By 23 Aralık 2008 Devamı →

KARACİĞER YAĞLANMASI GÖBEKLENMENİN SONUCUKaraciğerin yağlanması göbeklenmenin sonucu

Karaciğer hastalıklarının birçok nedeni var. Enfeksiyonlar, alkol, bağışıklık bozuklukları, damar hastalıkları, safra yolu hastalıkları, toksinler ve ilaçlar bunların en önemlileri arasında yer alır. İç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanlarının en sık karşılaştıkları karaciğer sorunlarından biri de karaciğerin yağlanarak büyümesidir.
Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

KARACİĞERİN yağlanması bu organdan bazı olumsuz sinyaller geldiğinin ilk işareti kabul ediliyor. “Yağlı karaciğer” son yılların popüler sağlık konularından biri haline geldi. Bu durumun iki nedeni var. Biri, alkol kullanımının yaygınlaşması, diğeri göbek bölgesinde biriken yağların çoğalması.

Karaciğerin yağlanması farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Gebelikten alkole, ilaçlardan virüslere kadar birçok etkiyle karaciğer süratle yağlanıyor. Eskiden karaciğer yağlanmasının nedeni olarak akla önce alkol kullanımı gelirdi. Belki de bu nedenle karaciğer yağlanması olduğunu söylediğimiz hastalarımızın ilk tepkisi, “Ama nasıl olur, ben alkolü neredeyse hiç kullanmıyorum” cümlesi oluyor. Haklılar. Son zamanlarda rastladığımız karaciğer yağlanmalarının çoğu alkolle değil, beslenme yanlışları ile ilişkili.

Alkol yağlandırıyor

“Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı” diye tanımlanan bu sorun, hiç alkol kullanmayanlarda da ortaya çıkabilen, mikroskobik incelemelerle bile “alkolik hepatit”ten ayırt edilemeyen bir sendrom. Çoğu zaman kilosu fazla, göbekli, bel çevresi geniş, kan şekeri (özellikle tokluk şekeri) yüksek, kan yağları dengesiz, özellikle trigliserid seviyeleri fazla olan kişilerde görülüyor. Sendromun nedeni tam olarak bilinmiyor ama sorunun şişmanlık ve metabolik sendrom gibi insülin direnci ile ilişkili olabileceğini gösteren kanıtlar var. Çoğu hastada herhangi bir belirti vermiyor. Bazı hastalar yorgunluk, halsizlik, karın sağ üst bölümünde rahatsızlık hissinden yakınabiliyor. Muayenede az veya çok bir miktar karaciğer büyüklüğü mutlaka saptanıyor. Hastaların çoğu 40-60 yaş arasındaki erkekler ama her iki cinste ve her yaşta görülebiliyor.

Nasıl anlaşılıyor?

Karaciğerde yağlanmaya yol açan, organda fazla miktarda trigliserid adlı yağın birikmesidir. Yağ ile işgal edilen karaciğerin zamanla fonksiyonları bozulabiliyor. Karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmanın ilk işaretleri AST ve ALT olarak bilinen karaciğer enzimlerinin yükselmesi. Diğer karaciğer enzimlerinden GGT ve ALP, bu hastalıkta nadiren yükseliyor. Ultrasonografik inceleme, karaciğer yağlanmasını belirlemenin ve değerlendirmenin en kolay yolu. Ancak görüntüleme yöntemleriyle de bu hastalığı karaciğer yağlanmasına yol açan diğer hastalıklardan ayırmak kolay olmuyor. Daha sona herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için Hepatit B ve C enfeksiyonlarının olmadığından emin olmak gerekiyor. Bunun için karaciğer yağlanması saptanan kişilerde Hepatit B yüzey antijeni ve Hepatit C antikorunun da araştırılması gerekiyor. Karar vermekte güçlük olduğunda karaciğer biyopsisi en doğru tanı aracı olarak kabul ediliyor. Özellikle yağlanmaya dalak büyüklüğünün de eşlik ettiği durumlarda biyopsinin yapılması tavsiye ediliyor.

Tedavisi var mı?

