By 05 Ocak 2012 Devamı →

KİLO VERMEK Mİ KORUMAK MI ZORKilo vermek kadar, inilen kiloyu korumak da zor. “Tamam başardım, zayıfladım” diyerek rehavete kapılmak, veda edilen kiloları geriye çağırıyor. Aşağıda okuyacağınız eski obezlerin kimi yarı yarıya küçüldü, kimi de 10 beden. En az bir yıldır verdikleri kiloyu korumayı başardılar. İşte sırları…Kilo vermek kadar, inilen kiloyu korumak da zor

KİLOSUNUN YARISINI VERDİ
Doğru beslenmeyi öğrenerek 130 kilodan, 65 kiloya düşen Özlem Özata (33) tam üç yıldır kilo almamayı başardı. Eğer diyet yaptıysanız bu sürenin aslında ne kadar kritik olduğunu fark etmeniz zor değil. Eski giysileri ve fotoğraflarını gösteren Özata’nın yeni yemek düzeni evdeki hemen herkese yaramış. Erkek kardeşi de 145 kilodan 90 kiloya inmiş. Görenler diyet yaparak zayıfladığına inanmıyor. Midesini küçültüp küçültmediğini soruyor. “Kilo verirken, bana uygun olan, doğru beslenmeyi öğrendim. Sabahın ilk saatlerinden itibaren yatana kadar çay, su niyetine kolalı, asitli içecekleri içerdim. Sofraya yemeklerden önce kola gelirdi. Benim en büyük sırrım doğru beslenmeyi öğrenmemin yanında koladan ve hamur işlerinden tamamen uzak kalmak. Ve tabii ki her gün en az bir saat
spor yapmak” diyor.

10 BEDEN ZAYIFLADI
Gül Yıldırım (47) defalarca kilo vermeye çalıştı. Her seferinde zayıflasa da kat kat fazlasını geri aldı. Son olarak gittiği uzmanın anlattıklarından doğru bildiği pek çok şeyin aslında yanlış olduğunu öğrendi. İlk iş akşam oturmalarının klasik eşlikçisi kola, kuruyemiş, dondurmadan uzaklaştı. Besin gruplarını tanıdı ve nasıl tüketmesi gerektiğini kavradı. İki yılda o da Özata gibi neredeyse kilosunun yarısını kaybetti. 106 kilodan, 61’e düştü. Başka bir deyiyle 58 bedenden, 40 bedene indi. Yıldırım 2007’de verdiği kiloları geri almamak için sağlıklı beslemekle yetinmiyor. Her gün mutlaka spor yapıyor. Bazen salona gidiyor, bazen yürüyor veya bisiklete biniyor. Yıldırım, “Soyunma kabinlerinde çok ağlamıştım. Yıllarca alışverişe çıkıp, tek bir çöp alamadan geri dönmekten bıkmıştım. Erkek reyonlarından dahi bedenime uygun giysi bulamıyordum. Kilo vermek beni özgürleştirdi” diyor.
ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİ
Nurhan Elbe (53), beslenme uzmanına gidince beslenme konusundaki bütün doğrularının aslında ‘eğri’ oluduğunu anladı. Yeniden beslenmeyi öğrendi.
Buna sporu da ekledi. Bir buçuk yıl önce 120 kilodan 90 kiloya düştü. Kilolarından ötürü yakasına yapışan hipertansiyon ve diyabetten de zayıflayınca kurtuldu. Kullandığı ilaçları bıraktı. “Kızartma kesinlikle yapmıyorum. Sabahları bile öğünlerime salata katıyorum. Midemin kazınmasına fırsat vermemek için boş bırakmıyorum” diyor.
DENGE ASLINDA HER ŞEY
Nesil Arslan (33) defalarca kilo verip, hep daha fazlasını aldı. Ancak en son 97 kilodan, 75 kiloya düştü ve kilosunu bir yıldır korumayı başardı. Fast food, çikolata ve helva günlük diyetinin vazgeçilmezleriydi. Yediklerini gün içinde dengelemeyi öğrendi. Acıkınca bir dilim kek yerine bir avuç beyaz leblebi yedi. Meyvenin daha uzun süre tok tutması için yanına süt ürünlerini eklemeye başladı. Bir kilo sebze yemeğinin pişmesi için iki yemek kaşığı yağın yettiğini kavradı.
HERKESİN YÖNTEMİ AYRI
Özlem Özata’nın ablası Gülay Yılmaz (37) da 110 kilodan 90 kiloya indi. Kilo almamak için kahvaltı ediyor. Öğün atlamıyor. Kolalı içecek ve kızartmayı hayatından çıkardı. Kıvanç Cebesoy (32) da 25 kilo verdi ve iki yıldır kilosunu koruyor. Sırrı yeme alışkanığının tamamen değiştirmesinde. Geç saatlerde yemiyor. Asuman Erdem (49) 94 kilodan 75 kiloya düştü ve bu kiloyu iki buçuk yıldır koruyor. “Meyve suyu içmiyor ve kimseye de ‘rejimdeyim’ demiyorum.”
DOĞRU HEDEF KOYUN
Uzm.Dr. Ayça KAYA
Uzm.Dr. Ayça KAYAKilo vermeyi başaranların üçte ikisi bir yıl ve neredeyse tamamı beş yıl içinde verdikleri kiloyu tekrar geri alıyor. Metabolizma ve endokrinoloji uzmanı Dr. Ayça Kaya kilonun korunamamasının temel nedeninin, şişmanlığın nedeni bulunmadan, sadece az yemeye veya diyet yapmaya odaklamak olduğunu söylüyor: “Tedavide kesin başarı isteniyorsa öncelikle neden kilo aldığı bulunmalı. Diyet olmadan kendini dengeleyebileceği doğru beslenme ve hareketliliği artırması öğretilmel.” Kilo vermek için yola çıkıldığında ilk yapılacak şey doğru hedef koymak. Ayda beş kilo verince de “Hedefime ulaşamadım” deyip kontrolü bırakarak daha fazla kilo alıyorlar. Dr. Kaya, “Başlangıçtaki kilonun yüzde 10-15’inin, ilk 6-8 ayda verilmesi planlanmalı. Günde 500-1000 kalori azaltmak haftada 0.5-1 kg verdirir. Ayda ortalama 2,5 kg kilo vermek ideal. Daha sonraki hedefse bu kiloyu korumak ve tekrar kilo almamak” diyor.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Diyet

Etiketler:, , ,


Comments are closed.