By 18 Temmuz 2007 Devamı →

KETEN TOHUMU YAĞIKeten tohumu yağı (Oleum linii):

keten tohumu yağıKetenden yapılmış bir Bitkisel yağdır. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. Keten tohumlarından kavrulduktan sonra, düşük ısıda sıkılmak suretiyle keten yağı elde edilir. Bu sabit bir yağdır. Keten yağında % 90 doymamış asitler bulunur. Anadolu yağ ketenlerinin tohumlarında, yağ miktarı ortalama % 40,5’tir.

Keten yağı, yanıklardan ileri gelen yaralarda ağrı dindirici olarak kullanılır. Bazı sabunların bileşimine girer. Boyacılıkta kullanılır. Bezir yağı elde edilir. Keten tohumunun yağı alındıktan sonra geriye küspesi kalır.

Keten tohumları su veya süt ile kaynatılarak lapa yapılır ve haricen kullanılır.

KETEN Yağı ile Çatlaklarınızdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz Doğal Tarfiler için Tıkla (S.Dumankaya)Kuru ve Dökülen saçlar için Keten Yağının Kullanımı (Tıkla)

Keten Tohumu ile zayıflama

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, ,


3 Yorum Var "KETEN TOHUMU YAĞI"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

    Keten tohumu yağı sporcular içinde çok değerli… şöyle ki yatmadan önce kazein proteini ile birlikte birkaç kaşık alındığı zaman bu proteinin kaslara gitmesini yavaşlatıp uykunuz boyunca yavaş yavaş kaslarınızı besler ve katabolik sendromu engelller…

  2. ASLI KONAKOĞLU dedi ki:

    SUNA HN MERHABA, BENİM YÜZÜMDE MINIK MINIK YAĞ BEZELERI VAR SIVILCE GIBI ONLARI ZAMAN ZAMAN ASLINDA SIK SIK SIKIYORUM CUNKU INANILMAZ DERECEDE ÇOĞALIYORLAR VE AYRICA YÜZÜM ÇOK YAĞLI VE GÖZENEKLER ÇOK AÇIK DURUMDA HALK TABİRİYLE DELIK DELIK ÇUKUR ÇUKUR.SIVILCE LEKELERMDE GEÇMİYOR.ASLINDA BENDE YÜZÜYLE FAZLA OYNAYAN VE YÜZÜNÜ ÇOK KURCALAYAN BİRİYİM AMA NE YAPİM BİR TARAFTAN YAĞ BEZELERİ BİR TARAFTAN SİVİCELER BİR TARAFTAN GÖZENEKLER NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM YARDIMCI OLUP CEVAP GÖNDERİRSENİZ SEVİNİRİM.ASLI

  3. onur dedi ki:

    çok güzel bi site teşekkürler.