By 25 Aralık 2010 Devamı →

KARACİĞER METASTAZINDA TEDAVİ ÖNERİLERİ
Kolon kanseri geçirdim. Karaciğer metastazım var. Tedavi yöntemleri nelerdir?


2 yıl önce rektum kanseri teşhisi konuldu. Radyoterapi ve kemoterapiyle hastalığım tamamen yok olmuştu. 2,5 yıl kontrol altında kaldım. Fakat şu anda sürekli polip oluşuyor. 6 ay-1 yıllık aralıklarla polipleri temizletiyorum. Biyopsi sonuçları temiz geliyor. Fakat karaciğerimde 6 santimlik bir kitle tespit edildi. Doktorların bir kısmı ameliyat öneriyor. Bir kısmı da önce tümörün kemoterapiyle küçültülmesi, daha sonra ameliyat yapılması gerektiğini söylüyor. Sizce en doğru tedavi seçeneği nedir?


Prof.Dr. Erkan TOPUZ – Rektum bağırsağın en alt bölümüdür. Kolon (bağırsak) tümörlerinde kemoterapi bittikten sonra kolonoskopi yapılarak bağırsaklar kontrol edilir. Polip oluşmuşsa risk fazladır, bunların temizletilmesi gerekir. Ayrıca poliplerin oluşumuna mani olacak bir diyet programına uymalısınız.


– Bunun için diyetinizin meyve ve sebzelerden zengin, kırmızı etten fakir olması gerekiyor.
– En çok karahindiba, kuzukulağı, tere, biberiye, semizotu, lahana, kereviz, yer elması, domates ve brokoli gibi sebzeleri tercih edin.
– Her gün 1-2 kupa yeşil çay için.
– Zerdeçal, zencefil, çörekotu, dereotu tohumu gibi baharatları kullanmayı ihmal etmeyin.
– Soya yağı ve zeytinyağı tercih edin.
– Katı yağlardan kaçının.
– Katkı maddesi içeren gıdalardan kesinlikle uzak durun.
– Kabız kalmayın. Kuru kara erik, keten tohumu, bol bol meyve-sebze ve egzersiz kabız kalmayı engeller.


Karaciğerinizdeki metastaza gelince… Eğer tümör çıkarılabilecek büyüklükte ve tek loptaysa ameliyat olabilirsiniz. Aksi taktirde önce kemoterapiyle tümör küçültülür daha soma cerrahiye verilir. Daha sonra tümör cerrahiyle tam çıkarılsa da çıkanlmasa da arkasından yeni bir kemoterapi yapılır. Kemoterapi sırasında milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), dandelion (karahindiba hapı), burdock (dulavratotu tableti) kullanabilirsiniz. Fakat greyfurt suyu ve sarı kantarondan uzak durun. Ayrıca kanamaya eğiliminiz varsa zencefil, papatya ve aspirinden kaçının. Kemoterapi bittikten sonra doktorunuzun tavsiyesiyle bitkisel ilaçları rahatça kullanabilirsiniz. Örneğin bromelain (ananas hapı), folik asit, günde 1 tane bebe aspirini, omega 3, kabızlık varsa flax seed (keten tohumu yağı kapsülü) gibi. Bu arada her gün yarım kilo yoğurt yemeyi ihmal etmeyin.

Memorial :
Karaciğer metastazı ne demektir ?
Vücudun herhangi bir yerindeki kanserin çıktığı yerden (organdan) başka bir yere yayılmasına o kanserin metastaz yapması diyoruz. Bu metastazların karaciğerde gözükmesi ise karaciğer metastazı diye anılır.


Karaciğerde metastaz sık bir olay mıdır ?
Evet. Karaciğer kanı filtre eden büyük bir organdır. Bu nedenle, kan dolaşımına karışan kanser hücreleri bu organda takılır kalır ve büyümeye devam eder. özellikle sindirim sisteminden (bağırsaklar) gelen kanın ilk önce karaciğerden geçmesi nedeniyle buralara ait kanserlerin karaciğer metastazları sık görülür. Kalın bağırsak, mide, pankreas, safra yolları, ince bağırsak gibi organlara ait kanserlerde karaciğere metastaz sıktır. Ayrıca, meme kanseri, akciğer kanseri ve lenfomalara ait metastazlar da sık görülür.


