By 04 Mart 2012 Devamı →

KATARAK AMELİYATLARINDA SIFIR HATAArtık gözlükten kurtulma operasyonlarının yanı sıra katarakt ameliyatları da lazerle, hekim eli değmeden yapılabiliyor. Hata payı olmayan lazer operasyonu sonrasında pek çok hastanın görme kırıklarının da önüne geçiliyor…Türkiye’de ilk kez katarakt ameliyatlarının bıçaksız bir şekilde lazer teknolojisiyle yapılmasına imkan sağlayan teknoloji kullanılmaya başlandı. Femto Second Lazer diye bilinen yeni teknoloji ile katarakt sorunu, 10 dakikada lazer uygulaması ile tarih oluyor. Kataraktı lazerle alınan hasta, uzak ve yakın gözlüklerden de tamamen kurtuluyor. Göz cerrahisinde çığır açacak Femto Second Lazer Fako teknolojisiyle ilgili olarak Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, sorularımızı yanıtladı.

KONFOR SAĞLIYOR
* Lazer teknolojisi aslında Türkiye’ye daha önce gelmişti. Yeni teknolojinin diğer lazer teknolojisinden farkı ne?

Kamuoyunda gözlükten kurtulma diye bilinen ameliyatlar var. Lazerle yapılan bu ameliyatlarda bıçaklı yöntem tamamen ortadan kalkıyor. Yeni gelen Femto Second Lazer Fako teknoloji ise katarakt ameliyatlarında da bıçak kullanılması dönemini bitiriyor. Yani ülkemizde bıçaksız katarakt cerrahisi dönemini başladı.

* Hekim eli değmeden katarakt ameliyatı nasıl oluyor?

Yeni teknolojide, hastanın gözü mikron biriminde çok hassas bir şekilde ölçülüp lazer ışınlarıyla merceğin ön zarının açılması sağlanıyor ve kataraktı alınıyor. Halen kullanılan eski yöntemde ise bu zarın korneanın neresinden ve hangi çapta açılacağı hekim deneyimine bağlı olarak mekanik aletlerle yapılıyor. Bu zar hekimin istediği çapta ve düzgünlükte olmamış ise özellikli mercek kullanımının başarısını azaltıyor. Bazen göz dokusuna zarar verilebiliyor.

* Göz dokusu zarar görünce ne gibi sorunlar yaşanıyor?

Korneada oluşan kesikler, göz nakline kadar gidebilen komplikasyonlara yol açabiliyor.

* Yeni teknoloji için böyle bir durum söz konusu değil mi?

Yeni teknoloji ile hastanın göz merceğinin istenilen çapta lazerle açılan ön zarı, kolaylıkla alınıyor ve sonra da hekimin yerleştireceği göz merceğiyle katarakt ameliyatı tamamlanIyor. Yeni teknoloji hastaya güvenlik ve konfor sunuyor.

KARARI HASTA VERİR
* Katarakt tedavisinde bundan böyle bıçakla ameliyat yapılmayacak mı?

Hayır, yapılmaya devam edecek. Ancak yepyeni bıçaksız bir teknoloji Viyana’daki Oftalmoloji Kongresi’nde tanıtılmıştı. Dünya ile eş zamanlı olarak bu teknolojiyi Türkiye’ye getirme kararı aldık. Tabii bunun ciddi bir maliyet yükü var. Katarakt hastalarına ülkemizde hem bıçaklı, hem de bıçaksız ameliyat olabilecekleri bir alternatif hazırlanmış oldu. Biz her iki şekilde de ameliyat risklerini hastalarımıza anlatıyoruz. Hasta kendi seçimine göre istediği yöntemle ameliyatını olabilir.
KORNEAYI AÇARKEN SORUN OLUR
* Katarakt ameliyatı olan kişilerde bir süre sonra görme kırıkları oluşabiliyor. Bunun nedenleri nedir?