Tedavide etkinliği kanıtlanmış bir ilaç yok ama ursodeoksikolik asit, metformin gibi ilaçlardan faydalanmak mümkün olabiliyor. Lipotrofik faktörler olarak bilinen Cholin ve benzeri maddelerin bir yararı olmuyor. Silymarin isimli doğal destekten de mümkün ama etkinliği konusunda fikir birliği yok. İlk yapılması gereken şey kilo vermek, belirli besinlerden ve alkolden uzak durmak.

Kişisel sağlık geçmişinizde veya genetik mirasınızda şeker hastalığı, kan yağları dengesizliği, bel çevresi kalınlığı gibi bir aile hikáyesi de varsa karaciğer yağlanması konusunda dikkatli olun.

Göbekli veya şişman biriyseniz yılda bir kez karaciğer enzimlerinizi de kontrol ettirin.

Fazla kilonuz varsa vermeye gayret edin. Bel çevrenizi inceltin (erkekseniz 100, kadınsanız 88 cm.nin altına indirin). Latent diyabetiniz varsa, alkol kullanıyorsanız, trigliserid isimli yağınız yüksek, iyi kolesterol HDL’niz düşük (%40 mg.dan az), ürik asidiniz yüzde 7 mg.dan fazla ise daha da uyanık olun.

Alkolün, bazı ilaçların ve daha pek çok nedenin karaciğerde yağlanma yapabileceğini ve bu sorunun karaciğerinizde bir sorun başladığının ilk işareti olduğunu da unutmayın.

Siroz riski her zaman var

Göbek-bel çevresinden kilo alma ve metabolik bozukluklarla birlikte olan yağlı karaciğer hastalığının uzun vadeli sonuçları üzerinde henüz fikir birliği yok. Bu hastalığın siroza giden kötü sonuçları olduğunu kabul edenler var ama görünen o ki, çok korkutucu bir seyir göstermiyor, üzücü sonuçları olmuyor. Bununla birlikte enzim yüksekliğinin devam ettiği, karaciğer içi damar basıncının yüksek olduğu durumlarda hastaları daha dikkatli izlemek gerekiyor. Bunlarda karaciğer yetmezliği ve siroza kadar giden tehlikeli sonuçlar görülebiliyor. Yağlı karaciğere çoğu zaman “tokluk şekeri artışı, tansiyon yüksekliği, iyi kolesterol HDL- azlığı, trigliserid yüksekliği” gibi başka bazı sorunların da eşlik etmesi ve bu kişilerde kalp krizlerinin, felçlerin beklenenden daha sık görülmesi sorunu daha önemli hale getiriyor. Problem sıradan bir karaciğer yağlanması olmaktan çıkıp komplike bir metabolik soruna, “metabolik sendrom” a dönüşebiliyor.

İlgili Konular :
Göbek yağlarından kurtulma
Doğru kilom ne olmalı?
Pratik İdeal Kilo Hesabı
Karaciğer Yağlanmasına Karşı Prof.Dr. Erkan Topuz
Karaciğer Yağlanması Göbeklenmenin Sonucu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer İçin Kereviz Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Karaciğer Metastazında Öneriler Prof.Dr. Erkan Topuz
Enginar Karaciğeri Korur mu? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması ve Tedavi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Kanserinde Y-90 Tedavisi
Göbek ve Karaciğer Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Safran Karaciğer Kanseri Tedavisinde Etkili
Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem
Çiçek Aşısı ve Karaciğer Kanseri
Karaciğer Kanserine Bocuk Darbesi
Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
İletişim ve Sorularınız için : Süleyman Seba Caddesi No:39 Akaretler 34357 Beşiktaş İSTANBUL
Tel:(212) 2367300

Son Yazılar :
* Her Dört Kişiden Birinin Derdi REFLÜ
* Göbek Demek Dert Demek
* Antidepresanlara Dikkat
* Kilo Kontrolü için Öneriler
* Kozmetik Ürünler Umut mu Mucize mi?
* Kahve Kilo Yapar mı?
* Kanser Hastaları Nasıl Beslenmeli?
* Mamografi Tartışması
* Bedeninizle Barışın
* Göbek Nasıl Erir?
* Şeker ve Kanser İlişkisi
* Yorgunluğa Dikkat
* Tiroit Nodülleri


Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Osman Müftüoğlu

Etiketler:, , , , ,


52 Yorum Var "KARACİĞER YAĞLANMASI GÖBEKLENMENİN SONUCU"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. MEHMET TAN dedi ki:

  karaciğer yağlanmasıyla alakalı doktorum simarin tablet diye bitkisel bir ürün verdi çok faydasını gördüm 3 ay kullandım ama ast-alt değerlerimi bayağı bir düşürdü gerçekten öneririm…

 2. Çağlar KÜÇÜK dedi ki:

  Merhaba KC ekojenitesi grade 2 hepatosteatoz ile uyumlu olarak artmış Karaciğer boyutu cc akstra 204 mm ölçülmüş olup,boyutları artmıştır.Kan değerlerimi şuan bilmiyorum yaşım 40 kilom 95 karın sağ üst kısmında dayanılmayacak kadar sancılarım var tavsiyeniz ne olurdu.
  Saygılarımla.

 3. Habil ÇAKIR dedi ki:

  mrb ben habil çakır 6 aydır afganistan dayım göğüs sırt ve yuzum de sivilce var bir türlü gitmiyor bir çok ilaç kullandım kan testi temiz çıktı hiç bir şeye alarjim yok ciğerlerde yağlanma olabilir söyletisi var göbek çevremde yağlanma var 23 yaşındayım 1.70 boyun da 70 kilo yum sizce doğrumudur lutfen yardım edin!

 4. çağdaş çakmakçı dedi ki:

  ben de 3. seviye karaciğer yağlanması ve 211mm karaciğer büyümesi var. triglesiridim yüksek çıktı, sadece onun için ilaç vardı lipitor diye bir ilaç. ve diyet yapıyorum yürüyüş yapıyorum. 172 boy 103 kiloydum 4 haftada 96 kiloya düştüm, doktor çok hızlı kilo vermemem gerektiğini söyledi sizcede böyle mi? ve karaciğer yağlanması için daha neler yapabilirim, buraya yorum yazanlar ve doktor beyden tavsiyelerinizi acilen bekliyorum. şimdiden yardım edeceklere çok teşekkürker.

 5. gökay dobrıcalı dedi ki:

  Merhaba, vücut geliştirme sporuna başladım. 183 cm 70 kg ebatlarım. kilo almak amacıyla spora başladım.ve gıda takviyesi kullanmaya başladım yani karbonhidrat, aminoasit protein bileşenlerinden yapılmış sporcu gıdaları aldım onlardan kullanıyorum. normal kullanım tavsiyelerinden düşük ölçekte kullanıyorum henüz yeni olduğum için fakat yinede yağlanma başlamış dedi doktor kullandıklarını 15 gün kullanma tekrar gel bakalım dedi. ben hem takviyeleri kullanıp hemde yağ seviyesini minimum tutmak için ne yapabilirim. teşekkürler

 6. zaten dedi ki:

  arkadaşlar akdarlarda enginar kapsulu var cam şişede 60 adet var içinde fiyati 30 tl civarinda kulanin faydasini goreceksiniz

 7. kesinmi dedi ki:

  arkadaşlar cevep enginar bir sure kulanin hafiflendiğinızı analayacaksiniz bende yağlanma 93 lerdeydı 2 ayda 60 lara duştu enginar kapsulune devam tavsıye ederim

 8. kesin dedi ki:

  arkadaşlar enginar kapsulu karacığer yağlanmasini epeyi duşuruyor ben de kulanıyorum tavsiye ederim araştirin.

 9. BAYRAM ÇİFTÇİ dedi ki:

  İYİ AKŞAMLAR HOCAM BİR KONUDA DANISACAKTIM BENIM KARACIĞER ENZIMLERİ 1 YILDIR YÜKSEK OLDUĞUNU TESPİTT ETTİM BİR YIL KARACIĞERDEN BİOPSİ ALINDI BÜTÜN TAHLILLER YAPILDI HİÇBİ KANITA VARAMADIM BENIM ALKOLUM YOK SİGARAM YOK UYUSTUCU VB OTLAR HİÇKULNMADIM VE BUNUN ENZIMLERIN YÜKSEKLIĞI BİR YILDIR BULUNAMIYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • Yavuz dedi ki:

   Merhaba.
   Alt ve ast yüksekliği nedeni için
   Tsh t1 t2 t3 testleri yaptırmanızı tavsiye ederim

   Bende de enzimler 150 lerdeydi . Haşimato hastalığı çıktı. Ve trioid ilacı kullanmaya başladıktan 6 ay sonra enzimler normal seviyelere geldi.

