By 25 Mayıs 2008 Devamı →

KENE ISIRIĞI VE KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİKene Isırığı ve “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” Hakkında Ne Kadar Bilinçliyiz.

Kene Isırığı

Uzmanların verdiği bilgiye göre; kene ısırması sonucu birkaç -en geç 9- gün sonra, virüsü içeren kan veya vücut salgılarıyla temastan genellikle 5-6 -en geç 13- gün sonra hastalık belirtileri görülüyor.

Hastalık ateş, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, iştahsızlıkla başlayıp; bulantı kusma, ishal gibi şikâyetlerle kendini gösteriyor. İlk günlerde yüz boyun ve göğüste cilt içi kanamaları, gözlerde kızarıklık ile kollarda bacaklarda morluklar oluşabiliyor. Hastalık nedeni ile burun idrar ve bağırsaklarda kanamalar da görülebiliyor. Karaciğer yetmezliğinin de gelişebildiği vakaların yaklaşık %30’u ölümle sonuçlanıyor. Hastalığın genellikle 2. haftasında ölüm vakaları meydana gelmekle beraber; iyileşme de hastalığın 9. ve 10. günlerinde gerçekleşiyor.

VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Uzmanı Dr. Gülsemin Güloğlu, kanda virüse karşı oluşan antikorların gösterilmesiyle tanı konduğunu; bu antikorların, virüsün alınmasından sonra 6. günden itibaren kanda belirdiğini ifade ediyor.

Kene ÇıkartmaAyrıca diğer laboratuvar tetkiklerinde karaciğer enzimlerinde yükselme ile kanama testlerinde bozukluk görülebileceğini belirtiyor. Uzmanlar, hastalık ile ilgili açıklamalarına şöyle devam ediyor: “Hastalığın belirli bir tedavisi yoktur. Kan ve kan ürünlerinin verilmesi gibi destek tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Dr. Gülsemin Güloğlu, kenenin vücuttan çıkartılması için profesyonel yardım gerektiğinin altını çiziyor.

Kene ÇıkartmaDr. Gülsemin Güloğlu, “Özel pensetler yardımı ile kene bütün olarak vücuttan çıkartılmaya çalışılmalıdır. Eter veya başka bir anestezik madde kullanılarak kenenin çıkartılması tercih edimemelidir. Kene ısırığı sonrasında hemen koruyucu bir antibiyotik kullanılmaya başlanmasına gerek yoktur. Ancak kişi, ısırık sonrası 10 gün süreyle ateş yüksekliği açısından dikkatle izlenmelidir. Ateş yüksekliği veya başka herhangi bir klinik belirti durumunda zaman kaybedilmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.” dedi.

“Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” hastalığının kesin bir tedavi yöntemi olmaması nedeniyle hastalığın kontrolünde korunma faktörlerinin büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, korunma yöntemlerini şu şekilde sıralıyor:

* Kırsal alanlarda çalışan ve hayvancılıkla uğraşanlar, pantolon paçalarını çoraplarının içine sokmalı,

* Böcek uzaklaştırıcı ilaçlar vücuda veya kıyafetlere uygulanmalı,

* Hayvandan kene çıkarmaya çalışırken eldiven kullanılmalı,

* Kırsal alanlarda bulunduktan sonra vücut, kene açısından dikkatle incelenmeli,

* Vücuda kene yapışması durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

Keneler Isıracağı bölgeye önce Local Anastezik bir madde salgıladığından ilk 24-48 saat ısırık farkedilmez bu nedenle anne ve babaların çocuklarını sürekli kontrol etmelerinde fayda var. (Özellikle Koltuk altı ve kasık bölgeleri)

Kene Isırığı Bilgi Notlarını Bilgisayarınıza mutlaka YÜKLEYİN.

