By 09 Ekim 2010 Devamı →

KAYROPRAKTİK TEDAVİKayropraktik (chiropractic) hastaneden içeri girdi.
Doktorlar klasik tıbbın zaman zaman yetmediğini itiraf ediyor. Tamamlayıcı tıp uygulamaları giderek daha fazla kabul görüyor. Kayropraktik bunlardan biri. Kayropraktik uzmanları, omurgaya elle müdahale ediyor, bel, boyun ve sırt ağrılarını tedavi ediyor. İddialı hastanelerden Anadolu Sağlık Merkezi de bu yönteme inandı, kayropraktik uzmanı Dr. Burak Esendal’ı ABD’den transfer etti ve kadrosuna kattı.
KAYROPRAKTİK TEDAVİTürkiye için yeni denilebilecek bir yöntem olan kayropraktik, insan organizmasının kendi sağlığını koruyabileceğinden hareket ediyor. Uğraş alanı ağırlıkla omurga ve sinir sistemi. Kelime, eski Yunanca’da, ‘chiro’ (el) ve ‘practic’in (uygulama) birleşmesinden oluşuyor. İsviçre’de tıp eğitimi aldıktan sonra, uzmanlığını kayropraktik eğitiminin merkezi kabul edilen Devanport-Iowa’da yapan Dr. Esendal’dan bu yöntemi dinledim.Kayropraktik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul ediliyor ve 89 ülkede de uygulanıyor. Malum sinir sistemi beyinden başlayıp, vücuda dağılmadan önce omurgadan geçiyor. Bu iletişim ağı çok kritik. Uyku, sindirim ve bağışıklık sistemi, fiziksel koordinasyon sağlama gibi fonksiyonları kontrol ediyor. Dolasıyla omurgadaki bir eğrilik ve şekil bozukluğu, beyinle vücut arasındaki iletişim ağında kopukluk yaratıyor. İşte kayropraktik uzmanları burada devreye giriyor. Omurgadaki doğal olmayan eğrililiklere elle müdahale ederek vücuda fonksiyonlarını kontrol etme becerisini yeniden kazandırıyor.

Yöntemin anahtar kelimelerinden biri de ‘sublüksasyon’. Yani; omurlarda oluşan, sinir ve hareketi etkileyebilen eksen bozukluklarına verilen isim. Kayropraktikle omurga, kalça ve ilgili eklemlerdeki sublüksasyonlar düzeltilerek tedavi ediliyor.

STRES KAYNAKLI SORUNLAR

Kayropraktik kırık, spinal kord tümörü ve enfeksiyon dışındaki hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. İlk muayene yaklaşık bir saat. Gözleme ve dokunmaya yönelik değerlendirmelerin yanı sıra, omurganın filmleri çekiliyor. Omurga bölgesinde ısıyı ölçerek sinir sistemindeki bozukluğu tespit etmek amacıyla özel cihazlar kullanılıyor. İlk muayenede elde edilen tüm bilgiler, ortopedik ve nörolojik bulgular, gerekirse laboratuvar testleri bir arada değerlendiriliyor. Hastanın kayropraktik uygulaması için uygun olup olmadığı belirleniyor. Omurgada tedavi edilecek alan saptanıyor. Eller kullanılarak mevcut eklem harekete geçiriliyor. Böylece sıkışmış sinirlerin üzerindeki baskı ortadan kaldırılıyor. Seansların süresiyse ortalama 15 dakika.

Tedavinin ilk aşamasında hasta rahatlama ve hafifleme hissediyor. Aynı zamanda beldeki veya boyundaki ağrılarda azalma oluyor. İkinci aşamada omurganın biyomekaniği değişiyor. Son aşamadaysa hasta iyileştikten sonra omurgası zaman zaman kontrol ediliyor. Bu aşamalarda gerekirse ilaç ve fizik tedaviyle de uygulanabiliyor. Özellikle bel, sırt ve baş ağrısı; sinir sistemiyle ilgili olduğu için stresten kaynaklanan sorunlarda iyi sonuç veriyor. Ayak, diz, omuz ve diğer eklem hastalıklarına da faydası var. Ama hastalar en fazla bel ve boyun ağrıları için yardım alıyor.