   Ayrıca karaciğer ile ilgili gastroloji doktorlarina gorunmenizi tavsiye ederim.

 10. melih atalay dedi ki:

  merhaba bende karaciğer yağlanması ve yüksek nkolesterol vardı uzun yıllar ilaç kullandım ama fayda etmedi en sonunda bitkisel çözümlere yöneldim tv de bu tür rahatsızlıklar için bir bitkisel karışım reklamı gördüm ilgililerle arayıp görüştüm satın aldım şuan gayet rahatım ve kolesterolümde büyük derecede düştü herkese Allah şifa versin

 11. arzu dedi ki:

  merhaba bende karaciger yaglanmasindan dolayi rahatsizdim.Duzenli yuruyus,sebze ve meyve agirlikli beslenerek seker,yag ve karbonhidratdan uzak durarak allahin izniyle bu problemi halletdim.limonlu sarimsakli su karisiminida herkese oneriyorum gercekden faydasini gordugume inaniyorum herkese gecmis olsun

 12. elif dedi ki:

  3 ile 6 ay

 13. elif dedi ki:

  Herkese çok geçmiş olsun;
  KAraciğer yağlanması ve diğer karaciğer ile ilgili rahatsızlıklarınız için Devedikeninden ve yanında başka diğer bitkilerinde bulundugu Bİtkisel karışım kapsülü ile TEdavisini ile ay arasında olan hastalar var. Eğer ilgilenirseniz özel olrak görüşebiliri. Saygılarımla
  elifim_7@mynet.com

 14. Kemal aydin dedi ki:

  Herkez derdini anlatmış kardesim belli iste hepimizin derdi bu biride cevap versin ya!!?

 15. doğan ateş dedi ki:

  slm benim annemdede karaciger yağlanması cıktı ileri derecede ne yapmamız lazım hocam tedavisi varmı yorum atarsanız sevinirim

 16. Fatih DOĞAN dedi ki:

  Hocam bundan gerçekten emin olunuz, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının sebebi tamamen antibiyotiklerdir. Ben sinüzitten dolayı uzun yıllar antibiyotik kullandım. sonuç karaciğer yağlanması. Nedeni bilinmiyor diyorsunuz ya ne araştırma yaparsanız yapın sebebi budur…
  günde yarım Bemiks C kullanarak aşırı spor yaptım, sonuç kronik yorgunluktan kurtuldum ve çok yüksek olan ALP oranı 135 e dütü…
  Vesselam…

 17. Haci sen dedi ki:

  Edk tableti ne oluyor

 18. şengül yılmaz dedi ki:

  edk tableti hakikaten işe yarıyor 3 haftada 4.haftada değerler normale iniyor

 19. ahmet celal dedi ki:

  karaciğere iyi gelen şifalı bitkiler
  şahtere otu
  enginar yaprağı
  deve dikeni
  karahindiba

 20. baran ceran dedi ki:

  edk tableti kullanmanızda yarar var kullanan insanlar çok fayda görüyorlar aktarlarda satılıyor

 21. Gökberk Başer dedi ki:

  merhaba, ben 185 cm boyunda, 76kg'im. atletik bir yapim var, spor yapiyorum,alkolu nadireın kullaniyorum ancak karaciğerimde yağlanma çikti. bunun nedeni ne olabilir, nelere dikkat etmeliyim?

 22. selçuk kara dedi ki:

  karın sağ bölgesinde son 2 haftadır bi değişik şiş gibi his var ama bakınca şiş görünmüyor . hbs pozitif. onla alakalımıdır? yada son zamanlarda gobek bolgesınde kilo almaya başladım bununda karaciğer yağlanmasına etkisi oluyormuş bilgi verirseniz sevinirim… maydonoz kürü etkili diye duydum…

 23. zip zip dedi ki:

  walla bende de karaciğer yağlanması çıktı
  – Oruç tutcam
  – Spor yapcam
  – Tiryak doğal ilaçtan
  – ve kantaron
  – ve karabaş otundan faylanma niyetindeyim 😀 )))

 24. adisani izsiz dedi ki:

  Ya Elif ne duruyorsun DOKTORUNA GİTSENE; Hayretsin ha 🙂
  Hemen doktoruna git, durumunu anlat ….

