By 31 Temmuz 2010 Devamı →

KİLOLARIN ERİYİP GİTMESİ İÇİN“Tabağını Sıyıranlar Grubuna” Veda Et

Kiloların eriyip gitmesini istiyorsan aşağıda, saydığımız alışkanlıklardan kurtulman gerekiyor.

Türk popunun vazgeçilmez kafiyesi tuzak-uzak kelimeleri buradaki ana temayı anlatmamıza yardımcı olabilir. Yazının devamında yer alan beş adet tuzaktan uzak durabilirsen kıyafetlerini bir beden daha küçük almaya başlarsın. Yemek konusundaki kötü alışkanlıkları yenmek için uzman tavsiyeleri:

HIZLI YEMEK
YENİ ALIŞKANLIĞIN: Frene basmak.

Yapılan bir araştırmaya göre, tabağındaki yemeği hızlıca yemesi istenen kadınlar yavaş yiyenlere oranla daha çok yemek yiyor. Kendini frenlediğin zaman beyin karnının doyduğuna dair sinyalleri erken alıyor ve yemeği kesmeni söyleyebiliyor.

BUNU DENE: Lokmalarını say.
Kadınlardan her lokmayı 15-20 kere çiğneyerek yemeleri istendiğinde yavaşlamış ve bir sonraki lokmaya geçmeden durmuşlar.

ÇALIŞIRKEN YEMEK
YENİ ALIŞKANLIĞIN: Yemeğine odaklan.

Cornell Üniversitesi’ndeki Food and Brand Lab araştırmacıları yemek sırasında birden fazla işle meşgul olma üzerine çalışırken dikkati dağılmış olanların yüzde 30 ile 50 daha fazla yediğini gözlemlemiş.

BUNU DENE: Yemeğin miktarını ölç.
Food and Brand Lab yöneticisi Doktor Brian Wansink insanların tabağın boyutuna odaklandığı zaman ne kadar yediğine çok daha fazla dikkat ettiğini belirtiyor.

STRESLİYKEN YEMEK
YENİ ALIŞKANLIĞIN: Sadece açken ye.
Boston Üniversitesinde görevli Beslenme Uzmanı Joan Salge Blake, “Canın sıkkınken yiyeceğin yüksek oranda karbonhidrat içeren sandviçin seni bir anda rahatlatacak bir serotonin salgılamasına neden olur” diyor. Ama bunun sonunda kan şekerin aynı hızda düşüşe geçecek ve midenin daha da fazla kazındığını hissedeceksin.

BUNU DENE: Kumbara al.
Blake; “Sandviç almak istediğin zaman buna diren ve o parayı kumbaraya at” diyor. Gittikçe ağırlaşan kumbarayı görmenin, mide kazınmalarının üstesinden geldiğini göreceksin.

TABAK SIYIRMAK
YENİ ALIŞKANLIĞIN: Yemeğin yarısını tabakta bırak.

Araştırmalar şunu gösteriyor: Konu atıştırmak olduğu zaman, özellikle Amerikalılar, iç etkenlerdense (Cidden aç mıyım?) dış etkenlere odaklanıyor (Tabakta yemek kaldı mı?). wansink, çalışmalarında olabildiğince sulu bir sosa sahip bir tabak makarna sunduğu insanların son damlasına kadar tabağı silip süpürdüğünü görmüş. Daha da kötüsü tabak boyutlarının son zamanlarda genişlemiş olması.

BUNU DENE: Yemeğini sevgilinle paylaş.

Küçük porsiyonlarda bir yemek sipariş et. Şunu da deneyebilirsin: Yemeğinin yarısını daha yemeğe başlamadan paket yaptır. Araştırmalar yemeği sadece görmenin ve koklamanın bile mideni guruldatmaya başlatacak olan hormonların salgılanmasına neden olduğunu ortaya koyuyor. Aç olmasan bile.

ANA YEMEK OLARAK HEP ET YEMEK
YENİ ALIŞKANLIĞIN: Ete garnitür gözüyle bak.

Etoburluğunu bir kenara bırakmayı başarırsan kalorileri de azaltmaya başlayabilirsin.
Blakeln kuralı: Etin yanında, onun iki katı oranında farklı şeyler ye. (Çok az tavuk parçası ve haşlanmış sebzeler…)
“Doyduğunu anlayana kadar hızlı bir şekilde yemek yersen obez olma riskin üç kat artıyor.”

BUNU DENE: Sebzeleri et pişirir gibi pişir.
Marineet, baharat ekle ya da ızgarasını yap. Hepsi mümkün. Biftek yediğin zamanki yan tatları verebilecek şeyleri denersen kendini sebzeyle tatmin edebildiğini görürsün. Haftanın altı günü sebze yemenin karşılığı olarak sadece bir gün ana yemek olarak et yiyerek kendini ödüllendir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:,


Comments are closed.