Sağlık Bakanlığı Bültenini (Pdf)

Keneden Nasıl Korunulur?(Pdf)

Kırım-Kongo Bilgi Notu (Doc)

Keneler hakkında Bilgi Broşürü (Pdf)

Keneler ve Kırım-Kongo Bülteni (Pdf)

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) bir kişinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde hayvancılıkla uğraşan D.G. (71) kusma ve yüksek ateş şikayetiyle yakınları tarafından Gümüşhacıköy Devlet Hastanesine götürüldü. Burada yapılan kontrollerde vücuduna yapışmış kene bulunan D.G. KKKA hastalığı şüphesiyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan D.G’nin durumunun ağır olduğu bildirildi. 06.05.2011

Avrupa ülkeleri de keneden yana dertli

Kenelerden sadece Türkiye değil, Avrupa ülkeleri de çekiyor. Onların derdi bizde görülen KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) değil, bahar-yaz ensefaliti de denen Tick-Borne ensefaliti. Kısa adı TBE olan hastalık, Ixodes ricinus kenelerinden bulaşıyor. Merkezi sinir sisteminde viral enfeksiyona yol açıyor.

Hastalık İskandinavya, Batı ve Orta Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde görülüyor. Riskin en yüksek olduğu dönem, en önemli vektör olan Ixodes ricinus’un en aktif olduğu nisan – ağustos ayları arası. TBE’ye Avusturya, Estonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Almanya, Macaristan, Polonya, İsviçre, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kuzey Sırbistan’da sık rastlanıyor.

Bulgaristan, Romanya, Danimarka, Fransa, Aland takımadalarında ve komşu Finlandiya kıyı şeridinde ve Uppsala’dan Karlshamm’a güney İsveç kıyı şeridinde daha az bir sıklıkta görülüyor. Daha nadir de olsa Arnavutluk, Yunanistan, Norveç ve Türkiye’den de bildirilen vakalar var.

Ixpersultacus keneleri ile bulaşan Rus bahar-yaz ensefaliti Çin, Kore, Japonya ve Doğu Rusya’da ortaya çıkıyor. Uzak Doğu ve Rusya’nın doğu bölgelerindeki hastalığın şiddeti, sakat bırakma ve ölüme yol açma oranı Batı ve Orta Avrupa’ya göre daha yüksek.

FELÇ, SAKATLIK VE ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR

Hastalık taşıyan ve insanlara bulaştıran keneler genellikle orman, tarla ya da kırsal alanlarda bulunuyor. Enfeksiyon enfekte ineklerin, keçilerin veya koyunların pastörize edilmemiş süt ürünlerini tüketerek de edinilebilir.

Enfeksiyon, grip benzeri belirtiler gösterir ve vakaların yüzde 10’unda ikinci aşamada ateş görülür. Ensefalit ikinci aşamada gelişir. Felç, sakatlık ve ölümle sonuçlanabilir. Hastalığın şiddeti yaşla orantılı olarak artıyor.

YAZ AYLARINDA DİKKAT

Ormanlık alanlara gitmeyen veya sadece pastörize süt ürünlerini tüketen yolcularda risk çok düşük.

Yukarıda sayılan coğrafyalarda, orman, tarla veya kırsal alanlarda bulanacaksanız dikkatli olmanızda yarar var. İlkbahar-yaz ensefalitesinin aşısı var. Ancak Türkiye’de yok. Avrupa’da (özellikle Almanya, Avusturya’da) etkili aşılar temin edilebilir. Ancak 3 haftadan daha kısa süreli ziyaretler yapanlara önerilmiyor. Kenelerin aktif olduğu sıcak havalarda, 3 haftadan daha fazla bu bölgelerde kalacak yolculara aşı öneriliyor.

Hastalığın görüldüğü bölgelerde kamp kurarken ya da gezerken kene ısırıklarına karşı uzun pantolon ve ayakları tamamen kapatacak ayakkabılar giyilmeli. Eğer kene tarafından ısırılma gerçekleşirse mümkün olan en kısa sürede kene çıkarılmalı. Böcek kovucu ilaçlar da işe yarar.

KENE GENE CAN ALDI 15.05.2012

Kastamonu’da bu yıl Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle son üç günde ikinci kez ölüm olayı yaşandığı belirtildi

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bektaş, İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binasının salonunda düzenlediği basın toplantısında, kene kaynaklı KKKA hastalığının ilde yeniden görülmeye başladığını kaydetti.