 25. elif kizen dedi ki:

  meraba ben elif kara ciyer yağlanması için bana doktorum ursofalk adlı kapsül 250 mili gıramlık ilaç verdi geceleri 3 tane birden içmemi ve 3 ay kesintisiz kullanmamı söyledi fakat ilacı kullanmaya başladığımın 3. günü basurum ayaklandı ve hiç bir tedavi netice vermiyor bu ilacı kesmem gerekirmi yan etkileri neler reçetede fazla aydın atmıyor napmalıyım teşekkürler

 26. beyazıt murathan dedi ki:

  bende dün doktordan sonuçları aldım 3 türlü karaciğer yağlanması var dedi 1.derece 2. derece ve 3.derece bende aşırı yani ilerlemiş 3.derece ve ayrıca reflü var karaciğer boyutu normali 14 iken bende 19 olmuş spora başladım diyet programına uymamgerekecek

 27. turan boşver dedi ki:

  mrb arkadaşlar allah hepimize şifa versin benim karaciger yaglanması var kan tahlili yaptırdım normali 0 40 arası olması lazım bende 130 cıktı sizlerde cıkan sonucları yazarsanız insanlar birazdaha bilincli olurlar ve sagtarafta agri oluyor sizler enyüksek kaç çıkıyor vede siroz hastası olan varsa kac gözüküyor sonuclar mail atarsanız sevinirim

 28. umu serdar türker dedi ki:

  hocam yorumlarınızı beklemekteyim sarılık ve şeker tesetlerim negatif çıktı

 29. umut serdar türker dedi ki:

  3 senedir karaciğer yağlanması bulunmakta. Son 2 aydır karaciğer enzimlerim 3- 4 misline çıktı, iyi huylu kolestrolüm neredeyse yok denecek kadar az diyebilirim. Çekilen ultrasonda safra bölgesinde 16-18 çevresel ebatlarada yağlanmamış bölge tesbit edidi. Son 1 ayda kilo artışı bel ve karın bölgesinde şişlik ve yağlanmalar oldu. sırtımda midemin hizasında ve kara ciğerimde yanmalar olmaktadır. Ürik asit artmakta ve eklem yerlerimde olmak kaydıyla genel bir şişlik olmakta.

 30. eyüp uyar dedi ki:

  hocam yaşım 32.bende karaciğer yağlanması meydana geldi ve vicudumda badem büyüklüğünde yağ bezesi olduğunu sanıyorum ve vicudumun etrafını sardı ve halende ilerlemede.bunun sebebi karaciğerdenmidir?saygılar…

 31. eda taşçı dedi ki:

  mrb benim annemin midesinde reflü gastrt ince bağrsklarında ülser var son olarakda doktor karaciğernde yağlanma var demiş bunun ileride ne gibi sonuçları olur ve diyet yapmaı gerekliymiş ama elimizde belli bir diyet programı mevct değil bu konuda yardm edersnz sevinirm tesekkrler…

 32. ozay yildirim dedi ki:

  Eğer basen, göbek gibi belirli bölgelerinizden zayıflamak istiyorsanız ancak bunu başaramıyor iseniz umutsuzluğa kapılmayın. Bunu ancak özel diyetler ile başarabilirsiniz.
  Size 3 hafta içinde özellikle bel-göbek bölgenizden incelmeyi de sağlayacak özel bir program veriyoruz.

  Ancak başlangıçta şu noktayı vurgulamakta fayda var: Sadece diyet ile bölgesel zayıflama tam olmaz.

  Diyetle birlikte özel egzersiz ve bazı özel bitkisel mönüler gerekir.

  Aşağıdaki programı 3 hafta uyguladığınızda 21'inci günün sonunda müthiş incelmeyi hayretle göreceksiniz.

