By 25 Ekim 2010 Devamı →

KİLO SORUNUNU CİDDİYE ALINAraştırmalar, fazla kilolu gençlerin yüzde 80’inin geleceğin şişman yetişkinleri olduğunu gösteriyor.
Fazla kilolu gençlerin yetişkinlikte obezite, diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, artrit başta olmak üzere çok sayıda sağlık sorunuyla karşılaşacağından kuşku duyulmuyor.Örneğin normalde 40-50 yaş sonrasında ortaya çıkan, bu nedenle de “Yetişkin ve Orta Yaş Tipi Şeker Hastalığı” olarak bilinen “Tip-2 Diyabet”in obez çocuklarda daha 10-15 yaşlarında ortaya çıkabileceği gösterildi.

RUHSAL SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Peki ya ruhsal-psikolojik etkilerine ne demeli? Kilolu çocukların arkadaşlarından daha çekingen ve sessiz olduklarını, yalnız kalmaya çalıştıklarını, arkadaşlarından uzaklaşıp koptuklarını, aileleriyle ilişkilerinin de bozulduğunu, odalarına kapanıp saatlerce televizyon ve bilgisayar oyunlarıyla oyalandıklarını biliyoruz.

Bu çocukların öğretmenleri ve aileleriyle daha sık çatışmaya girme eğiliminde oldukları da biliniyor. Fazla kilolu çocuklar daha az girişken, daha çekingen oluyor, ilişki kurmakta zorlanıyor.

Bu çocuklar biraz da önyargıyla “tembel” ve “obur” insanlar olarak tanımlanırlar. Bu tür yorumlar da onların ruhsal yapısında önemli değişimler yapar.

Arkadaşlarıyla koşup oynamaktan, egzersiz ve spor yapmaktan utanırlar.

UNUTMAYIN!

Çocuklar ve gençlerde obezite sorunu ne kadar ağırsa, sağlık problemlerinin oluşması da o kadar hızlı, fazla ve kolaydır. Obez bir çocuk veya genç size sevimli ve hatta sağlıklı bile gelebilir. Oysaki bedenlerindeki fazla yağlar onların hayat kalitesini bozan ve yaşamlarını bir hayli kısaltan gereksiz ağırlıklardır.

Yorgunsanız…

* Sık ve az yiyin. Aç kalmayın.
* Aşırı yemekten ve bol kalorili gıda tüketmekten uzak durun.
* Unlu, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durun.
* Posası bol tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve kereviz, yerelması, turp, pancar gibi kök sebzeler tüketin.
* Magnezyumdan zengin besinlerin, özellikle ceviz ve diğer yağlı tohumların yorgunluğu azaltabileceği belirtiliyor.
* Bitki çayları içinde en çok tavsiye edileni yasemin çayı. Bunu Ginseng ve diğer bitkisel çaylar izliyor.
* Salatalarınıza yarım yemek kaşığı kadar ayçiçeği veya kabak çekirdeği içi, bir çay kaşığı kadar susam tohumu veya keten tohumu eklemenizin yorgunlukla mücadelenizi kolaylaştırması mümkün olabilir.
* Kolalı ve kafeinli içecekleri azaltın. Özellikle gündüz saatlerinde alkollü içeceklerden uzak durun.
* Yorgunluğa karşı en etkili doğal desteklerin Sibirya Ginseng’i, Magnezyum, KoenzimQ-10 ve B12 vitamini olduğu belirtiliyor. Ginseng’i 60 günden fazla kullanmamak, araya 30 günlük aralıklar koymak gerekiyor.

Hormon tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Yapılan geniş çalışmalar, fayda-risk faktörü açısından ele alındığında, hormon destek tedavisinin hiçbir ciddi yan etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır.

Ancak tüm ilaçların olduğu gibi hormon ilaçlarının da bazı yan etkileri vardır. Ödem (dokularda su birikmesi), baş ağrısı, mide bulantısı, göğüslerde dolgunluk hissi olabilir.

Bu şikayetler yüksek doz östrojen kullanımına bağlıdır ve dozun azaltılması ya da ilacın alınma saatlerinin değişmesiyle kısmen giderilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Birçok kadın bu tedavi sırasında kilo alma endişesi taşımaktadır. Bu aslında yersiz bir endişedir. Tedavi esnasında su tutulması olabileceğinden yaklaşık bir kiloluk bir artışa neden olabilir.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* Beyaz Şeker Zararlı mı?
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* Sağlıklı Beslenme Sahası
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* Erken Teşhis Hayat Kurtarır
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
* Bilinçli ve Sağlıklı Beslenme
* Memehmet ÖZ’de Kanser Olabilir
* İnsülin Drenci Diyeti
* Kanser Testleri Ne Kadar Güvenli?
* İnsülin Direnci Belirtileri ve Önlemler
* Enerji Düzeyinizi Arttırın
* Üzüm ile Gelen Sağlık
* Bu Hapları Yasaklayın

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, ,


Comments are closed.