Karaciğer metastazlarının tanısı nasıl konur ?
Karaciğerde yaygın metastaz var ise tanı nisbeten kolaydır. Karaciğer büyür ve muayenede ağrılıdır. Karaciğere ait bazı laboratuar testleri (alkalen fosfataz ve transaminazlar) yükselir. Esas tanı görüntüleme yöntemleri ile karaciğerde metastazlara ait kitlelerin görülmesi ile konur. Kanserin ilk çıktığı odak biliniyorsa metastaz tanısı koymak kolaydır. Ancak, bilinmiyorsa karaciğerde görülen bu kitleleri primer karaciğer kanserinden ayırmak zordur bunun için karaciğerdeki kitlelerden biyopsi almak gerekebilir.


Karaciğer metastazlarının tedavisi mümkün müdür?
Karaciğer metastazlarının tedavisi, yayılımın nereden olduğuna (hangi organın kanserine ait), olayın yaygınlığına ( karaciğerde kaç metastaz var), metastazların karaciğerdeki yerine, karaciğer dışında başka bir yerde de yayılım (metastaz olup olmadığına) bağlıdır. özellikle lenfomalar bazı kemoterapi kombinasyonları ile tedavi edilebilirler. Meme ve akciğer kanserleri kemoterapiden kısmen fayda görürler. Karaciğer metastazlarının tedavisi açısından kalın barsak (kolorektal) kanseri metastazlarını ayrı tutmak gerekir. Kolorektal kanserler sıklıkla karaciğere metastaz yaparlar ve bunlarda karaciğerdeki metastazların da cerrahi olarak çıkarılması tedavi açısından çok önemlidir.

Tedavi sırasında içki içebilir miyim?


63 yaşında, prostat kanseriyim. Ameliyatla prostatım alındı. Radyoterapi ve hormon tedavisi önerildi. Acaba iki tedavinin birlikte alınması şart mı? Radyoterapi sırasında ve sonrasında nasıl beslenmeliyim? 50 yıldır sigara kullanıyorum. Zaman zaman 1-2 kadeh rakı veya şarap içiyorum. Tedavi sırasında 1-2 kadeh içki içmemin sakıncası var mı? Y.E.


Prof.Dr. Erkan TOPUZ – Önce hastalık hakkında genel birkaç bilgi vereyim. Prostat kanseri 50 yaşından sonra her 3 erkekten birinde görülür. Ailesinde prostat kanseri olanlar, 50 yaş üstü erkekler, aşırı miktarda yağlı besinler ve kırmızı et tüketenler, alkol ve sigara kullananlar, aşırı şişmanlar risk altında. Korunmak için 40 yaşından sonra bütün erkeklere 6 ayda bir PSA kan testi yaptırmasını öneririz. Gelelim sizin durumunuza… Tedavi sırasında ya da sonrasında kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durun. Ameliyattan sonra geride tümör kalmadıysa ve PSA değerleriniz normalse radyoterapiye gerek yok. Ama PSA’nız yüksekse hemen hormonal tedaviye başlamanız gerekiyor. Hormon tedavisine yanıt genellikle iyidir. Ama bu tedaviye rağmen PSA yükselirse kemoterapi şansı da var. Muttaki kemik sintigrafisi yaptırın çünkü prostat kanserleri kemiği çok sever. Kemik metastazı olsa bile hastalar kemik güçlendirici ve hormon tedavisiyle uzun yaşayabilir.


En faydalı besin destekleri ise şunlar: Isırgan yaprağı kökü, selenyum, E vitani, milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), krizantem çayı, reishi mantarı hapı, kalp-tansiyon hastalığınız yoksa meyan kökü ve likopen. Hatta ailesinde prostat kanseri olanlar bu bitki ve mineralleri belli aralıklarla kullanmalı.


