By 15 Nisan 2013 Devamı →

Kilo vermenin 5 altın kuralıEğer “kilo sorunumu çözemiyorum” diyorsanız veya her kışı fazla kilolu bitirip her bahar diyete giriyor, bitmeyen kilo alıp vermelerinden şikâyet ediyorsanız ya da “diyet yapmaktan sıkıldım, ‘diyet’ sözcüğünü duyunca bile irkiliyorum” diye düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki beş altın kuralı ezberleyin!

Başarılı DiyetEzberleyin, çünkü bazı bedenler maalesef daha kolay kilo almak üzere yaratılmış gibidir ve bu insanlar neredeyse “su içseler kilo alacak” kadar şanssız bir “metabolik yapı”ya sahiptir.

Kural 1: Az yiyin

Az yiyin, öz yiyin! Porsiyonlarınızı küçültmeye gayret edin. Büyük porsiyonlardan uzak durun. Bu, hangi diyeti yaparsanız yapın geçerli bir kuraldır. Yediklerinizi azaltmadan kilo vermeyi, homini gırtlak biri olmayı bırakmadan fazla kilolarınıza ebediyen veda etmeyi unutun…

Kural 2: Ne yediğinize dikkat edin

Sadece ne kadar yediğinize değil, ne yediğinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı gıdalar azıcık yendiklerinde bile kilo almayı tahrik edebiliyor. Bu nedenle prensip olarak o besinlerden örneğin ekmekten, beyaz undan imal edilen her türlü yiyecekten, şekerden, şeker içeren her türlü yiyecek ve içecekten, patatesten, pirinçten uzak durun. Bana sorarsanız sadece ekmeği değil, her türlü tahılı, tahıldan üretilen yiyeceği, hatta baklagilleri de azaltmanızda fayda var. Karbonhidrat olarak taze sebzelere yüklenip tatlı meyveleri bir kenara bırakın. Meyve tüketiminizi sınırlayın. Meyveleri mümkünse kabuklu olarak yemeye bakın. Balık, yağsız et, yağlı kısımlarından arındırılmış tavuk etini rahatça tüketebilirsiniz.

Kural 3: Alkolü azaltın

Alkolü azaltın. Aslında yapabilirseniz sadece azaltmakla da kalmayın, alkolü hiç olmazsa kilo verme dönemlerinizde tümüyle unutun. Verdiğiniz kiloları koruma döneminde ise minimumda tutun.

Kural 4: Yürüyün

Kilo kontrolünde başarılı olmanın ilk adımı yiyip içtiklerinize dikkat etmektir ama ikinci adımınız mutlaka ama mutlaka düzenli egzersiz yapmak olmalıdır. Her şeyden önce “yürüyün”! Mümkünse her gün, değilse haftanın en az 4-5 günü ve en az ortalama 40 dakika sıkı bir yürüyüş yapmanız halinde kilo probleminizin en az yarısını çözeceğinizi garanti ederim.

Kural 5: Akşam yemeğini azaltın!

Her hafta bir veya iki kez akşam yemeklerini ya pas geçin ya da salata ve çorbayla geçiştirmeye çalışın. Unutmayın ki diyet yapmak kilo vermek anlamına gelmiyor, diyetler kilo sorununu tek başına çözemiyor. Kilo sorununu kalıcı olarak çözmenin yolu daha az ve öz yiyip daha hareketli bir yaşam
tarzını benimsemekten geçiyor.

HATIRLATMA

Osteoporozun risk faktörleri

Osteoporoz, kemik kırılganlığının artması, ufak tefek travmalar ya da düşmelerde bile kolay kırılması anlamına geliyor. Her sorun gibi onun da bazı risk faktörleri, kolaylaştırıcı nedenleri var. İşte onlardan bazıları…

* 45 yaşın üzerinde olmak

* Menopozda olmak

* Rahmin ve yumurtalıkların erken yaşlarda alınması

* Adet kanamalarının düzensiz ve seyrek olması

* Anneanne, anne ve kız kardeşte osteoporozun varlığı

* Hiç doğum yapmamış olmak

* 1 yıldan fazla kortizonlu ilaç kullanılması

* 1 yıldan fazla yüksek doz tiroid hormonu kullanılması

* Uzun süre idrar söktürücü ilaçlar kullanılması

* Uzun süre mide asidini düzenleyici ilaçlar kullanılması

* Sigara ve alkol kullanılması

* Günde 3-5 fincandan fazla kahve ve çok fazla çay içilmesi

* Fiziksel aktivitenin kısıtlandığı rahatsızlıklardan birinin bulunması

* Minyon yapılı biri olmak

* Taze sebze ve süt ürünlerinin az tüketilmesi

Hurriyet

İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat! Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.