By 01 Aralık 2011 Devamı →

KARATAY DİYETİNE KARDİYOLOJİ DERNEĞİNDEN SERT YANITKolesterol ilaçlarının yararsız olduğu ve kullanılmaması gerektiği yönündeki açıklamaları değerlendiren Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Oktay Ergene, “Bilimsellikten uzak olan bu açıklamalar, kamuoyunda büyük tedirginliğe yol açtı. Kolesterol tedavisini yarım bırakan hastalar oldu” dedi.
Türk Kardiyoloji Derneği
Prof. Dr. Canan Karatay‘ın kalp hastalıklarının kolesterolle bağlantısı olmadığı ve hastaların diyete ihtiyacı olmadığı yönündeki iddialarına kardiyoloji Derneği yanıt verdi. Dernek “bu hastaları öldürmek” olur dedi.
Türk Kardiyoloji Derneği, son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan “Kolesterol ilaçları gerekli mi?” yönündeki tartışmalarıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı. Statin olarak adlandırılan kolesterol ilaçlarının yararsız oldukları ve yan etkileri nedeniyle kullanılmaması yönünde yapılan açıklamaların bilimsellikten uzak olduğunu söyleyen Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, bu asılsız açıklamaların kamuoyunda büyük tedirginliğe neden olduğunu ifade etti. Ergene, “Pek çok hasta, kullanmakta olduğu ilacı kullanıp kullanmayacağı konusunda kafasının karışık olduğunu anlatıyor. Yine birçok hastanın da ilaçlarını ve kolesterol tedavilerini yarım bıraktıklarını biliyoruz” dedi.

HER ÜÇ HASTADAN BİRİNİ TEDAVİ EDİYOR

Bu açıklamalarla; kan kolesterol seviyeleri ve koroner kalp hastalığı arasındaki kuvvetli, bağımsız ve sürekli bir ilişki görmezden gelinerek halkın yanıltıldığını belirten Prof. Dr. Ergene şu bilgileri verdi: “Tüm kardiyoloji camiasının çok iyi bildiği Framingham çalışmasının 26 yıllık takipli verilerine göre, kolesterol değerleri 150-200 mg/dl arasında ise mutlak koroner kalp hastalığı riski yüzde 20’dir. Yani beş kişiden biri koroner kalp hastalığına yakalanmaktadır. Eğer kolesterol seviyesi 225 mg/dl ise mutlak koroner kalp hastalığı riski yüzde 40’a çıkmaktadır. Kolesterol seviyesi 300 mg/dl ve daha fazla ise, mutlak koroner kalp hastalığı riski yüzde 90’dır. Kötü kolesterol ile 1990’lı yılların başından bu yana yapılan tüm çalışmalar, kolesterol düşürücü ilaçlardan olan statinler ile kan kolesterolünün düşürüldüğü ve kalp hastalığı riskinin yüzde 30 oranında azaldığını göstermiştir. Yani statin tedavisi ile nispi olarak her üç hastadan biri yarar görüyor.”

YAN ETKİLERİ EN AZ OLAN İLAÇLARDANDIR

Statinlerin, son 20 yılın en önemli keşiflerinden biri olduğunu ve koroner kalp hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynadıklarını dile getiren Prof. Dr. Ergene, statinlerin bugüne kadar koroner kalp hastalığında ölümü, kalp krizini ve felci engellediği bilinen en etkili tedavilerden bir tanesi olduğunu vurguladı ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türk Kardiyoloji Derneği’nin yaptığı TEKHARF çalışmasına göre Türkiye’de 50-59 yaş aralığında koroner kalp hastalığı görülme olasılığı yüzde 13’tür. Son nüfus sayımına göre Türkiye’de bu aralıkta yaklaşık 6,5 milyon insan yaşamaktadır. Bu duruma göre 50-59 yaş aralığında 850 bin kişide koroner kalp hastalığı mevcuttur. Bu da iyi bir kolesterol düşürücü tedavi ile 250 bin kişiyi ölüm, kalp krizi ve felçten koruyabiliriz anlamına geliyor. Bilindiği gibi ilaç olarak kullanılan kimyasal veya organik maddelerin tümünün az veya çok yan etkileri mevcuttur. İşin ilginç yanı kolesterol düşürmede kullandığımız statinler, bugüne kadar bulunan ilaçlar arasında yan etkileri en az olanlardan biridir.”