Beslenmenizde şu noktalara dikkat edin:

– Süt ürünlerinden az yağlı yoğurt, peynir ve çökeleği tercih edin.
– Yağlı gıdalardan kaçının.
– Zeytinyağı ve soya yağını karışık kullanın.
– Kabuğu ve çekirdeğiyle birlikte kara üzüm yiyin.
– Haftada 2 kere baklagil tüketin.
– Kızartılmış yiyecekler tüketmeyin. Haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih edin.
– Kırmızı eti haftada 1 defadan fazla tüketmeyin. Et seçiminiz balık, hindi ve tavuk olsun.
– Her gün 1 porsiyon ete karşılık 5-7 porsiyon da sebze meyve yiyin.
– Domatesi bol tüketin. İçindeki likopen prostat kanseri riskini azaltıyor.
– Sofranızda brokoli, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana, kabak, semizotu, kıvırcık salata ve biberiyeye mutlaka yer açın.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Prof.Dr. Erkan Topuz
Karaciğer Yağlanması Göbeklenmenin Sonucu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer İçin Kereviz Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Karaciğer Metastazında Öneriler Prof.Dr. Erkan Topuz
Enginar Karaciğeri Korur mu? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması ve Tedavi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Kanserinde Y-90 Tedavisi
Göbek ve Karaciğer Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Safran Karaciğer Kanseri Tedavisinde Etkili
Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem
Çiçek Aşısı ve Karaciğer Kanseri
Karaciğer Kanserine Bocuk Darbesi
Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Prof.Dr. Erkan TOPUZ

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Karaciğer Yağlanmasına Karşı
* Kanser Hastaları Kobay mı?
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz


17 Yorum Var "KARACİĞER METASTAZINDA TEDAVİ ÖNERİLERİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. murat dedi ki:

  Hocam,saygılar,

  Babama 1 yıl önce ekim 2014 te rektum ca+karaciger metastası teşhisi konuldu. ilk tespitte karaciğerin %70 inin alınması gerektiği düşünüldüğünden 6 ay kemoterapi aldıktan sonra ilerleme kontrol altına alınabildi (mevcut lezyonlar sabit kaldı gözle gürülemeyen henüz üreme aşamasında olanlar kayboldu) haziran ayında birleştirilmiş bir ameliyatla,karaciğerin %50si,safra kesesi ve bağırsaktaki 5 cmlik kitle alındı ve ileostomi torbası takıldı.4 ay geçti bu esnada farklı ilaçlarla 3 ay boyunca tekrar kemoterapi aldık.ielostomi kapatma ameliyatı öncesi çektirdiğimiz tomografi sonucunda karaciğer de farklı ebatlarda tekrar metastasik lezyon oluştuğu görüldü.ameliyatta sıfırlanmış olmasına rağmen 3 ay içinde tekrar lezyon oluşmuş olması tedavinin hiç etkilemediğini mi gösteriyor.Kemoterapi ilaçlarını mı değiştirmeliyiz nasıl bir yol izlemeliyiz?

 2. hasret dedi ki:

  Mrblar hocam sizi çok duydum lütfen bana da yardımcı olun babam 3 yldr prostat ca yaygın kemik metastazları var ve hormon tedavisi ve radyoterapi aldı rahatlamış tı ama son 1 aydır bel ağrıları çok fazla ve tomografi de karaciğer metastazı olduğunu soylendi bundan sonraki süreç te ne yapmamız lazım lütfen bilgilendirin kötümüdür

 3. hasret dedi ki:

  Mrb hocam sizi çok duydum lütfen banada yardımcı olun babama 3 yldr prostat ca tanısı konuldu ve kemik metastazları vardı hormon ve radyoterapi aldı rahatlamıştı son 1 aydır yaygın bel ağrıları var ve tomografi de karaciğer mestastazı olduğunu söyledindi ne yapmamız lazım lütfen yardım edin çok kötümüdür yani

 4. serkan uzun dedi ki:

