By 26 Nisan 2011 Devamı →

KARACİĞER YAĞLANMASI NEDEN YAYGIN?Karaciğerde yağlanma neden yaygın?
Karaciğer yağlanması son yıllarda sık görülen sağlık sorunlarından biri haline geldi. Bunun birinci nedeni beslenme tarzımızdaki değişimler, daha doğrusu yaptığımız beslenme yanlışları. Bunların başında da rafine şeker ve beyaz un tüketiminin artması (unlu tatlılar, meyve suyu konsantreleri ve diğer meşrubatlar, gazlı ve kolalı içecekler, pizza, hamburger ve beyaz undan mamul fırın ürünleri gibi) geliyor. Tabii ki tatlandırıcı ya da şeker olarak doğal şeker yerine fruktoz şurubunun kullanılmasının da önemli bir etkisi var.
İnsülin direnci önemliAlkol tüketimindeki artış da önemli bir neden. Özellikle kadınlarda rastlanan karaciğer yağlanmalarının önemli bir kısmı alkol tüketiminin artması ve sıklaşmasıyla yakından ilgili. Son olarak karaciğer yağlanmasının tanımlamayı kolaylaştıran ve ucuz ve kolay bir tetkik haline gelen ultrasonografik incelemenin yaygınlaşması da önemli bir neden. Diğer bir faktör de insülin direnci ve bununla ilgili kilo sorunundaki patlama! Özellikle insülin direnci ile ilgili kilo kazanımlarında karaciğer yağlanmasına hemen hemen her vakada rastlıyoruz. Doktorunuz sizde de karaciğer yağlanmasının varlığından söz ederse lütfen hemen telaşlanmayın, aşırı endişeye, korkuya kapılmayın. Karaciğer fonksiyonlarınızın ne durumda olduğunun araştırılmasını isteyin.

Durum ne zaman ‘ciddi’

Eğer karaciğer fonksiyonlarında bozulma söz konusuysa (SGOT, SGPT,GGT) yüksekse durumu biraz daha ciddiye almakta fayda var. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde (sebebe yönelik araştırmalar) da yapacaktır. Bazı ilaçların, toksinlerin, enfeksiyonların da karaciğerinizi yağlandırabileceği aklınızda olsun. Fazla kilolarınızı verin. Alkolü kesin. Şeker, tatlı meyveler, tatlılar, meyve suları ve meşrubatları bırakın. Karaciğeri etkileyebilecek ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzla konuşup yerine başka ilaçlar almayı düşünün. Doktorunuz da bu amaçla üretilmiş bazı ilaçları (ursodeoksikolik asit) ve/veya doğal destekleri de (silimarin) tavsiye edebilir, onun önerilerine uymayı da ihmal etmeyin…

Kolesterol sorunu diyetle de çözülür

Kolestrol yüksekliği problemini sadece diyetle özellikle de “iyi planlanmış bir beslenme planı ve sık yapılan aerobik egzersizlerle-örneğin günde yarım saat yürümekle-” çözümlenebileceğini gösteren deliller her gün çoğalıyor. Eğer ciddi ve etkili bir beslenme sınırlamasını dikkatli ve ısrarla uygularsanız, kolesterol seviyelerinizde neredeyse %30’ları bulan düşmeler sağlayabiliyorsunuz. Bu konuda atacağınız adımların başında “sağlıklı yağları tüketmek” geliyor. Yani zeytinyağına öncelik vermek, tam yağlı hayvansal ürünler ve hayvansal yağlardan biraz uzak durmak lazım. Bu konuda dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta daha var:

İfrat-tefrit dengesi

Birincisi, sağlıklı da olsa örneğin zeytinyağını fazla tükettiğiniz zaman – zeytinyağında da ciddi oranda doymuş yağ bulunuyor- kolesterolünüz yükselecektir. Yani “ifrat-tefrit dengesi” burada da çok önemli.

İkinci nokta da şu: Kolesterolden zengin olduğu bilinen yiyecekleri (yumurta, sakatat gibi) veya doymuş yağ zengini yağları (tereyağı) eğer ciddi düzeyde bir kolesterol sorununuz yoksa, kalp hastalıkları bakımından risk taşımıyorsanız ciddi düzeyde kısıtlamak zorunda da değilsiniz. Ayrıca, kolesterol problemini diyetle kontrol etmenin yalnızca yağları, özellikle doymuş yağları ve kolesterolden zengin besinleri sınırlamakla başarılamayacağını da unutmayın.

Çok ve sık sebze tüketin

Kolesterol sorunu ile mücadele ederken, şekerden, özellikle fruktoz şurubu içeren şekerli besinlerden, undan, çok tatlı meyveleri aşırı miktarda tüketmekten, hidrojenerasyonla üretilmiş margarinlerden uzak kalmayı da lütfen unutmayın.

