By 13 Ocak 2011 Devamı →

KEL VE GÜZELKel güzel ‘Miss America’ yolunda

“Miss America” finaline katılmaya hak kazandı; hatta en favori adaylar arasında gösteriliyor ancak onu diğerlerinden ayıran önemli bir fark var…
ABD’nin Delaware eyaletinde düzenlenen “Miss Delaware” güzellik yarışmasında birinci seçilerek “Miss America” finaline katılmaya hak kazanan Kayla Martell “alopesi areata” (kel) hastası…

Doğal haliyle yaşamayı seven genç kız, yarışmaya üç kez peruksuz katıldı. Dördüncü denemeden önce peruk takması söyleyenleri dinledi ve birinci seçildi.

Onu ilk görenlerin, kendisini kemoterapi gördüğünü sandıklarını söyleyen Martell, “Peruk insanların ilk bakışta benim için endişelenmemesini sağlıyor. Kel bir güzellik kraliçesi şöyle dursun, insanlar kel bir kadın görünce bile çok şaşırıyor. Alışverişe çıktığımda, arkadaşlarımla dışarıda eğlenirken, evde peruksuzum. Bu benim çünkü” diyor.

Kayla şimdi 22 yaşında ve bu hastalığı ile 10 yaşında tanışmış. Saçları dökülmüş ve gitgide azalmış. Bu halinden utanmadığını belirten Kayla, diğer adaylardan farklı olsa da kötü hissetmiyor.

Alopesi areata, doğuştan gelen ve vücudun kendi saç foliküllerine saldırarak büyümelerini önlediği bir hastalık olarak biliniyor. Vücudun tamamı veya bazı bölgelerinde, genellikle kafa derisinde saç ve kıllar zamanla yok oluyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.