldım. Piyasadan toplananlar herhalde sahteleridir diye düşünüyorum. Listede aynen bu şekilde;
  934007576 2009-12-22 HHS BİTKİSEL VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ A.Ş. GIDA TAKVİYESİ LW 60-90 (GIDA TAKVİYESİ) ABD

  934007576 22/12/09 HHS BİTKİSEL VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ A.Ş. GIDA TAKVİYESİ LW 60-90 (GIDA TAKVİYESİ) ABD

  834006089 2008-09-16 HHS BİTKİSEL ÜRÜN TANITIM DAĞ.VE PAZ. HASAN HÜSEYİN SARI GIDA TAKVİYESİ LW 6090(BOX CONTAINIG 60 VEGGIE CAP) GIDA TAKVİYESİ ABD

  olarak bakanlık tarafından onaylı görünüyor.

 4. ozlem karadeniz dedi ki:

  burda yasaklandığını yazıyorsunuz sayfanızın sağ üst köşesinde lida ile 15 günde 5 kilo verin yazıyor bu nasıl iş anlanmadım?

  Admin : Sitenin yayın hayatına devam edebilmesi için alınan, “dönüşümlü reklamlar”.

 5. NErimann dedi ki:

  Yukarıda ki yazıyı okursanız Li Da' nında yasaklandığını görürebilirsiniz. Demek ki piyasadaki zayıflama ürünlerinin yarısı yasaklıymış. Madem zararlıydı ve yasaktı bunca zaman niye ses çıkartılmadı oda ayrı bi soru tabiiii?????

 6. hilal çoban dedi ki:

  lida neden satılıyor o zaman yasaklanmıştıda.ne oldu birileri rant için yeni formüller buldu galiba.yasaklayın o zaman internet sitelerindede satılmasın..neden türkiyeye girmesine izin verildi bakanlıklar uyuyormuydu o zaman.

 7. sevda dedi ki:

  Kırmızı Biber kullananların sonu umarım Lida kullananlar gibi olmaz. Lida'da bir zamanlar yasaklanmıştı ama sanırım tekrar satışına onay çıktı. Bir yetkili çıkıpta bir açıklama yapsada bu zayıflama ilacı kullanıcları biraz bilgilense fena olmaz.