By 19 Eylül 2010 Devamı →

KİLO YÖNETİMİNDE 5 ÖNEMLİ TAVSİYEKilo yönetimi için 5 önemli tavsiye

Şu iki noktayı hepimiz çok iyi biliriz:
Bir; bedenimizin ihtiyacından fazla kalori kazanırsak (yani ihtiyacımızdan fazla yersek) kilo alırız.
İki; hareketli bir hayatımız yoksa kilo almamız kolaylaşır.

KİLO YÖNETİMİNDE 5 ÖNEMLİ TAVSİYE
Bu cümleleri okuyunca “hocam biz bunları zaten biliyoruz, siz çözümlerden söz edin” diyeceğinizi biliyorum. Ama bu ikiliden daha etkin çözümler -ne yazık ki- hâlâ bulunmuş değil.
Ben yine de size birkaç tüyo vereceğim. Biliyorum ki bunlar için de “biz bu tüyoları zaten biliyorduk” diyenleriniz olacak. Bildiğinizi ben de biliyorum ama eminim ki çoğunuz bunları ya “pas” geçiyor ya da bilerek görmezden geliyorsunuz.

1 YASAKLARI KALDIRIN
Öncelikle şunu aklınızdan hiç çıkarmayın: Kilo vermek (ya da kilo almamaya çalışmak) asla “mahrum olmak”, lezzetli, güzel, keyifli yiyeceklerden tamamen uzak kalmak anlamına gelmemelidir. Diyet sözcüğünün tarihsel anlamının “iyi hayat” ile eşdeğer olduğunu hatırlarsanız, söylemek istediğimi daha iyi kavrarsınız.

Sevdiğiniz şeyleri yiyip içerek de kilo verebilirsiniz. Diyet yaparken de pizza, makarna, pilav, börek, baklava, döner yiyebilmelisiniz. Yapmanız gereken, hoşlandığınız şeylerin yüksek kalorili olanları için porsiyon sınırlaması yapmak ve onları daha seyrek yiyip içmek.

2 DEĞİŞİMİ DENEYİN
Daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız “değişim mucizesi”ni denemenizi de tavsiye ederim. Mesela canınız tatlı istediğinde yüksek kalorili “şeker/un/nişasta/ya𔝠yüklü besinler yerine küçük bir parça buz gibi bir karpuz, 5-10 tane çekirdekli siyah üzüm, hatta 2-3 adet bal gibi Aydın inciri bile yiyebilirsiniz.

Ben diyet yapanların canları çektiğinde (ölçüyü kaçırmamak kaydıyla) dondurmalı tel kadayıf, çikolata, dondurma, pizza yemelerine bile izin veririm. Burada önemli olan şudur: Kalorileri abartırsanız yaşınız, cinsiyetiniz, sağlık durumunuz ne olursa olsun (çok özel istisnalar dışında) kilo alırsınız.

3 YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN, YÜRÜYÜN…
Eğer Napolyon’a “Kilo kontrolünün sırrı nedir?” diye sorsalardı yanıtı mutlaka “Yürüyün, yürüyün, yürüyün!” olurdu! Kilo sorunuyla mücadelede egzersiz yapma alışkanlığı şarttır. Egzersiz sözcüğünü duyunca aklınıza ağır programlar, pahalı egzersiz salonları, havalı özel hocalar filan gelmesin. Ayağınıza rahat yürüyebileceğiniz bir ayakkabı ve üzerinize rahat bir kıyafet giyin yeter.

Doğa gezileri, park bahçe dolaşmaları, akşamüzeri yürüyüşleri, bahçeyle uğraşmak bile yeterlidir. Önemli olan ne zaman ve hangi egzersizi yapmayı sevdiğinizi dikkate almanız, mümkünse egzersiz programlarını da eğlenceli bir hale getirmeye çalışmanızdır. Mesela yürüyüşlere arkadaş bulup öyle çıkmak, arkadaşlarla birlikte sportif çalışmalara katılmaya çalışmak (voleybol, basketbol, tenis, golf vb), özellikle yürümeyi kalıcı bir alışkanlık haline getirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

4 ALKOLE DİKKAT EDİN
Önemli bir nokta da “alkol” konusudur. Alkol alımının artması önemli bir sorun haline geldi. Alkol önemli bir enerji kaynağı ve “şişmanlatıcı” olabiliyor. Beden için ucuz ve kolay kullanılan bir enerji kaynağı olduğu için de kilo almayı inanılmaz ölçülerde kolaylaştırıyor. Bu nedenle eğer kilo sorununuz varsa, işe her şeyden önce alkol tüketimini kontrol etmekle başlayın.

5 MEYVE SEVGİNİZİ (!) ABARTMAYIN
Yeri gelmişken, son zamanlarda sık gözlemlediğimiz bir sorunu da gündeme getirelim. Meyveler sağlıklı yiyeceklerdir ama onların da mutlaka bir kalori muhtevaları vardır, hatta bazılarında bu oldukça yüksek boyutlara ulaşabilmektedir. Ayrıca meyvelerde bulunan şeker (meyve şekeri/fruktoz) çok ciddi insülin dalgalanmalarına yol açabilir. Bu nedenle meyve tüketimini abartanlarda da bir süre sonra kilo kontrolü zorlaşabilir. Bu özellikle karpuz, üzüm, incir, muz gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerin fazla tüketilmesi durumunda önemli bir problem haline gelebilir.

ÖZETLE…
Eğer çaya, kahveye koyduğumuz gereksiz şeker yükünden vazgeçebilirsek, alkol tüketiminden vazgeçer ya da sınırlı miktarda kullanmayı becerebilirsek, porsiyonları biraz küçültüp besin değeri yüksek, kalori değeri düşük, yani yükte ağır pahada hafif yiyecekleri daha sık tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsek, bisküvi, kraker, cips gibi yanlış ve zararlı atıştırmalıkları bir kenara bırakıp sebze, meyve, tam tahıllar ya da yağlı tohumlar gibi akıllı atıştırmalardan faydalanmayı becerebilirsek, biraz daha sık egzersiz yapar, özellikle daha sık ve çok yürüyebilirsek kimseden yardım almadan da sağlıklı bir kilo aralığına ulaşmayı ve o aralıkta kalmayı başarabiliriz. Yeter ki kilo sorunumuzun arkasına gizlenmiş bir sağlık problemimiz olmasın.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Erken Teşhis Hayat Kurtarır
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Bilinçli ve Sağlıklı Beslenme
* Memehmet ÖZ’de Kanser Olabilir
* İnsülin Drenci Diyeti
* Kanser Testleri Ne Kadar Güvenli?
* İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemler
* Enerji Düzeyinizi Arttırın
* Üzüm ile Gelen Sağlık
* Bu Hapları Yasaklayın

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.