  Merhaba hocam;
  babam 2011 yılı nisan ayında böbrek kanseri tanısıyla ameliyat oldu. yaklaşık 7 cm lik kitle böbreğe tutunmuş haldeydi. sol böbrek boyutları küçük olduğu için sağ böbreği kurtarmak amacıyla kitle operasyonla alındı. 2014 yılı kasım ayında nüks sebebiyle tekrar ameliyat oldu. yaklaşık 3 cm lik kitle operasyonla alındı. 2015 haziran mr da metastaz olduğu anlaşıldı. şuan karaciğerde lenflerde ve akciğerde metastazlar var. votrient başlandı karaciğer enzimler aşırı arttığı için 10. günde kesildi.karaciğerdeki metazlardan dolayı safra yolları tıkandı .stent ve dren takıldı. votrienti kestikten yaklaşık 45 gün sonra sutent başladı. sutente devam ediyoruz ama babam iyiye gitmiyor. aşırı kilo kaybı ve iştahsızlık var. bitkisel olarakta desteklemek istiyorum. bize ne tavsiye edersiniz.

 5. Gulnara dedi ki:

  Salam. Mən sizi Bakudan narahat ediyorum. Mənim babam 5 aydır ki, mide kanserindən əməliyyat olunub. Ximiyaterapidə edir. Təkrar özünü müayinə etdikdə yəni karacigərə 2 sm. metastaz aşkar olunub. İndi isə karacigər üçün heftədə 1 dəfə ximioterapi tətin ediblər. Biz nə etməlik. Qorxuruq ki, atamızı itirək.

 6. serap anli dedi ki:

  merhaba hocam
  babama 4. evre kolon ca tanisi kondu . karacigerde oldukca cok sicrama yapmis. kemoterapi ye basliyacak . tedavi olma sansi kurtulma sansi nedir ? tesekurler.

  • murat tellal dedi ki:

   serap hanımmerhaba öncelikle geçmişolsun. aynı olayı su anda bende yasıyorum babama 4. evre kolon kanseri teshısı konuldu karacıgere oldukca yayılmıs sizin durumunuz nedir acaba ilerleme varmı kontrol altına alınabıldımı 5356841570 bu numaradan bu mesajıokursanız benıde bılgılendırırsenız sevınırım tekrardan gecmıs olsun. saygılarımla.

   • ümmücan dedi ki:

    mrb. serap anlı ve murat tellal 31.01.2014te benim babama da 4. evre kolon Ca teşhisi konuldu.Karasciğerde metastazı oldukça vardı kemo aldı diğer organlarda durdu ancak karaciğer metastazı artmış. sizde durum nedir?

 7. zarif keskin dedi ki:

  merhaba hocam annem 57 yaşında kolon kanseri teşhisi konuldu bağırsağından 50 cm alındı ama karacğerinde çok sıklıkta metastazlar olduğu tespit edildi şimdi kemoterapi görmeye başlıcak tedavi şansı nedir nasıl bir yol izlemeliyiz sizce iyleşme şansı varmı cevabınızı bekliyoruz şimdiden teşşekkürler

 8. sibel efsa dedi ki:

  merhaba hocam.babam prostat kanseri kemik ve karacigerde yaygın metastaz var. ayrıca babamda kalp yetmezligi var. 15 günlük radyoterapi gördü ve hormon tedavisine başlandı kemik güçlendirici iğne yapıldı . psa 900 den 500'e düştü .yalnız sırt ağrısı çok fazla başka neler yapılabilir .yaşam süresi nedir .çok korkuyoruz .bize neler önerirsiniz. lütfen cevaplayın.

 9. ASİYE ÇETİN dedi ki:

  SAYIM HOCAM EŞİM 6 YIL ÖNCE MİDE KANSERİ TEŞHİSİYLE AMELİYAT OLDUİ.BİZE 3. EVRENİN BAŞI DENİLDİ.KEMOTERAPİ RADYOTERAPİ ALDI ŞUANDA AFP DEĞERİ YÜKSEK ÇIKIYOR (10.3)BİZDE KARACİĞER METAZTASI DİYE KORKUYORUZ EMARINDADA SOL FEMUR DA ÖDEM TESPİTEDİLDİ NASIL BİR YOL İZLEMEMİZİ ÖNERİRSİNİZ TEŞEKKÜRLER.