Söz konusu hastalığın uzun süredir Kastamonu’nun gündeminden düştüğünü ifade eden Bektaş, şöyle konuştu:

“Ancak maalesef bugün itibariyle 3 kaybımız var. Üç vatandaşımızı KKKA hastalığından kaybetmiş durumdayız. Epey de hastanede tedavi altına olan vatandaşımız var. Bir kısmı olumsuz teşhisle taburcu edildi, bir kısmı tedavi edilerek taburcu edildi. Bir kısmı da olumlu teşhisle hastanede yatıyor. Bu hastalığın kaynağı belli, doğadaki keneyle temastan kaynaklanıyor. Mevsim ilkbahar, vatandaşımız arazide. Dolayısıyla vatandaşımızın çok ciddi şekilde uyarılması gerekiyor. Herkesin korunma tedbirlerini alması gerekiyor. Keneyle temas sağlanmaması gerekiyor, o belli.”

Bektaş, daha çok vatandaşın sıkıntıya düşmemesi için herkesin çevresindeki insanları uyarması gerektiğini kaydetti.

Konuşmanın ardından, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yılmaz, KKKA hastalığıyla ilgili sunum gerçekleştirdi.

Kent merkezinden Saim Şen (53), Azdavay ilçesinden Nigar Orman (48) ve İhsangazi ilçesinden Ayşe Ortaacar’ın (41) KKKA hastalığı teşhisiyle kaldırıldıkları Ankara Numune Hastanesi’nde birer gün arayla hayatlarını kaybettikleri bildirildi.

Enjektörle Kene Çıkartma
Kene Kıyafetine Patent

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , ,


Yorumlar "KENE ISIRIĞI VE KIRIM-KONGO KANAMALI ATEŞİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. zekeriya ünal dedi ki:

  kendi başıma keneyi aldım doktora gittim kafasını çıkardılar şimdi yürek bulantısı başladı ishal baş dönmesigibi ne yapmam gerekiyor.

 2. belgin akçay dedi ki:

  kışın kuş gribi domuz gribi derken yazında keneler çıktı bu insanlar ne yapsın insan hayatı bu kadar ucuz mu buna neden bi çözüm bulunamıyo çok eski zamanlarda böyle bişey yoktu şimdi nerden çıktı çocuklarımızı sokağa çıkarıp pikniğe götüremiyoruz hayatımız kabusa dönüştü heran ölüm korkusu içinde yaşayan insanlar var lütfen buna bi çözüm bulalım bu kadar insana yazık günah değil mi sizide düşündürmüyo mu son zamanlarda bu kadar virüs sizcede normal mi ölümcül deney galiba gerçek oldu

 3. meral dedi ki:

  annemi dün gece kene ısırmış farketmeden kaşımış oda düşmüş yeşilyurt devlet hastanesine gittik kimse ilgilenmedi ben biraz ciyyaklayınca zorla kan tahlili yapıldı sitelerden topladıgım bilgiye göre 6 gün sonra 1 daha kan tahlili yaptıracagım izmirde kırım kangoyu ciddiye almadıklarını gördük allaha emanetiz kısaca

 4. Xprodoksit dedi ki:

  Keneyi mümkün olduğu kadar sıkmadan veya kimyasal maddelere(alkol, tiner, kolonya, vs) maruz bırakmadan vücutdan uzaklaştırmanın amacı Kenenin refleks olarak virüslü tükürüğünün vücuda bulaştırmamasıdır. Ama kene farkedildiğinde virüs zaten kapıldıysa ki belirtiler hemen ortaya çıkmıyor yapılacak şey sadece doğru tedavi sürecina başlamaktır.

  Kenesiz günler.

 5. figen dedi ki:

  keneyi vucuttan çıkarmaya çalışmak yerine ısırdığı bölgeyi uyuşturup kene ile birlikte kesilip alınsa daha az riskli olmazmı merak ediyorum