  Mekik hareketi

  Dizleriniz bitişik ve ayaklarınız birbirine paralel şekilde tabanları yeri gösterirken iki elinizi enseye koyarak hızlı hızlı, sık sık ve kesik kesik hareketler ile karnınız acıyana kadar sabah ve akşam ellişer kere bu hareketi yapın. Bu hareket özellikle karın bölgesindeki kasları güçlendirir, yağ dokusunu harekete geçirir ve yağların yanmasına yardımcı olur.

  Sopalı hareket

  Bu harekette de bir sopayı ense kökünüze alıp iki elinizi geçirin. Ayaklarınızı yere sağlam basarak süratli bir şekilde sağa ve sola doğru daha çok kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürerek birkaç dakikada bu hareketleri yapın. Bu haraket karnın yan tarafındaki kasların şekillenmesi ve göbeğin erimesini sağlar.

  Bel kasları için mekik

  Bir taraftaki kolunuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizinize doğru hafifçe, sık sık ve seri hareketler ile yakınlaştırmaya çalışın. Bu hareketi de birkaç dakika dayanabildiğimiz kadar yapmaya gayret edin. Daha sonra diğer taraftaki ayağınızı ve kolunuzu değiştirin. Bu hareket karnın yan tarafına doğru olan kasları çalıştırmak için yararlıdır.

  Haftanın tek günleri bunları yiyin (diğer günler serbest !)

  Kalkar kalkmaz: 1 su bardağı ılık ballı limonlu su (içine yarım tatlı kaşığı bal, 10 damla limon konacak).

  Sabah sporu: 35 – 40 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bol ter atmaya gayret edin. Ardından yukarda anlatıldığı gibi 15-20 dakika spor.

  Duş: Ham ipek kese veya kabak lifi ile 5 dakika fırçalar gibi göbek, basen, popo, bel sertçe fırçalanacak. 5 dakika kadar susam yağı, kekik yağı, biberiye yağı, melisa yağı ile aynı bölgeye masaj yapılacak.

  Kahvaltı: 1 adet kabuklu yeşil elma, 1 adet sert şeftali

  Ara: 2 parmak taze dil peyniri yiyebilirsiniz.

  Öğle: 1 porsiyon ızgara tavuk (derisiz), bol rokalı yeşil salata (taze soğanlı).

  Ara (saat 15.00): 3-4 yulaflı bisküvi.

  Ara (saat 17.30): 1 adet yeşil elma.

  Akşam: 4-5 kaşık zeytinyağlı fasulye (az yağlı), 1 dilim tam ekmek, mevsim salatası.

  Gece: 1 bardak şekersiz tarçınlı ılık light süt. 3-4 fincan rezene çayı, yeşil çay, mısır püskülü, kiraz, avakado yaprağı karışım çayı içilecek.

  Yasaklar
  – Kolalı, şekerli içecekler
  – Kızartma
  – Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk – balık derisi, tam yağlı süt)
  – Alkol (özellikle bira)
  – Beyaz un
  – Beyaz şeker
  – Doğum kontrol hapları
  – Aşırı gündüz uykusu
  – Çikolata
  – Yağlı çerezler
  – Cips

  Zayıflatıcı çayı elinizden düşürmeyin

  Bir su bardağı için 1-2 adet avakado yaprağı, 1 çay kaşığı yeşil çay, küçük bir tutam kiraz sapı ve mısır püskülü, 1 çay kaşığı rezene tohumu sadece 1-2 dakika kaynatılacak ve hafifçe fokurdadıktan sonra 3-4 dakika demlenmeye bırakılacak.

  Sonrasında şeker veya tatlandırıcı eklenmeyecek sadece çok ince bir dilim limonla içilecek. Yemeklerden biraz sonra da içebilirsiniz. Akşam yemeği mümkün olduğunca erken yenilecek.

  Sabah ise erken kalkmak önemli çünkü erken kalktığınızda metabolizma hızlanır, sabah sporu ise vücudu canlandırır, harekete geçirir.

 33. ozay yildirim dedi ki:

  Saplı olarak 15-16 adet taze maydanozu mutfak robotuna yada blendera eliniz ile biraz parçalayarak koyun ve üstüne yarım limon suyu (iki yemek kaşığı) ve yarım bardak su ilave edin.

