By 16 Mayıs 2013 Devamı →

Kinoa (Kuinoa) Quinoa’nın FaydalarıKinoa (Kuinoa) quinoa nedir?

Kuinoa NedirKinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitki. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir. Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır. Yine arkeolojik verilere göre günümüzden 5.200 ila 7.000 yıl öncesine kadar da insanlarca doğadan toplanarak yenmekteydi. İnkalar tarafından tarımı yapılır ve manevi değer atfedilirdi.

Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça iyidir. Lizin gibi temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerir. 100 gram kinoa 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içerir.

Hasattan sonra tohumların saponin içerdiği için tadı acı olan kabuklarından ayrılması gerekir. Kinoa genellikle prinç ile aynı şekilde pişirilir ve çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Kinoa yaprakları, ıspanak gibi bir yapraklı sebze olarak da tüketilebilir, ancak bu şekilde satıldığı nadir görülür. (Wikipedia)

Quinoa en güçlü bitkisel protein olarak nitelendiriliyor!

Quinoa bir tahıl. En güçlü bitkisel protein olarak nitelendiriliyor. Tüm aminoasitleri içeriyor; protein gücü etinkine eşit. Ayrıca vücutta sütten daha iyi kullanabilen kalsiyum içeriyor. Günümüzde hâlâ Orta ve Güney Amerika’da halkın önemli bir yiyeceği. Bir zamanlar İnkaların da en önemli yiyeceğiymiş. İnkalar quinoa’yı ‘ana tahıl’ olarak adlandırmışlar.

Besin değeri nedir?

* Eğer filizlendirirseniz besin değeri daha da artıyor. Filizlendirilmiş quinoa’nın protein gücü etinkinden yüksek.

* Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.

* A , B, C , D,E, K vitaminleri içeriyor.
* Güçlü bir demir kaynağı; kansızlığa birebir.
* Kalsiyumdan zengin; kemik ve dişleri güçlendiriyor.
* Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
* Lifi bol; kabızlığa iyi geliyor.
* İçerdiği bitkisl kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.
* 100 gramında 372 kalori var.

kuinoa pilavıQuinoa nasıl pişiriliyor?

Quinoa taneleri küçük, bulgur sarısı, yassı halkalar şeklinde. Pirinç, bulgur gibi pişiriliyor. Ama onlara göre çok daha hızlı pişen bir tahıl, aynı zamanda piştiğinde çok büyüyor. Tadı çok hoş, kuskusu andırıyor. Eğer paket olarak satın alırsanız genelde üzerinde çeşitli pişirme yöntemleri de yazıyor. Size en sevdiğim tarifi veriyorum:

Quinoa pilavı

Malzemeler:

* 1 su bardağı quinoa
* 1 küçük avuç kuş üzümü
* 3-4 kuru kayısı (küçük parçalar halinde kesin)
* Yarım demet maydanoz veya dereotu (ince kıyılmış)
* 1 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 limonun suyu

Hazırlanışı:

Tüm malzemeyi üzerini bir parmak geçecek suyla aynen pilav pişirir gibi pişirin.

Quinoa salatası

Malzemeler:

* Yarım su bardağı quinoa
* 1 demet marul
* 1 demet dereotu
* 1 kırmızı soğan (ince halkalar halinde kesilmiş)
* 2 kereviz sapı
* 1 havuç (rendelenmiş)
* 5-6 kiraz domates
* Limon suyu
* 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı: Quinoa’yı üzerini geçecek suyla haşlayın. Soğuyunca tüm malzemeyle karıştırın.

Dr. Yasemin Bradley

Neden Kinoa Yemeli?

Besin değeri bakımından Kinoa şaşırtıcı bir tahıldır. Birleşik Devletlerdeki Besin ve Tarım Organizasyonu (FAO) besin değerini süt tozu ile karşılaştırmıştır. Kinoa diğer tahıllardan daha fazla protein içermektedir. Kinoa’nın bazı çeşitleri %20 den fazla proteine sahiptir. Kinoadaki proteinin eşsiz olmasının nedeni tamamlayıcı olup bütün gerekli amino asitlere sahip olması ve amino asit lizini, metiyonin ve sistin açısından gerçekten yüksek olmasıdır. Onu diğer tahıllara ekleyerek o proteinleri de tamamlayabilir. Metiyonin ve sistin açısından düşük olan soyayı da tamamlayabilir. Kinoa; demir, potasyum ve B6, niyasin ve thiamin gibi riboflavinler açısından zengindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, bakır, manganez, ve bazı folatlar (folik asit) açısından da iyi bir kaynaktır. Kinoa kansere ve enfeksiyona karşı özelliklere sahip olabilen ve kolstrol emilimini engelleyebilen en az 16 farklı triterpine saponin içermektedir.

Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerika tüketicisinin gözdesi haline getirmiş.  Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde “ kuinoa “ yetiştiriciliğine soyunuyor.

Taylan Kümeli

Kuinoa : Dünya mutfaklarının uzun yıllar önce tanıştığı tam tahıllı ve posa deposu bu besin 1 kasede 5 gram lif içermektedir. Biz Kuinoa’yı yeni yeni tanımaya, görmeye başlıyoruz. Pişirilmesi pirinç kadar kolay olan kuinoa(kin va) ayrıca demir, çinko, selenyum ve E vitamini içeriyor. İlginç, çabuk ve sağlıklı bir akşam yemeği için biraz sebze ve badem-fıstık-kaju tarzı yemişlerle karıştırarak çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kinoa Besin Değeri Tablosu (100 gr için)
Enerji : 368 kcal
Yağ : 5,36 g
Karbonhidrat : 68,17 g
Protein : 11,72 g
Tiamin 0,3 mg
Riboflavin : 0,245 mg
Pantoteknik Asit : 0,95 mg
Vitamin B6 : 1,51 mg
Folik Asit : 484
Çinko : 3,6 mg
Demir : 7,2 mg
Magnezyum : 203,3 mg

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, ,


1 Yorum Var "Kinoa (Kuinoa) Quinoa’nın Faydaları"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. Murat Türkmen dedi ki:

    Bu muhteşem ürünü sadece evimin yakınındaki Migros ta buldum ve adım . Gayet proteinli sağlıklı herkese tavsiye ederim.