By 09 Mart 2012 Devamı →

KİLO YÖNETİMİ ANAYASASIBaharın gelmesiyle çoğumuz fazla kilolarından kurtulma telaşına kapılacak ve o telaşla da yine bir sürü yanlışa kucak açacak. Yanlışa düşmemeniz için bugün sizlerle kilo vermeye ilişkin temel prensipleri paylaşacağım.
Baharın güneşli ve aydınlık günleriyle birlikte içinizdeki “kilo ateşi”nin yeniden alevlenmeye başladığını tahmin edebiliyorum. Ve yine çok iyi biliyorum ki -her bahar olduğu gibi- bu bahar da, çoğunuz -özellikle kadınlar- fazla kilolarından kurtulma telaşına kapılacak ve o telaşla da yine bir sürü yanlışa kucak açacaksınız. Kiminiz mucize haplar, şuruplar, kremlerle, kiminiz son moda diyetlerle, bel incelten, kalça törpüleyen acayip egzersizlerle vücutlarınızı şekle sokmaya çalışacaksınız. Belki başlangıçta üç-beş kilo vereceksiniz ama daha birkaç ay geçmeden kaybettiğiniz yağları fazlasıyla ve hızla yeniden depolayacak, üzülüp kahrolacaksınız”¦ Kısacası “diyet gazileri kulübü”ne bu yıl da yine binlerce yeni üye kaydı olacak!Star TV’deki programımda açıkladığım kilo vermeye ilişkin temel prensipleri (bu işin olmazsa olmazlarını) bugün de size yazılı olarak vermek istiyorum. Gelecek pazartesiden itibaren (12 Mart 2012) Star TV’de her sabah 11.30’da sekiz hafta sürecek bir “kilo yolculuğu programı” başlatıyoruz.

Programa diyetisyenler, egzersiz uzmanları, psikolojik danışmanlar, light mutfak ustası aşçılar da katılacak. Her pazartesi 40 dakika boyunca “Neden kilo alıyoruz? Kilomuzu nasıl yönetebiliriz? Fazla kilolardan kalıcı ve kolay şekilde nasıl kurtulabiliriz? Doğru bildiğimiz yanlışlar, yanlış bildiğimiz doğrular hangileri?” sorularını tek tek tartışacak, “Mükemmel bir kilo yönetimi nasıl olmalı?” sorusuna yanıt arayacağız.

Fırsatınız olursa mutlaka izleyin derim! İsterseniz bugünlük bu kadar diyelim ve sizi yandaki kutuda bulacağınız “Kalıcı kilo vermenin anayasası” ile baş başa bırakalım.

İŞTE O ANAYASA
1. Kararlı ve inançlı olmadan kilo vermeye başlamayın. Hazır değilseniz, hiçbir kilo programına dahil olmayın. Sürecin kilo vermekten çok kilo yönetmek mantığıyla daha başarılı olacağını aklınızdan çıkarmayın. Kilo vermenin bir takım oyunu olduğunu da hatırlayın. Size yardımcı olacak takım da (doktor, diyet uzmanı, egzersiz uzmanı, psikolog), sizin kendi takımınız da (aileniz, iş arkadaşlarınız) bu sürece mutlaka dahil olmalı, sizi sabote etmemeli.
2. Her kilo sorununun arkasında muhakkak biyolojik ya da psikolojik sorunlar vardır. Bu sorunların neler olduğu belirlenmeden programın düğmesine basılmamalı. “Neden kilo aldım?” sorusuna yanıt bulamadan, “Kalıcı bir kilo verme sürecini nasıl başarılı kılarım?” sorusuna da çözüm üreteceksiniz.
3. İşe başlarken mutlaka sağlık durumunuz gözden geçirilmeli, “fabrika ayarlarınız” doğru şekilde belirlenmeli, biyolojik ve ruhsal şartnameniz, kullanım kılavuzunuz net ve açık şekilde ortaya koyulmalı. Her şey size özel planlanmalı ve yürütülmeli.
4. Kilo vermenin ve almanın nedenleri konusunda kısa da olsa bir eğitimden geçmek şarttır.
5. Süreç mutlaka “otomatikleştirilmeli” ve kalıcı bir alışkanlık, bir yaşam tarzı haline getirilmeli. Sadece kilo vermekle yetinmemeli, beden de, damak da, kaslar da yeni baştan eğitilmeli, kalıcı alışkanlıklar edinilmeli.
6. Süreç dikkatle izlenmeli, bedensel, ruhsal, biyolojik ve psikolojik bir iyileşmenin de kilo kaybına eşlik edip etmediği belirlenmeli.
7. Kilo verme sürecinde bel çevreniz tıpkı kilonuz gibi azalmalı, küçülmeli.
8. Süreç keyifli ve eğlenceli hale getirilmeli. Ufak duraklamalarda umutsuzluğa kapılmamalı. Gerektiğinde programa zaman zaman ara verilmeli. Ama asla geriye dönülmemeli, asla pes edilmemeli.
9. Bedenlerimizin kilo vermeye değil kilo almaya programlı olduğu unutulmamalı. Kalıcı kilo vermenin sadece “diyet” veya sadece “egzersizle” başarılamayacağı akıldan çıkarılmamalı. “Diyet + fiziksel egzersiz + psikolojik destek” üçlüsü beraberce uygulanmalı ve çalıştırılmalı.
10. Sorunun çözümünde kilo verme teknolojilerinden, teknoslim uygulamalarından, kilo vermeye yardımcı doğal desteklerden (CLA, Chromium, Karnitin, PHASELİT gibi) istifade etmek düşünüldüğünde doğru, etkili, ucuz, mucize çözümler vaat etmeyenlerden ve sadece doktorların tavsiye ettiklerinden bir program dahilinde yararlanılmalı.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net

Son Yazılar :
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat
* Kanser Arttı Diyabet Patladı
* Proteinin Azı Karar Çoğu Zarar
* Her Dört Kişiden Birinin Derdi REFLÜ
* Göbek Demek Dert Demek
* Antidepresanlara Dikkat
* Kilo Kontrolü için Öneriler
* Kozmetik Ürünler Umut mu Mucize mi?
* Kahve Kilo Yapar mı?
* Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?
* Mamografi Tartışması
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.