KAHVE VE ŞEKER SİNİRE BASKIYI ARTIRIYOR

Dr. Esendal, beslenmenin omurga ve sinir sistemi sağlığıyla da ilişkili olduğunu hatırlatmadan edemiyor: “Vücudun sağlıklı çalışabilmesi için beslenmeye de özen göstermeli. Yerinden kayan omurun etrafındaki sinirde baskı oluşur. Kahve ve şekerse bu baskıyı artırır. Sebze ve meyvenin tazesi tehcih edilmeli. Ayrıca kaslar için proteinler çok önemli. Tedaviden sonra omurgadan kasa salınan laktik asidin atılması için günde en az 2-2.5 litre su içmekte yarar var.

Henüz tedavi başlangıcında bile etkisi gözleniyor
Kayropraktik tedavi seansları ilk muayeneden sonra başlıyor. Her bir seans yaklaşık 15 dakika sürüyor. Hastanın sorununa göre de tedavi süresi değişiyor. Tedavinin gerekliliğine göre, manipülasyon tedavinin yanı sıra, gerekirse ilaç tedavisi veya fizik tedavi de uygulanıyor. Hastanın durumuna göre seanslar haftada bir, ayda bir ve üç ayda bir olmak kaydıyla değişiyor. Hastanın yaşı, mesleği, beslenmesi, gündelik hayatındaki hareketliliği gibi etkenler de seansların sayısı ve sıklığında önemli rol oynuyor.
Tedavinin başlanmasıyla birlikte, ilk aşamada hasta rahatlama ve hafifleme hissediyor. Aynı zamanda beldeki veya boyundaki ağrılarda azalma görülüyor. İkinci aşamada omurganın biyomekaniği zamanla değişiyor. Üçüncü aşamada ise hasta stabilize olduktan sonra omurgası zaman zaman kontrol ediliyor. Böylece hasta daha sağlıklı yaşıyor ve yaşam kalitesi de yükseliyor.
Kayropraktik uygulamasına başlanmasıyla beraber Anadolu Sağlık Merkezi’nde varolan “Omurga Konseyi”ne farklı bir bakış açısı getirilmiş oldu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Nöroşirurji ve Algoloji bölümleri tarafından düzenli olarak yürütülen Omurga Konseyi’nde kompleks omurga hastalıklarının tedavisinde gerektiğinde kullanılacak farklı bir tedavi yöntemi eklenmiş oldu.

* Dr. Ayşegül Öztürk ile Kayropraktik Enerji Boşaltımı

Dr. Burak EsendalDr. Burak Esendal
Kayropraktik (manipülatif tedavi)
E-mail burak.esendal@anadolusaglik.org
Tıbbi İlgi Alanları ve Aktiviteleri
Sinir Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının tanısı, tedavisi ve korunması/önlem alınması
Anadolu Sağlık Merkezi Ataşehir Tıp Merkezi – Kayropraktik (manipülatif tedavi) 444 42 76

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


10 Yorum Var "KAYROPRAKTİK TEDAVİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. salim arıcı dedi ki:

  merhaba
  kızım 13 yasında 83 derecede kifoz bulundu,sizin yönteminizle tedavisi mümkünmüdür?acil dönebilirseniz sevinirim.doktorlar cerrahi müdale istiyor.

 2. seda yaz dedi ki:

  Kayropraktnin doğuştan olan kifoz -skolyoz veya duruş bozukluğuna bağlı oluşan kifoz-skolyoz larda etkisi olur mu?Cevaplarsanız sevinirim.

 3. Harun TURAN dedi ki:

  Hanımın omurgası takriben 5 yıldan fazladır sizin TV kanalında anlattığınız şekilde ağrılar bulunmakta ve ileri derecede rahatsızlık duymaktadır. Bu konuda çok fazla şekilde hekime gittik.Ancak hiç bir şekilde sonuç alamadık. Gerçekten çok zor günler ceçirmekteyiz bu konuda yardımlarınızı bekler saygılar sunarım.

 4. NİMET KİBAR dedi ki:

  HAYATTA HERKESİN BİRKEREDE OLSA BURAK ESENDAL İLE KARŞILAŞMASI GEREKİR..MUHTEŞEM BİR DOKTOR POZİTİF ENERJİSİ BİLE SİZİ İYLEŞTİRMEK İÇİN YETERLİ OLABİLİR..

 5. çelebi kaya dedi ki:

  fiyat nedir? yada seanslar ne kadarda ücretleniriliyor? ssk geçerlimidir?

