By 30 Eylül 2012 Devamı →

KİLO ALMAMAK İÇİN MİTOKONTRİNİZİ ÇALIŞTIRINKilomuzu korumak istiyorsak, fazla yiyip içmememiz, bunun yanında mitokondri sayımızı artırmamız gerekiyor. Kilo vermek için de sadece az yiyip içmek değil, aynı zamanda daha çok ve daha güçlü mitokondrilere sahip olmak zorundayız. Bunun yolu da düzenli egzersizden geçiyor.
Kilomuzu etkileyen pek çok faktör var. En başta da “metabolizmamızın hızı ve gücü” geliyor. Eğer iyi çalışan bir metabolizmamız varsa genelde kilo problemimiz pek olmuyor. Metabolizması hızlı ve güçlü olanların avantajları yalnızca kilo almamayla da sınırlı değil. Bunlar aynı zamanda daha fit/zinde oluyor, daha az hastalanıp daha uzun yaşıyor.Bu nedenle sağlımızı koruyup güçlendirmek ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için de metabolik ayarımıza dikkat etmemiz, güçlü ve hızlı bir metabolizmaya sahip olmamız lazım.

Metabolik ayarımızı belirleyen farklı etkenlere sahibiz. Mesela tiroid bezimizin çalışma kapasitesi çok önemli. Eğer sağlam bir tiroid bezimiz varsa ve yeteri kadar tiroid hormonu üretebiliyorsak sürecin bir kısmını garanti altına almış oluyoruz. Tiroid bezi aşırı çalıştığında yiyip içmemize rağmen kilo kaybediyor, az çalıştığındaysa durup dururken kilo alıyoruz…

SAYISI DA GÜCÜ DE ÖNEMLİ
Metabolik ayarımızı belirleyen başka faktörler de var. Bu faktörlerden biri çok önemli ama maalesef çoğu zaman gözden kaçıyor. Uzmanların bile çoğu bu faktörün farkında değil. Gözden kaçan bu önemli metabolik ayar belirleyicileri, hücrelerimizdeki mitokondri isimli küçük organcıklar.

Mitokondriler hücrelerin içinde güç santralleri gibi çalışan, hücreye giren yakıtın ne hızda, nasıl ve ne oranda yakılacağını belirleyen, kısacası hücreye enerji üreten yapılar. Bir hücre ne kadar çok mitokondriye sahipse ve mitokondrileri ne kadar güçlüyse o kadar çok yakıt yakıp, enerji üretip daha çok kalori yakar. Bu durumun pratikteki anlamı ise yiyecek içeceklerle kazandığınız kalorilerin ne oranda yakıt olarak kullanılacağı ve ne kadarının yağ dokusu haline getirileceğine mitokondrilerin karar verdiğidir. Mitokondri sayınız az ve mitokondriniz tembelse yiyip içtiklerinizi iyi yakamaz, yağa çevirip depolar, yani şişmanlarsınız.

Eğer kilomuzu korumak istiyorsak mitokondri sayımızı artırmamız gerekiyor. Kilo vermek için de sadece az yemek içmek değil, aynı zamanda daha çok ve daha güçlü mitokondrilere sahip olmak zorundayız. Bunun yolu da düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Nedeni şu…

KAS DOKUNUZU ARTIRIN!
Kas hücreleri mitokondrilerden en zengin hücredir. Bu nedenle de bir kas hücresinin yaktığı enerji miktarı yağ hücresinin yaktığından çok daha fazladır. Yağ kütlenizi azaltıp kas kütlenizi artırdığınız ve de egzersiz yaparak kaslarınızı düzenli olarak enerji tüketmeye zorladığınız takdirde kas kütleniz arttığı için mitokondrileriniz de artmış olacak, kaslarınız çalıştığı için de mitokondrilerimizde daha fazla enerji yakacaksınız.

Kısacası düzenli egzersiz yapmak size hem daha fazla mitokondri kazandıracağı hem de mitokondrilerinizi daha çok çalıştıracağı için metabolizmanızı daha hızlı ve güçlü hale getirecektir.

EGZERSİZ OLMADAN OLMAZ
Kilo sorununu çözmek isteyen birinin yapabileceği en büyük yanlış, sorunu sadece “kazandığı” enerji miktarını azaltarak -yani az yiyerek ya da aç kalarak- kısacası “yalnızca diyet yaparak” çözmeye kalkmasıdır.

Düzenli egzersiz yapmadan, kas yağ oranını “daha çok kas daha az ya𔝠dokusu olacak şekilde değiştirip kas kütlenizi artırmadan ve kaslarınızı egzersizle daha çok enerji yakacak şekilde çalıştırmadan bu sorunu çözemezsiniz.

Çözseniz bile bu geçici bir başarı olacak, verdiğiniz kiloları kısa bir süre sonra fazlasıyla geri alma şanssızlığı/mutsuzluğu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Yürüyün ve ağırlık kaldırın
Eğer kalıcı ve etkili bir kilo kontrolü elde etmek istiyorsanız, bu işin aerobik egzersizlerle direnç egzersizlerini ustaca birleştirmek ve alışkanlık haline getirmekten başka bir kalıcı çözümünün olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Aerobik egzersizler kaslarınızı çalıştıracak, direnç egzersizleri ise kas kütlenizi artıracaktır.

Bu ikili yaklaşım, mitokondri sayınızı artıracak ve mitokondrinizi yakıt tüketen merkezler haline getirecektir.

Yapacağınız şey son derece basit ve uygulanabilir bir alışkanlığı edinmekten ibarettir.

Her gün ortalama 7 bin 500 adım ve üzerinde olacak şekilde yürüyün. Adım sayınızı 5 binin altına düşürmeyin, mümkünse 10 bin civarında sabitleyin.
Bu “aerobik çalışmaya” haftada iki gün de ağırlık kaldırmak, itmek, çekmek ve benzeri direnç egzersizleri ekleyerek kas kütlenizi çoğaltmaya gayret edin.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Çok Yiyip Yetersiz Besleniyoruz
* Kendiliğinden Oluşan Morarmalara Dikkat
* Bel Çevreniz Genişliyorsa İnsülin Direncine Dikkat!
* Testesteron Neden Düşüyor?
*
Yo-Yo Diyeti
* Sahurda Tatlılardan Uzak Durun
* Sürekli Yorgunmusunuz?
* Kilo Kontrol Testi
* Yediklerinizi Azaltıp Aktiviteleri Arttırın
* Güneş Kremi Seçimi
* Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat
* Göz Çevresi Boyun ve El Güzelliği
*
Su İçsem Yarıyor Diyenlerdenseniz
* Kalsiyum Hapları Zararlı mı?
* Kilo Vermek İçin Yürüyün
* İlaçların Yan Etkileri Korkutuyor
* Damar Yaşınızı Biliyor musunuz?
* İnsülin ve Glukagon
* Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?
* Başınız Dönüyorsa
* Renkli Gıdaların Gücü
* Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat
* Kasık Ağrılarının Nedeni?
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.