  Mutfak robotunuzu çalıştırın, iyice karıştırarak sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karnına tamamını için. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlayabilirsiniz. Onbeş gün ara vermeden her gün sabah bu kürü uygulayın ve onbeş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara verin.

  Bir hafta ara verdikten sonra tekrar onbeş gün aynı şekilde uygulayın ve kürü sonlandırın. Beş-altı ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.

  Eğer,orta ya da ileri derecede karaciğer yağlanması söz konusu ise, Maydanoz Limon kürüne paralel olarak aynı günün akşam yemeğinden iki saat sonra lavanta kürü de uygulanmalıdır.

  Yılda 2-3 kez uygulanacak Maydanoz-Limon kürü ile karaciğer yağlanmasını önlemiş olursunuz.

  Karaciğer yağlanması fibroz ya da siroza dönüşebilmekte veya karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Bu kürle hem karaciğer yağlanması önlenir hem de karaciğer arındırılır.

  Dikkat: Hiç bir kürü alışkanlık haline getirmeyiniz ve sürekli uygulamayınız.
  Uyarı: Hekim kontrol ve önerilerini ihmal etmeyiniz.

 34. mesut yağcı dedi ki:

  balık yediğim zaman yüzümde şişme oluyor karaciyerle alakalı olbilirmi

 35. bi yanlışlık olmuş bnm yaşım 17 deil 40

 36. Emre Şık dedi ki:

  merhaba ben 17 yaşındaym ve bende karaciğer yağlanması çıktı boyum 1.63 kılom 72 bana dıyet yapmamamı soyledlr öğrenmek ıstedığim diğet yaptığmda bu yağlanma gececekmı ?

 37. merhaba ben 40 yaşında bir bayanım 80 kilodayım boyun 1.61 bnde karaciğer yağlanması ve büyümesi sağ tarafımda ağrı var.safra kesemi aldırdım karnımda gaz oluyor emzimlerim biraz yüksek hiper tansiyonum var. tansiyon ilaçları karaciğere zarar veriyormu?

 38. hüsamettin tan dedi ki:

  36 yaşında 10 yıllık diabet hastasıyım boyum 183 kilom 83 bende geçen sene karaciğer yağlanması oldu çok kötü oldum yataklara düştüm şekerim düşmedi bir türlü neyse söylermek istediğim doktora danışarak düzenli yürüyüş yapsınlar her gün sarımsak turşusu yiyerim şimdilik kolestroüm yüksek spor ysapıyorum çok yaratım benim le diyabet edecek arkadaşlarla tanışmak isterim şeker hastalığı hk

 39. Emel Akar dedi ki:

  Merhaba,
  Eşim'in karaciğerinde yağlanma var.Kilosu epey artmış durumda.Ağrılarının yanında , vücudunda zaman zaman benek benek kızarıklıklar oluyor. Karaciğerindeki yağlanmadan kaynaklı mı bilmiyorum ama , bazen burun ve ağzından kan geliyor.Tüm bunlar karaciğerindeki rahatsızlığın artmasından dolayı mı , yoksa başka bir rahatsızlığın belirtilerimi merak ediyorum.
  Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

 40. müslüm aldemir dedi ki:

  merhaba bende karaciğer yağlanması ayrıca safra kanalında 3,5mm.kolestrol yumağı oluşmuş şikayetlerim sürekli mide şişliğim var ayrıca endoskobi sonucunda kronik bulbit ve kronik antral gastrit çıktı yaklaşık 3aydır bitkisel ve normal ilaç tedavisi gördüm ama midemdeki şişlik bir türlü geçmedi ve bazen yanma ağrı şikayetlerimde ekleniyor ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler….

