By 14 Mayıs 2012 Devamı →

KASIK AĞRILARININ NEDENİKasık ağrısı deyip geçmeyin, önemsiz zannedip hafife almayın! İki üç haftadır devam eden bir kasık ağrısı yumurtalık kanserinin ilk işareti bile olabileceğini unutmayın…
Kasık Ağrıları Neden Önemli?Tabii ki her kasık ağrısı yumurtalık kanserine işaret etmez ama, her kasık ağrısını nedeni anlaşılana kadar araştırmak, sorunun “adını koymak” lazımdır. Özellikle kadınlarda kasık ağrısına yol açabilen çok sayıda sağlık sorunu var. Zaten bu nedenle de problem erkeklerden çok kadınlarda görülür. Hatta, bazı kadınlar neredeyse her ayın bir iki gününü bu ağrılarla geçirebilir. Nedeni şu…
YUMURTLAMA AĞRISI DA, KİST YIRTILMASI DA OLABİLİR
Her ayın belirli günlerinde ritmik olarak tekrarlayan kasık ağrısı özellikle genç kız ve kadınlarda sık görülür. Bu son derece masum ağrıların nedeni periyot orta dönemindeki normal “yumurtlama”dır. Ağrının özelliği ise son periyodun yaklaşık 2. haftasına rastlamasıdır! Yumurtalık kistlerinin, kist içi kanamalar, kistin iltihaplanması, dönerek boğulması ya da aşırı büyümesi sonucunda da ağrı olabiliyor. Kistlerin patlaması da önemli ve şiddetli ağrıyla sonuçlanabiliyor.Kadınlarda kasık ağrısına yol açan daha pek çok şey var: Dış gebelik, rahim içi araçlar (spiraller), endometriozis, rahmin dönük olması veya kendi ekseni etrafında kıvrılması bunlardan sadece bazıları.

Kasık bölgesinin kronik iltihapları ile ağrı, yanma, üşüme, titreme ve ateş gibi belirtilerinde eşlik ettiği enfeksiyonlara toplu olarak “Pelvik İnflamatuar Hastalık” (PİD) adı veriliyor. PİD sık görülen, teşhisi zor olan, tedavisi pek de başarılı olmayan can sıkıcı bir kasık ağrısı nedeni.

Kasık ağrılarının erkeklere özel nedenlerine gelince… Yumurtalık iltihapları (orşit), yumurtalık kanalı varisleri (varikosel), prostat iltihapları (prostatit) erkeklerde kasık ağrısının sık sık görülen nedenleri.
DİĞER NEDENLER…
Kasık ağrılarının ne kadar da çok sebebi varmış” diye düşüneceğinizi biliyorum. Üzülerek belirtmek zorundayım ki liste aslında bundan çok daha uzun: İdrar yolları ve mesane taşları, idrar torbası iltihapları, sinirsel bağırsak spazmları (İBS), iltihabı kolitler, kalın bağırsak tümörleri de tekrarlayan kasık ağrılarına yol açabiliyor.

Eğer birkaç günden uzun süren, hele hele tekrarlayıp duran kasık ağrılarından şikâyet ediyorsanız, ağrılarınız giderek daha da şiddetleniyorsa, ağrılar, ateş, üşüme, titreme, kilo kaybı, iştahsızlık, idrar veya makattan kan gelmesi, kilo kaybı, adet düzensizlikleri, vajinal kanamalar gibi işaret eşlik ediyorsa lütfen fazla gecikmeden bir tıbbı yardım isteyin. Müracaat edeceğiniz ilk aile hekimi basit bir değerlendirme ile ağrınızın muhtemel nedeni hakkında fikir sahibi olacak ve sizi ilgili uzmana yönlendirecektir.
BENİM ÖNERİM…
Birkaç günden fazla devam eden kasık ağrılarını lütfen ciddiye alın. Süreci ağrı kesiciler, bölgesel sıcak soğuk uygulamalar ve istirahatla geçiştirmeye kalkmak zaman diliminizin kaybı anlamına gelir, aklınızda olsun. Özellikle giderek şiddeti artan, başka sorunlarında eklendiği durumlarda işi şansa bırakmayın.

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için :
Yaşasın Hayat!
Teşvikiye Cad. Bayer Apt. No: 63 Kat: 5 Nişantaşı
0212 230 74 00 – 0212 236 73 00
osmanmuftuoglu.net


Son Yazılar :
* Glisemik İndeks Diyetinin Önemi
* Diyet Borcunuz mu Var?
* Diyet Günahları
* Kardiyometabolik Egzersizler
* Bitkisel Sahtekarlıklara Dikkat
* Diyet Yapmak mı Kalori Yakmak mı?
* Hasta mı Hastalık mı?
* Bu İlaçlara Aman Dikkat
* Haplar Kilo Verdirir mi?
* Fibrokist Deyip Geçmeyin
* Vücudun Hassas Dengelerine Dikkat
* İyi Bir Hayat İçin 13 Reçete
* Tiroit Neden Önemlidir?
* Cinsel Güç Problemlerine Karşı
* Fotokopi Diyetler İşe Yarar mı?
* Kadınlar İçin 10 Tehtit
* Kilo Yönetimi Anayasası
* Vitaminler Kilo Aldırmaz
* Anti Selülit Reçete
* Süt Sizede Dokunuyor mu?
* Çuha Çiçeği Yağı Her Derde Deva mı?
* Yanlış Beslenme Depresyonu Tetikleyebilir
* Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin
* Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikelidir?
* Kabızlığa Doğal Çözümler
* Kanserden Korunma Planı
* Kolestrolü Dengelemek için Nasıl Beslenmeli?
* Anti-Kanser İçeceği
* Safinaz Olmak İyi mi Kötü mü?
* Saç Önerileri ve Formüller (Video)
* Glikasyon Tehlikesine Dikkat


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.