By 17 Ekim 2011 Devamı →

KIRIŞIKLIK HAPLARI İŞE YARAR MI?Kırışıklık hapları işe yarayabilir! İyi ürünler veya moleküller bir araya getirilip usulüne uygun üretildikleri ve kaliteli cilt destekleriyle birlikte kullanıldıklarında bu haplar faydalı olabilir.
Benim cilt bakımı konusunda ‘klişe’ bir cümlem bile var ve kanaatimi net ortaya koyuyor: Cilt içerden beslenir, dışarıdan desteklenir. Bu cümlenin anlamı şu: Çok özel bazı do?al maddeler ciltte kolajen üretimini ve nemi artırabiliyor. Yiyip içtiklerimizdeki bazı doğal moleküller bunlar. Mesela domatesteki kırmızı mucize likopen bunlardan biri. Proteinli yiyeceklerdeki Coenzim Q10 bir diğeri. Çok güçlü bir antioksidan olduğu tartışma bile götürmeyen Alfa Lipoik Asit bir başkası. E vitamini, C vitamini, Betakaroten gibi vitaminler, selenyum, çinko gibi mineraller listeye girebilir.
LİSTE OLDUKÇA UZUNBitkisel desteklerden Evening Primrose Oil (EPO) da bu listeye rahatlıkla eklenebiliyor. EPO özellikle cildi nemlendirmede pek becerikli bir bitki, bunu da içindeki GLA yani Gamma Linolenik Asit’e borçlu. Soyada bulunan izoflovanları da aynı çerçeveye yerleştirebiliriz. Soya izoflovaları özellikle östrojen reseptörlerini uyararak kolajen üretimini hızlandırıyorlar.

‘Cildi gençleştiren çok özel maddeler’ listesinin en son üyesi ve en çok ilgi çekeni ise Omega-3 yağ asitleri. Özellikle de DHA! Dokozahegzaenoik asit ve bir ölçüde de EPA yani Eicosapentanoik Asit de cildin kolajen üretimini arttırabilen ve nem oranını yükselten maddeler. Bunların etkileri PPAR aktivasyonuyla açıklanıyor.

Cilt dostu besinler listesine yeşil çayın da eklenmesi gerek. Yeşil çaydaki antioksidan kateşinlerin cilt yaşlanmasını yavaşlattığını gösteren çok sayıda bulgu var. “Yeşil çay yerine Türk çayı olmaz mı?” diye bir soru aklınıza gelebilir. Tabii ki olabilir! Günde 3-4 bardaktan aşağı içmemeniz şartıyla.

NAR ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Nar ve nar çekirdeği yağı son yılların cilt dostu besinleri arasında. Narda ve çekirdeğindeki elajik asit ve omega-5 yağlarının (purisik asid) ağız ya da cilt yoluyla faydalı olabileceklerini gösteren çalışmalar var.

Yukarıda saydığım maddeleri hap yutmak yerine bol bol balık, deniz ürünü, çekirdekli, kalın kabuklu, siyah üzüm, kayısı, böğürtlen, yabanmersini, kiraz, domates, domates salçası yiyerek, domates çorbası ya da yeşil çay içerek de elde edebilirsiniz. C vitamini zengini meyve ve sebzeleri (portakal, mandalina), elajik asit ve Omega-5 zengini narı daha sık ve bol yiyerek de kazanabilirsiniz. Ama “Bütün bunları nasıl başaracağım” diye bir endişeniz varsa işte kırışıklık giderici güzellik hapları eczanelerde emrinize hazır sizi bekliyor. Ağız yoluyla alınan hyalüranik asit veya kolajen haplarının cilt için faydalı olabileceğini düşünmüyorum.

Cilt dostu omegaları nerede bulacağız

Omega-3’ün cevizde, yağlı balıklarda, ketentohumu ve semizotunda bolca bulunan faydalı yağ asitleri olduğunu biliyorsunuz. Omega-6 ise sıvı yağlarda bol miktarda bulunan, gereğinden fazlası faydalı değil zararlı olabilen bir grup yağ asidine verilen isim. Sağlıklı bir beden için Omega-3/omega-6 oranının mümkünse 4/1’in üzerinde olması ama her halükarda bu oranın 1/1’in üzerine çıkmaması gerekiyor.

Son yıllarda et, balık, yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerde omega-3 miktarı ciddi ölçüde düşmüş durumda. Ayçiçeği, mısırözü, pamuk yağı gibi sıvı yağları ölçüsüzce tüketiyoruz.

Omega-9’a gelince… Bu zeytinyağındaki oleik asitin diğer adı. Ölçülü miktarlarda omega-9 sağlık için son derece faydalı. Vitamin satıcılarına gidip ‘omega-3-6-9’ kapsülleri almak bu nedenle pek akıllıca değil. Nedeni şu: Omega-6’nın fazlası zaten zararlı ve zaten sıvı yağlarla vücudumuza bol bol giriyor. Omega-9 ise zeytinyağında zaten bol miktarda bulunuyor. Alacaksanız sadece saf omega-3 yağlarını içeren EPA, DHA ya EPA +DHA kapsüllerini almanızı tavsiye ederim. Peki, omega-5 yağ asitleri nereden çıktığ Aslında hep var ama pek gündeme gelmiyordu taa ki bu yağ asitlerinin faydaları açıklanana kadar. Omega-5 yağ asitlerinin en çok bulunduğu besinlerin başında nar çekirdeği yağı geliyor. Ponisik asit adıyla da bilinen bu yağ asidinin güçlü bir antioksidan olduğu, hücre hasarını tamirde ve insülin duyarlılığıyla mücadelede faydalı olabileceğini gösteren bulgular var. Ayrıca cilt yaşlanmasıyla mücadelede etkili olabilir.

Farklı formüller var
Cilt yaşlanmasını geciktirmede kullanılabilecek başka ürünler de var. Eczanelerde bulunabileceğini düşünüyorum. Kendi listenizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Benim formülüm şu: Her gün 200 mg Alfa Lipoik Asit, 100 mg Coenzim Q10 ve 500 mg L-Carnitin’i üç ay süre ile kullanıp bir ay ara vermek…

Yeni hap yeni umut
Cilde faydalı olduğu bilinen besin desteklerini kullanarak, cilt yaşlanmasını, özellikle göz çevresindeki kaz ayaklarını, dudak çevresindeki sigara çizgilerini, güneşin tahribatıyla oluşan, sarkma, kuruma ve pullanmaları azaltmak istediğinizde kullanabileceğiniz pek çok alternatif var. Bunlardan en sonuncusu uluslararası besin üreticisi bir firma tarafından geliştirildi. Bu üründe, likopen, isoflovan, omega-3, C ve E vitaminleri var. Ürün özellikle İngiltere’de piyasaya sürülecek gibi görünüyor ama çok kısa sürede bizde de satışa verilebileceğinden endişeniz olmasın. Ürünün etkinliğini gösteren araştırmalar daha şimdiden yayınlanmaya başladı bile.
Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Seks kalbi Yoruyor mu?
* Unutkanlık Gençleri de Etkiliyor
* Vitamin Sahtekarlığına Dikkat
* Erkeklerde Kansızlık Daha Tehlikeli
* Formda Kalmak
* Emzirenler Nasıl Kilo Verebilir?
* Kanserden Korunmak İçin Neler Yemeli?
* Tansiyon İlaçları Cinsel Gücü Azaltır mı?
* Kırmızı Et Tehlikeli mi?
* Hipoglisemi Psikolojiyi Bozuyor
* Göbek ve Karaciğer
* Yangi Yaşta Hangi Besin Öncelikli Olmalı?


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.