Katarakt tedavisinde hekim deneyimi çok önemli… Komplikasyonların çoğu hekimlerin korneadaki zarı açmaları sırasında yaşanıyor. Kornea yüzeyinin neresinden bıçakla müdahale edileceği çok önemli. Bir de kornea yüzeyinde ne kadarlık bir çapın açılacağı konusu kritik önem taşıyor. Eğer 5 milimetre yerine 5.5 açıldıysa, o zaman katarakt alındıktan sonra göze konulacak mercek yerine tam oturmuyor ve öne geliyor. Bu da hastada bir süre sonra görme kırıklıklarına yani hipermetrop, miyop ve astigmat oluşumunu hızlandırabiliyor.

KUSURSUZ HAZIRLANIR

* Lazer de risk yok mu?

Yeni teknoloji ise hem hastanın korneasından kusursuz bir şekilde kataraktı alıyor, hem de ameliyatın en önemli aşaması olan yapay göz içi merceğinin yerleştiği yuvanın yine kusursuz olarak hazırlanmasını sağlıyor.

SGK’LI HASTALAR FARK ÜCRETİ ÖDER

* Katarakt ameliyatı olmalarına rağmen hastalar neden uzak ve yakın gözlükleri kullanıyor?

Bıçaklı ameliyatlarda yaşanan komplikasyonlardan dolayı, hasta ameliyat olmasına rağmen yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulamıyor. Lazer teknolojisiyle yapılan bir ameliyat kusursuz bir işlem olacağı için biz hastalarımıza gelişmiş göz içi mercekleri kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Böylece, tek bir operasyon yapılarak kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kusurlarortadan kalkıyor.

* Yeni teknolojiden SGK’lı hastalar da yararlanabilecek mi?
Tabii ki yararlanabilecek. Ancak bu cihaz yurt dışından ithal edildiği için önemli bir maliyeti var. Dolayısıyla SGK’lı hastalar da fark ücreti ödeyerek yeni teknolojiden yararlanabiliyorlar.

AMELİYATLAR NASIL YAPILIYOR?
* Katarakt ameliyatlarının yüzde 90’ından fazlası, damla anestezi yöntemi ile yapılıyor. Kimi hastalarda ise genel ya da lokal anestezi uygulanıyor. Ameliyat sırasında yaklaşık 2.5 milimetrelik küçük bir kesiden göz içine giriliyor ve saydamlığını kaybetmiş olan göz merceğinin içi boşaltılıyor. Geride içi boşalmış bir kese kalıyor ve bu kesenin içine katlanabilir yapay mercek yerleştiriliyor.

* Ameliyatta kullanılan merceğin özelliğine göre hastalar, cerrahi işlemden sonra yakın ya da uzak gözlüklerinden kurtulabiliyor. Uygun hastalarda, yakın ve uzağı bir arada gösterme özelliğine sahip olan mercekler göze yerleştiriliyor. Bu uygulamanın ardından hastalar, ameliyat sonrasında yakını ve uzağı gözlüksüz görebiliyor.
KOMPLİKASYON RİSKİ OLMUYOR
* Yeni teknoloji, gözdeki hasarları ortadan kaldırır mı?

Biz kataraktı, ses dalgası kullanılarak göz içinde parçalayıp alıyorduk. Yeni yöntem lazer ile kataraktı istediğimiz şekilde ve istediğimiz sayıda kesip oluşan küçük parçacıkları göz dışına vakum ile alabiliyoruz. Lazer ile kataraktın küçük parçacıklara ayrılması işlemi, göz içinde mekanik aletlerle parçalamayı devre dışı bıraktığı için ameliyatta gözde istenmeyen hasarların ortaya çıkma riskini de en aza indiriyor. Bu da komplikasyon riskini neredeyse ortadan kaldırıyor.

* Katarakt Nedir?
* Katarakt’a Karşı YUMURTA
*
Katarakt Ameliyatlarında Sıfır Hata
* Bıçaksız Katarakt Tedavisi

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Göz, Sağlık

Etiketler:, ,


Comments are closed.