  • Gulnara dedi ki:

   Salam. Mən sizi Bakudan narahat ediyorum. Mənim babam 5 aydır ki, mide kanserindən əməliyyat olunub. Ximiyaterapidə edir. Təkrar özünü müayinə etdikdə yəni karacigərə 2 sm. metastaz aşkar olunub. İndi isə karacigər üçün heftədə 1 dəfə ximioterapi tətin ediblər. Biz nə etməlik. Qorxuruq ki, atamızı itirək.

 10. Fatma Çetin dedi ki:

  Benim dedem bağırsağında polip vardı 2 hafta önce ameliyat oldu. polipler alındı. karaciğerinde 2 tane leke çıktı. daha biyopsi çıkmadı karaciğere sıçraması kötümü

 11. Hasan KARAKUZU dedi ki:

  Sayın Hocam hayırlı günler. Niğde de yaşıyorum.Annem 53 yaşında,yaptırdığımız check up sonucunda makattan 4-5 cm içeride kötü huylu tümör tespit edildi. Kayseride tümörü aldırıp patolojiye gönderdik. Gelen sonuçta "iyi diferansiye adenokarsinom" yazıyor. Daha sonra konyaya yolumuz düştü. Konyada yapılan kolonoskopide 2 adet milimetrik nodül tespit edildi ve parçalar alındı. Yapılan biyopside sonuç "kronik kolit" çıktı. Her iki parçada üniversite hastanelerinde yapıldı. Hocamız takip hastası olduğumuzu 3 ay sonra tekrar gelmemizi istedi ancak görüş almak için onlojiye gönderdi. Ordaki doktorlar ise ameliyat diyor. Hocam annemin belirgin bir şikayeti yok. Bazen büyük abdestte çok az kan gelirdi diyor. Herhangi bir kilo kaybı, iştah kaybı vs. de yok. Yapılan kan testinde de kanser markerları 0 çıktı. Kafamız karıştı. Ne yapmamızı önerirsiniz? Saygılarımla.

 12. AHMET İDRİS ULUTAŞ dedi ki:

  SAYIN HOCAM; AKCİĞER CA ÖNERİLERİNİZİ HASTAMDA UYGULADIK,OLDUKÇA ÜSTÜN BAŞARI ELDE ETTİK . İLKE ECZANESİ .FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ ADANA

 13. ışıl dedi ki:

  sayın erkan topuz..öncelikle size çok teşekkür ediyorum….babam sizin hastanız…tedavilerinizden çok memnunuz..babam kolon kanseriydi..sayenizde tedavi oldu.ancak karaciğere metastas yapmış.1 i 6 mm bir kaç tane dağınık olmak üzere tümörler var..bunların tedavisi mümkün mü…bir de radyonüklit tedavisi hakkında bilgi verir misiniz…babama uygulanabilir mi…başarı düzeyinin yüksek olduğunu duydum…çok özür dilerim şimdiden..elbetteki en iyi tedaviyi uyguluyosunuz..ben ailemden uzak lduğum için baban iyi de deseler acaba diyorum..sizden biraz bilgi almak istedim…teşekkürler…allah sizi başımızdan eksik etmesin…

 14. vakkkas songurtekin dedi ki:

  sayın erkan hocam benm hepatit B bağlı karaciğer yetmezliğim var.içki,sigara kullanmıyorum.önce kiloluydum fakat suanda aşırı derecce de kilo kaybettim. 48 yaşındayım.mide borumda varis var.2 sefer bant yapıştırıldı dalağımda 4 cm lik büyüme var.sürekli kontrollerime gidiyorum.kendime iyi bakıyorum.ama yetmiyor son günlerde hemoroit geçirdim kolonoskobi yapıldı mide kanamasına baglı kanamam olmadı hemoroitle ilgili oldu bazen halsiz oluyorum doktorum da karaciğerimin değerlerinin iii oldugunu söylüyor fakat süzgeç görevi yapmıyor dedi ne yapmam gerekiyor bana ne tavsiye edersiniz