ÖNCE SAĞLIKLI YAŞAM

TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy ise, “Türk Kardiyoloji Derneği olarak önceliğimiz kişilerin hasta olmamalarını sağlamaktır. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yaşam tarzımız çok önemli bir rol oynuyor, doğru tercih yaptığımız takdirde kalp – damar hastalıklarını yüzde 80 -85 oranında önleyebiliriz. İlaçlar, hastalarımızın sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını hayata geçirmekte başarısız kaldığı durumlarda başvurduğumuz yöntemlerden sadece birisidir. Sağlık konusunda hastaların doğru bilgilere sahip olması sağlıklı bir toplum için büyük önem taşıyor. Derneğimiz de yıllardır bu yönde kampanyalar gerçekleştiriyor” dedi.

İlaçlar yararlı değil zararlı
Bu kitapta da bugüne kadar konulan yasakları yıkmaya devam ediyor. Sözgelimi kırmızı et ve yumurtaya hiçbir kota koymuyor.
“Tereyağını her gün yiyin”, “Yediğiniz yemekler kolesterolünüzü yükseltmez”, “Kolesterol düşüren ilaçların yarardan çok zararı var” diyor.
Tıp dünyasıyla arasındaki derin ayrılık da işte bu noktadan çıkıyor.

Karatay’ın ikinci kitaptaki iddiaları şunlar:
– Hayvansal kaynaklı olan katı yağlar ve tereyağı olmazsa olmaz besin maddeleridir.
– Düşük kolesterolü olan kişilerde birçok kanser türü daha sık görülür. Ölüm oranları daha yüksektir. Yüksek kolesterolü olan kişilerin daha uzun yaşadığı belirtilmiştir.
– Yüksek kan kolesterolünün yiyeceklerle bir alakası yoktur ve statin denilen kolesterol ilaçları ile düşürülmesinin bir fayda sağlamadığı artık bilinmektedir. Kolesterolün damarları direkt olarak tıkadığı hiçbir çalışmada gösterilmemiştir.
– Hiçbir yiyecek kan kolesterolünü yükseltmez. Yüksek kolesterolün altında vücuttaki insülin direnci yatar.
– Kolesterole kesinlikle müdahale edilmemesi lazım. Yüksek doz kolesterol ilacı kullanan yaşlı hastalarda beyin kanaması oranı yüzde 66 artıyor. Kolesterol ilaçları diyabete neden olabiliyor. Kalp yetersizliği yapıyor, beyni bozuyor, Alzheimer’a ve halsizliğe neden oluyor.
– İyi kolesterol ve kötü kolesterol sadece ilaç firmalarının uydurmasıdır. Bugün açıklama var
Milliyet’ten Miraç Zeynep Özkartal’ın haberine göre; Ne var ki bu iddialar tıp dünyasında itirazlarla karşılandı. Hekimler ve uzmanlar kimi görüşlerine katılmakla birlikte, Prof. Dr. Karatay’ın kolesterolle ilgili söylediklerine karşı çıkıyorlar.
Türk Kardiyoloji Derneği Point Otel’de bu konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Derneğin başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene ve genel sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy kolesterolle ilgili tartışmalara açıklık getirdiler.
Prof. Dr. Canan Karatay:
Tıp dünyasını ilaç firmaları yönlendiriyor
İtirazları ilettiğim Prof. Dr. Canan Karatay, söze “Benim kitaplarımı okumadan yorum yapıyorlar” diyerek başladı. “Türkiye’de ilaç firmalarının iyi bir pazarı var. Tıp dünyasını da eğitimini de onlar yönlendiriyor. Benim karşı çıktığım bu. Özellikle şunu yazmanızı istiyorum:
Prof. Dr. Canan Karatay bağımsız bir kardiyologtur
Mesela Jüpiter diye bir araştırma yapıldı; orijinali bende var. İlaç firmalarının doktorlara dağıttıkları kopyalara bakarsanız, yalnızca işlerine gelen bilgilere yer verdiklerini görürsünüz.
Bütün dünyada ilaç firmaları insanları kolesterolün zararlarına yönlendiriyor.
Kardiyologların kullandığı kılavuzlar var, onları hazırlayanlar da ilaç firmalarıdır.
Geçen yıl Harvard Tıp Fakültesi’nde bir olay oldu. Bir öğrenci farmakoloji hocalarından birinin on ayrı ilaç firmasından para aldığını ortaya çıkardı. Öğrenciler ‘Bize ders veren hocaların hangi firmalarla ilişkisi var, anlatsınlar’ diye ayaklandı.
Prof. Dr. Kamil Adalet (Kardiyolog, İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı)