 41. bedi usluoğlu dedi ki:

  merhaba ben 29 yaşındayım ama midemde ama doktorlar midemde reflü gastrit mide iele ince bağırsak arasında ülser olduğunu karaciğerimin ileri boyutta yağlandığı ve enzimlerin yüksek oldoğunu söylediler
  kilom fazla yani 10 15 kilo fazlalığım var ama alkolü çok nadir alıyordum onuda braktım fakat yağlanma hiç azalmadı arttı demişti doktor
  ne yapamam lazım
  ilerde hangi sıkıntıları yaşayabilirim

 42. ümit çeliker dedi ki:

  iyi günler benim babamda kara ciğer yağlanması tehşis edildi diyet listesi verdiler ciğernde renk değişikliği oluyormuş nelere dikkat etmemiz lazm neyin habercisi yardımcı olursanız sevinirim…

 43. gamze dedi ki:

  benm annemde de karaciğer yaglanması cıktı,karın ve mıde bölgesı şiş biz mıdede problem vardr dıye düşünuyoduk,kontrolde karaciger demısler benım annem cok etlı yıyecekler yer bunlarında zararı var mıdır hocam.ne yapmak gerekıyo?Allah şifa versın erkese..

 44. halil karakulak dedi ki:

  merhaba
  kendimde karaciğer yağlanması çıktı ve calışdığım işyerin dede iş yoğunluğum bayağı fazla bununla alakalı nasıl bir yol izlemeliyim tşkler

 45. aslıhan gunes dedi ki:

  merhaba benım annemde karacıger yaglanması vede buyumesı var ama annem aynı zamandada yuksek tansıyon ve yuksek seker hastası karacıgerdekı yaglanmayı azaltmak ıcın ne gıbı besınler tuketebılır acele cevap yazarsanız sevınırım tesekkurler………….

 46. Hatice Bulut dedi ki:

  Bende karaciğer yağlanması ve büyümesi vardı. Doktor diyet yapacaksın dedi ancak bu moral bozukluğu ile diyet yapamadım. Bütün vücudun özellikle ayakların çok şişiyordu, ayrıca çok çabuk yoruluyordum. Günde 1-2 kaşık Deve dikeni tohumu su ile birlikte içtim.Şimdi değerlerim normala döndü. Çok şükür sağlığıma kavuştum. Kilo da vermeye başladım. Ben deve ddikeni tohumunu tavsiye ederim.

 47. HATİCE KİRİŞ dedi ki:

  MERHABA HERKEZE ALLAH ŞİFA VERSİN.BENİMDE EŞİMDE VAR.BİZDE DÜN ÖĞRENDİK.KARNININ ŞİŞLİĞİ HİÇ İNMİYOR.AHMET MARANKİN'NİN LİMON KÜRÜNÜ DENİCEZ.İNŞALLAH FAYDALI OLUR.

 48. oğuzhan dedi ki:

  merhaba benim annem hafif karaciğer yağlanması var.bu hafif hastalık çoğalmaması için ne öneriyorsunuz? hangi besinleri yemeli?

 49. fatma cizkici dedi ki:

  mrb bende karacigerimde yaglanma var yeni ögrendim diyet yapmak istiyorum ama basaramiyorum hemde seker hastasiyim vede hpt b hastasiyim bu hastaliklarin bende uzuntuden oldugunu saniyorum .bir kilo versem hepsini yenecegime inaniyorum ama yemek yemesini cok seviyorum ama aklimda hep zayif olmak var bir basara bilsem hayatimda sirf iki oglum var onlar icin yenmem lazim ama hazmim yok bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim yasim 44 almanyada yasiyorum

  fatma eklemis.! 06.06.2009 saat 15:28

 50. melek dedi ki:

  mrb bndede karaciğerimde yağlanma olduğunu söyledi doktor henüz 25 yaşındayım ve 50 kiloyum bende belirtisi sürekli halsizim ve uykuya meyilim vardı kan tahlillrinde hepatit b çıktı ben neye dikkat ettim yağlı yemedim gece yemek yemedim bide arasıra yürüyüş az da olsa fırsat buldukça spor yaptım birde maydanoz çok iyi geliyor haşla lmonsuyu dök ve sabahları iç ben öyle yaptım ve oranı düşürdüm şu anda artık ayda 1 değil 6 ayda bir abktırıcam

 51. remziye akboğa dedi ki:

  merhaba
  benim annemde de karaciğer yağlanması çıktı ve endişeliyim buu konuda doktor diet vermiş ama çok dikkat etmiyor yemsi gerekenler ve yenmeyecekler var
  alıştığımız yanlış beslenme şeklini terketmek kolay olmuyor acaba beslenme
  dışında spor da gerekiyor mu?
  teşekkürler