By 08 Kasım 2011 Devamı →

KEMOTERAPİDE SAÇLARIN DÖKÜLMEMESİ İÇİNKemoterapide yaygın görülen yan etkilerden biri olan saç dökülmesi, buzlu kepler sayesinde önemli ölçüde önlenebiliyor.
Uzmanlara göre, saç derisi ve kılcal damarları koruyan buzlu şapkalar, yüzde 88 oranında saç dökülmesini önlüyor.Kemo Kep ile saçlar artık dökülmüyor

‘Kemo Kep’ ile saçlar artık dökülmüyor

 

Neolife Tıp Merkezi’nden Uzman Doktor Nesrin Canpolat tedavinin amacının; temel olarak kafa derisini belli bir dereceye kadar soğutarak damarları daraltmak ve bu yolla kan akımını azaltmak olduğunu belirtiyor. Kan akımındaki azalmaya bağlı olarak saç foliküllerine ulaşan kemoterapi ilacı miktarı da azalıyor ve saç folikülleri minimum seviyede etkileniyor.

Kemoterapi görenlerde normal şartlarda saçlarının tamamen dökülmesi beklenirken, bu yöntem sayesinde dökülme en aza indiriliyor. Böylece kemoterapi gören kişiler peruk, şapka veya başka bir aksesuara ihtiyaç duymadan hayatlarına devam edebiliyor.

Kemo Kep Terapi Sistemi, kişi kemoterapiye başladığında uygulanmaya başlanıyor ve kemoterapi bittikten kısa bir süre sonrasına kadar devam ediyor. Kemo kep kişinin günlük yaşamını etkilemiyor; böylece kişi bu uygulamaya ister evde, ister dışarıda, isterse hastanede devam edebiliyor. Kemo kepin soğukluğu herhangi bir yan etkiye neden olmuyor. Ayrıca kişinin bir sonraki kemoterapiye kadar ekstra bir şey yapmasına gerek kalmadan normal yaşantısına devam etmesine imkan sağlıyor.

Kemoterapi gören kişilerin maruz kaldığı saç dökülmesini önlemek için üretilmiş olan kepler, 15 yıldır başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, Amerika’da Uzak Doğu’da kullanılıyor.

* Önce Kemoterapi Sonra Doğum
*
Kemoterapi Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Doç.Dr. Canfeza Sezgin
*
Kemoterapi ile Yaşamak
*
Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar Prof.Dr. Erkan Topuz
*
Kişiye Özel Kemoterapi
*
Guarana ve Kemoterapi Prof.Dr. Erdem Yeşilada
*
Kan Kanserinde Kemoterapisiz Dönem

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


Yorumlar "KEMOTERAPİDE SAÇLARIN DÖKÜLMEMESİ İÇİN"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Songül dedi ki:

  BAZI KEMOTERAPİ İLAÇLARININ SIKLIKLA GÖRÜLEN YAN ETKİLERİNDEN BİR TANESİDE SAÇ DÖKÜLMESİDİR

  Saç dökülmesi kemoterapinin en sık yan etkilerinden birisi olmakla beraber,bazı kemoterapi ilaçları hiç saç dökmez veya fark edilmeyecek kadar az miktarda saç döker.Bazıları da geçici olarak,bölgesel veya tamamen saç dökülmesine yol açabilir.Saç dökülme miktarı,kullanılan ilaca, dozaja ve hastanın gösterdiği bireysel reaksiyona bağlıdır.Bir kısım ilaçlar da kemoterapi başladıktan bir veya iki hafta sonra saçları dökmek yerine,kafa derisine yakın bir yerden kırar.Genelde saç dökülmesi birkaç hafta sonra görülür,çok ender olarak birkaç gün içinde de başlayabilir.Vücudunuzdaki tüyler de dökülebilir.Kemoterapi neticesinde saçlarınız dökülürse, tedaviniz tamamlanır tamamlanmaz tekrar çıkacaktır, Ancak, Tedavi döneminde dökülen saç hastanın piskolojisini direk etkiler, tedavi sürecinde moral alınan ilaçlar kadar önemlidir bu geçici durumu saç kamuflaj fiberi (fixplant) ile geçiştirmek mümkündür. Eğer saçınızın dökülmesi az ise veya tedaviden sonra yeniden çıkmaya başladığı dönemde iseniz,şöyle hareket edin;3-5 günlük aralarla saçınızı kuru sabun veya hafif proteinli sabunla yıkayın ve duru suyla çalkalayarak hafifçe elinizle kurulayın.
  .
  Saçlarınızla ilgili önemli ip uçları ve yardımcı uyarılar

  -Size verilen ilaçlar yan etki olarak saçlarınızı dökecekse,tedaviden önce saçlarınızı mümkün olduğunca kısa kestirin.Uzun saçların ağırlığı kafa derisini çeker ve dökülme oranını arttırabilir.

  -Saç spreyi,saç boyası,meç,röfle ve perma sıvıları gibi kimyasal maddeleri kullanmayın.

  -Saçlarınızı yumuşak bebek fırçaları ile tarayın.

  -Saç kurutma makinası,saç maşası ve bigudi kullanmayın.

  -Saçlarınız çok dökülürse,bunu kapatmak için peruk kullanabilirsiniz.

  -Saçlarınızda seyrelmeler varsa,bunuda kapatmak için fixplant kullanabilirsiniz.

  -Cildiniz kuruyup kaşınırsa nemlendirici bir krem kullanmanız iyi gelecektir.

  -Tırnaklarınızdaki beyaz lekeleri kapatmak için takma tırnak veya oje kullanabilirsiniz.

  -Güneşte dışarı çıkarken yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

  Bazı kematerapi ilaçlarının saç dökmesi buzlu şapka kullanılarak önlenilebilir.Buzlu şapka, kan akışını ve ilaçın kafa derisine ulaşmasını geçici olarak kısıtlar.Maalesef,bu şapka herkeste aynı etkiyi göstermez çünkü sadece belli bir kısım ilaçları bloke eder.En iyisi doktorunuza sormaktır.