Daha çok ve sık sebze yiyin. Bakliyat grubu besinlerden (fasulye, nohut, mercimek, bezelye, maş) daha sık faydalanın. Tam tahılları tüketmeye çalışın. Ölçülü olmak koşulu ile (günde 30 gram) ceviz veya fındık ya da badem yiyin. Ayrıca düzenli olarak balık yemeyi ve aktif madde olarak her gün ortalama 300-500 mg EPA+DHA (omega-3 ) almayı ihmal etmeyin.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Prof.Dr. Erkan Topuz
Karaciğer Yağlanması Göbeklenmenin Sonucu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer İçin Kereviz Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Karaciğer Metastazında Öneriler Prof.Dr. Erkan Topuz
Enginar Karaciğeri Korur mu? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması ve Tedavi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Kanserinde Y-90 Tedavisi
Göbek ve Karaciğer Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Safran Karaciğer Kanseri Tedavisinde Etkili
Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem
Çiçek Aşısı ve Karaciğer Kanseri
Karaciğer Kanserine Bocuk Darbesi
Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Omega-3 Yağ Asitleri
* Her gün Aspirin Yutmak Ne Kadar Doğru?
* Tiroid Nodülü Nedir?
* Metabolizmanız Hızlı mı Yavaş mı?
* Diyet Programları Neden Başarısız?
* Neden Kilo Alıyoruz?
* Yemek Sonrası Şikayetler (Kan Şekeri)
* Testesteron Düşüklüğü Belirtileri
* Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalı?
* Kan Analizleri ve Önemi
* D Vitamini Doktor Gibidir
* Kolestrol Hakında Merak Edilenler (Video)
* Kadınlar Bazı Hastalıkları Neden Gizler?
* Gribin İlacı Var mı?
* Türkiye Gripten Kırılıyor
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Beyaz Un Yararlı mı? Zararlı mı?
* Bağırsak Detoksuna Dikkat
* Kilosuyla Sorunu Olana 7 Altın Tavsiye
* Şişmanlık Bir Hastalık mı?
*
Hipotiroidi Bellek Düşmanı
* Göğüs Ağrısı Kalbin Feryadı
* Atıştırmak İyi mi Kötü mü?
* Neleri Yiyelim Hangisi Daha Sağlıklı?
* Ömür Uzatan Beslenme Nasıl Olmalı?
* Kilon mu var Derdin Var
* İştah Kontrolü Neden Zordur?
* Ayaklar Neden Şişer?
* Pankreas Kanserinde Erken Teşhis
* Diyetsiz Zayıflama
* Kan Yalan Söylemez
* Lahana Gerçekten Zayıflatır mı?
* Bitkisel İlaçlara Dikkat
* Menopozda Hormon Kullanımı
* Wellness Yaşam Tarzıdır.
* Erkek Ömrünü Tüketen Yanlışlar
* Probiyotik Mucizesi
* HDL Kolestrolünüz Düşük mü?
* Tokluk Şekeri Neden Önemli
* Kilo Sorununu Ciddiye Alın
* 7 Büyük Diyet Yanlışı
* Dizlerinizin Kıymetini Bilin
* GUT Atakları Önlenebilir mi?
* Yalancı Hipertansiyona Dikkat
* PSA Testi ile Erken Teşhis
* Kilo Yönetiminde 5 Önemli Tavsiye
* TROİD Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , ,


1 Yorum Var "KARACİĞER YAĞLANMASI NEDEN YAYGIN?"

Trackback | Comments RSS Feed

  1. BÜLENT KAYA dedi ki:

    SAYIN DR OSMAN BEY SIZDEN BIR RICAM OLACAKTI BEN YURT DISINDA UZUN SÜRE YASAMIS HALA YASAMADA OLAN BIR AKDENIZ ATESI BIR HASTAYIM COCUKLUGUMDA BIR TEHSIS KOMADILAR DEVAMLI KARNIMI AMELIYAT ETTILER BEN SIMDI 8 SENEDIR BÖBREKLERIMI KAYBETMIS VE ONUN YAN ETKILERINI GECIRMIS DAHA DA GECIRMEKTE OLAN BIR HASTAYIM
    BENIM SORUM ACABA TÜRKIYEDE GIDEBILECEGIM HASTALIK SIGORTALARININ ÜSTLENDIGI
    BIR NEVI SINIR BEDEN BESLENME GIBI MERKEZLERIN HASTAHANELERIN TÜPM PERSONALIYLE OLASILIGI VARMIDIR VARSA CIDDI BIR BAKIMA IHTIYACIM VAR DOGA BESIN BEDEN RUH HASARLARIMI GIDERMEK ICIN BEN SIZE BUNU SORMAK ISTIYORDUM SIZIN BILDIGINIZ YERLER VARMIDIR SECKIN?
    SIMDIDEN TESEKKURLER IYI AKSAMLAR