Mucize diyet yoktur
– Kalp-damar hastalıklarından korunmak için alınması gereken tedbirlerin neler olması konusunda hemen hemen tüm hekimler aynı fikirdedir. Diyetle ilgili onlarca değişik yaklaşım vardır. En önemli husus ideal kilonun korunmasıdır.
– Haftada 1-2 gün yumurta, haftada 2 gün yağsız kırmızı et-ızgara tüketilebilir. Zaten kimse asla yumurta yemeyin, kırmızı et yemeyin demiyor!
– Yüksek kolesterol sağlığa zararlıdır. Bu birçok kontrollü ve büyük çaplı bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Modern tıpta bir hekimin “Benim kişisel kanım budur” deme şansı ortadan kalkmıştır.
– Firmaların hekimleri çıkarları doğrultusunda etkileme potansiyeli tabii ki var. Ancak bu çok sıkı denetlenir.
– Sonuçta kötü kolesterolün (LDL) aşırı yüksekliği zararlıdır, iyi kolesterol (HDL) aşırı düşüklüğü zararlıdır. Kalp krizi, felç ve ölüm riskini arttırır. Kolesterolde yüzde 10’luk azalma, kalp kriz riskini yüzde 20 azaltır.
– Olumlu etkileri olsa da sadece diyetle kalp hastalığı, tansiyon ve şeker hastalığı önlenemez. Yüksek kolesterolü olanların uzun yaşadığı da doğru değildir.

Prof. Dr. Bingür Sönmez (Kalp damar cerrahı)
‘İlaçlar konusundaki yorumları çok yanlış’
– Kolesterol ilaçları konusunda çok yanlış yorumlar yapılıyor. Her ilacın yan etkisi vardır, kar zarar hesabı yapılarak uygulanır.
– Yemekle kan kolesterolünün yükselmemesi bağlantısı doğrudur. Kolesterolün yüzde 75’ini vücut yapar. Kolesterolsüz yaşam olamaz, o bir yapı taşıdır.
– Ama kötü huylu kolesterol, damar sertliği oluşturulmasında en büyük neden. Öncelik diyet ve sporda, yetmediğinde ilaç kullanılmasını öneriyoruz.
– Prof. Dr. Karatay diyor ki, ilaç firmaları milyon dolarlar kazanıyor. Ne sakıncası var, kızacak ne var? Hayır kurumu değil ki onlar.
– Hepimiz biliyoruz ki, damar sertliği plakları içinde kolesterol mevcuttur. Hocamız “Sadece pıhtıdır, pıhtı çözücü ilaçlarla geçer” diyor. Doğru değil.
Murat Gökçen (Diyetisyen)
Bu tür beslenmeyle kalp hastalığı patlar
– Hayvansal yağlar gerçekten de metabolizma için ihtiyaç duyulan yağlardır; ancak çok az miktarlarda gereklidir. Bir kase yoğurttan aldığınız hayvansal gıda bir gün için yeterlidir. Daha fazla aldığınızda bunlar kolesterolü yükseltir ve bağışıklık sistemini düşürür. Damarlar sertleşmeye, kolesterol birikmeye başlar.
– Karaciğer zaten günde 1500-2000 miligram kolesterol üretir. Buna vücudun ihtiyacı var, bu doğru. Günlük en fazla 800 miligram kolesterol aldığımızda tolere edilebilir.
– Peyniri serbest bırakıyor. Peynir kadar berbat bir besin var mı? Bence 4. yasaklanacak beyaz.
Bundan dört bin yıl önce sütü nasıl saklarız diye kafa yormuşlar. Kaynatmışlar, suyunu uçurmuşlar, tuz basmışlar. Onun yerine yoğurt yiyin, süt için.
– Anlayamadığım şey şu: Bunca ülkede bunca uzman iyi ve kötü kolesterolü ve zararlarını kabul ediyor. Doğruyu kimse bilmiyor, bir tek biz mi biliyoruz?
– ABD’de Dean Ornish diye bir doktor vardır, o da ilaçlara karşıdır. Sanırım Prof. Dr. Karatay, Ornish’in ve Atkins’in etkisinde kalmış, ikisinin ortalamasını almış.

– Karatay temeli sarsacak şeyler söylüyor. Bunun bedeli ne olur? Kalp hastalığı ve kanser patlar. On sene, yirmi sene böyle beslenseniz kanser olmama ihtimaliniz yok çünkü.

Karatay DiyetiKaratay Diyetine Kardiyologlardan İtiraz Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karatay Diyeti
Canan Efendigil Karatay Diyetini Anlatıyor
Karatay Diyetine Kardiyoloji Derneğinden Sert Yanıt
Prof.Dr. Bingür Sönmez Suç Duyurusunda Bulunuyor
Kolestrol

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.