 6. fuat çimendağ dedi ki:

  ünal bey kayropraktik tedaviyi en iyi alabileceğiniz merkez ceragem termal yatakları şubesidir, antalya da ikamet ediyorsanız antalya ya, dışındaki ildeiseniz , her ilde var şubesi oralara müracaat edin, kısa zamanda sonuç alırsınız.

 7. MİTHAT ÖZTOPRAK dedi ki:

  Öncelikle saygı ve sevgilerimi iletir bana yardımcı olmanızı dilerim. Sayın hocam 1 yıl önce boynumda oluşan fıtık sebebiyle rahat bir şekilde saga sola bakmakta güçlük çekiyorum.Bundan 1hafta öncesine kadar rahattım ve birşeyim yoktu ancak yenden başlayan boyun fıtıgı agrıları sag elimi sag kalçam ve ayaklarıma kadar feci agrılar yaşadıgımı hissederek ;Nöroloji uzmanına gittim .Boynum için önceliklere bir röntgen filmi çektirdim doktorun söylediği fıtık boyunda feci bi şekilde zedelenmiş. baana verilen ilaçlı tedavi MUSCOFLEX 4MG , BENEXOL B12 250///1MG, NERUDA 600MG,XEFO 8MG 1 HAFTADIR KULLANMAKTAYIM HİÇBİR FAYDA ALAMADADIM. Şiddetli agrılar devam etmktedir.Vücudumun özellikle sol bölümü uyuşmaktadır. Elimden aşagı inerek sol bacagıma kadar kasıklarım ayagım kalçam halsizlik ve uyuşma hissetmekteyim.Ciddi agrılar yaşamaktayım.Bir ceptelefonu magazasında çalışmaktayım işim gereyi tüm gün ayaktayım. 56 yaşındayım 1.80 boyundayım. 90 kilodayım. İlgi ve yardımlarınızı bekliyorum.Saygı ve sevgilerimi iletir.HErşeyin gönlünüzce olmasını dilerim.İyi çalışmalar mail cevabınızı en kısa sürede yollarsanız sevinirim.

 8. dilek akkuyu dedi ki:

  benim halam ve ablam adanada bu yöntemle masaj uygulaması yapan bir merkezde tedavi görerek çokfaydasını gördüler bel ve boyun fıtığı şikayetleri ile merkeze baş vurdular ve yüzde yüz sonuç aldılar bu fikirleri sizleri sizinle paylaşmak istememin sebebi bu tip rahatsızlığı olan insanlarımızın faydalanması için iletişim no ..05355561521..

 9. Abdullah dönmez dedi ki:

  biz bu tedaviye benzer bir msaj teknigi uyguladıgımız masaj salonumuzda çok olumlu sonuçlar alıyoruz ve gerçekten insan vucudunda büyük faydalar verdigini gördük ve herkese tavsiye ederiz ..

 10. ÜNAL ŞAFAK dedi ki:

  KONU İLE HENÜZ TANIŞTIM, 3 -5 AYDIR OMURGAMIN BEL BÖLGESİNDE SİNİRLERE YAPILAN BASKILARADAN DOĞAN KALÇADAN BACAKLARIMA HATTA AYAKLARIMA KADAR İNEN CİDDİ AĞRILAR YAŞAMAKTAYIM. HATTA SON ZAMANLARDA YATIYORKEN BİLE (BASKININ OLMADIĞI PZİSYONLARDABLE ) KABA ETLERİN ALT BÖLGELRİNDE AĞRILARIM DEVAM EDİYOR, BU KONUDA TEDAVİ İÇİN BİLGİ VE DESTEK ARIYORUM. ANTALYADA YAŞIYORUM. HASTAHANELERE GİDİYORUM. BELDE Kİ BASKIDAN DOLAYI BELKİ OPERASYON GEREKİYOR DENMEKTEDİR. OYSA BELİMDEN AMELİYET OLMAK İSTEMİYORUM. DURUMU ŞİMDLİK AĞRI KESİCİ VE KAS GEVŞETİCİ İĞNE VE İLAÇLARLA GEÇİŞTİRİYORUM AMA BU YETERLİ OLMUYOR. 56 YAŞINDA 180 CM BOUYDA 110 KG AĞIRLIKTAYIM.CİDDİ NİÜFUSA SAHİP BİR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN BŞK LIĞINI YAPIYORUM. İLGİ VE BİLGİNİZİ BEKLİYOR SAYGILAR SUNUYORUM.