By 24 Aralık 2014 Devamı →

Karaciğer Yağlanmasına Karşı 5 ÖneriKaraciğer yağlanması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artan bir sorun. Ülkemizde her 4 erişkinden birinde karaciğer yağlanması olduğunu biliyor muydunuz?

Karaciger YağlanmasıYa, fazla kilolu her 2 kişiden en az birinin karaciğerinin yağlı olduğunu? Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik başta olmak üzere obezite, diyabet, alkol kullanımı, tiroid bezinin az çalışması gibi nedenlerle sorun giderek yaygınlaşıyor.

Acıbadem Atakent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gürhan Şişman, karaciğerde biriken aşırı yağın, karaciğer sirozundan kalbe dek birçok ciddi hastalığa zemin hazırladığını vurgulayarak “Oysa karaciğer yağlanmasını yaşam tarzımızda yapacağımız bazı değişiklikler ve yaptıracağımız düzenli takipler ile önlemek mümkün” diyor. Dr. Şişman, karaciğer yağlanmasını önlemenin 5 yolunu anlattı.

1. Beslenmeye dikkat
Düzenli beslenme ve fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmak karaciğer yağlanması oranını belirgin bir şekilde azaltıyor. Günlük taze sebze-meyve, beyaz et ve lifli gıdaların tüketimi de son derece önemli. Özellikle karaciğerden toksik maddelerin atılımına yardımcı olduğu için mevsiminde enginar tüketmek oldukça faydalı. Soğan, lahana ve brokoli de karaciğere destek sağlıyor.

2. Alkolden kaçının
Alkol, karaciğere en çok zarar veren etmenlerden biri. Alkol sonucu vücutta biriken toksinler, karaciğer yağlanmasının ortaya çıkışına neden olduğu gibi bu zeminde ortaya çıkacak karaciğer sirozu gelişimini hızlandırıyor. Ölümcül sonuçlar doğurabilecek hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle alkolden kaçınmak ya da en az seviyeye indirmek gerekiyor.

3. Düzenli egzersiz şart
Gün aşırı en az 30 dakika süreyle yapılan spor ve egzersiz kan dolaşımını artırarak insülin direncini ve karın bölgesinde biriken yağ kütlesini azaltıyor. Böylece karaciğerde biriken yağ miktarı geriliyor. Bu nedenle siz siz olun, günlük yaşam alışkanlıklarına mutlaka düzenli tempolu yürüyüşü ekleyin.

4. Doktora gitmeye üşenmeyin
Diyabet, hipotiroidi ve kolesterol yüksekliği olan hastaların 6 aylık aralıklar ile düzenli bir şekilde doktor kontrolünden geçmeleri önemli. Bu hastalıkların tedavi edilmesi karaciğer yağlanmasını ve bu hastalığın hızlı ilerleme oranını azaltıyor.

5. Günde bir fincan kahve!
Kafeinin karaciğer yağlanmasına iyi geldiği dünyanın saygın karaciğer hastalıkları dergilerinde bilimsel çalışmalar ile kanıtlandı. Acıbadem Atakent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gürhan Şişman “Her gün bir fincan kahve içenlerde, içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görülmektedir” diyor.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.