By 17 Kasım 2010 Devamı →

KARACİĞER KANSERİNDE Y-90 TEDAVİSİKaraciğer kanserinde yeni umut
Karaciğer kanserinde yeni umut Kemoterapiye cevap vermeyen ya da ameliyat aşamasını geçmiş karaciğer kanseri hastaları için artık yeni bir tedavi yöntemi var. Y-90 adı verilen bir yöntemle tümörler küçültülerek zaman içinde yok oluyor. Pek çok hastaya umut olabilecek bu tedavi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde uygulanmaya başladı.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kabasakal soruları yanıtladı:
Y-90 yeni bir tedavi mi?
Batı ülkelerinde ve karaciğer kanserinin çok sık görüldüğü Uzakdoğu ülkelerinde uzun zamandan beri kullanılıyor. Ancak ilacın yapısında ve uygulanmasında bazı değişiklikler nedeniyle son 1-2 yıl içinde daha da yaygınlaştı.

Tedavide tam olarak ne yapılıyor?
Y-90 dediğimiz radyasyon içeren bir madde çok ince bir boruyla karaciğerdeki kanserli dokunun içine yerleştiriliyor. Böylece ilaç kanserli dokuyu içeriden yok ediyor. Radyasyon doğrudan tümör içine konulduğu için diğer dokular zarar görmüyor.
Y-90 ne gibi yararlar sağlar?
Bu tedavi başka şekilde tedavi edilemeyen hastalara bir umut oldu. Kemoterapiye cevap vermeyen çok sayıda kanserli hastada kanser dokusu bu tedaviyle küçültülüyor. Daha önce ameliyat edilemeyen hastalar bu tedaviden sonra ameliyat edilebilir hale geliyor.
Kaç hasta tedavi ettiniz?
Şimdiye kadar Y-90 uyguladığımız 7 hastanın tamamında başarı elde ettik.
Hangi hastalara uygulanabilir?
Karaciğer kanseri olan hastalara veya karaciğere sıçramış (metastaz yapmış) kanserlere uygulanabilir. Hangi hastalara uygulanacağına hastanın doktoru, radyologlar ve nükleer tıp hekimleri ortaklaşa karar verir.
Tedaviyi radyoloji uzmanları ve nükleer tıp uzmanları birlikte uygular. İşlem uzun sürer mi?
Yaklaşık 60-90 dakika sürer. Bu süre içerisinde hasta isterse uyuyabilir veya uyumadan tedavi ekibiyle iletişim kurabilir.
Tedavi öncesinde nasıl bir hazırlık gerekir?
Öncelikle hasta hikayesi alınır. Hastadan ilave bazı kan testleri ve PET sintigrafisi gibi filmler istenir. Daha sonra hastalara radyoloji bölümünde anjiogram denilen işlem yapılır. Yaklaşık 1 saat süren bu işlem ile karaciğerdeki kanserli dokunun ve karaciğerin damarlarının haritası çıkarılır.
Y-90 tedavisi için kemoterapi bırakılmalı mı?
Genellikle bu tedaviden önce kemoterapi bırakılır. Bu kararı hastanın hekimi veya onkologlar verir. Hastanede yatış süresi ne kadar?
Tedaviden sonra hastalar genellikle 1-2 gün hastanede yatar. İşlemden sonra karaciğer içine verilen ilacın (Y-90) dağılımını görmek için sintigrafi çekilir. Her ihtimale karşı bazı hastalarda ilave kan tahlilleri gerekli olabilir.
Hasta ne zaman eve dönebilir?
Normal şartlarda radyasyonla ilgili bir önlem alınmasına gerek yok. Hastalar hemen eve dönebilir. Birkaç gün içerisinde de işlerine başlayabilir.
Ne gibi yan etkileri var?
Kısa süreli karın ağrısı ve bulantı ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda hafif ateş ve yorgunluk görülebilir. Saç dökmez. Bu arada bu tedavi hamilelere uygulanmaz. Tedaviden sonra 2 hafta bebekler emzirilemez.
Riskli bir tedavi mi?
Y-90 yüksek radyasyon içerdiği için diğer organlara kaçtığında zarar verebilir. Mide, pankreas, bağırsak gibi organlara kaçmaması için çok dikkatli olmak gerekir.
Yiyecek ve içeceklerde değişiklik yapmak gerekir mi?
Hayır. Hasta istediğini yiyip içebilir. Tedaviden sonra susuz kalmamaya özen gösterilmeli.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Prof.Dr. Erkan Topuz
Karaciğer Yağlanması Göbeklenmenin Sonucu Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer İçin Kereviz Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu
Karaciğer Metastazında Öneriler Prof.Dr. Erkan Topuz
Enginar Karaciğeri Korur mu? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması ve Tedavi Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Yağlanması Neden Yaygın? Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Karaciğer Kanserinde Y-90 Tedavisi
Göbek ve Karaciğer Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
Safran Karaciğer Kanseri Tedavisinde Etkili
Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem
Çiçek Aşısı ve Karaciğer Kanseri
Karaciğer Kanserine Bocuk Darbesi
Yorgunluk ve İştahsızlık Varsa Dikkat Prof.Dr. Osman Müftüoğlu

Levent KabasakalProf. Dr. Levent Kabasakal
Güzelbahçe sok. 27/2 34365 Nişantaşı İSTANBUL
Telefon: 0212 296 88 84
Cep: 0 532 366 79 08
E-mail:lkabasakal@tsnm.orgkabasakal@istanbul.edu.tr

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , ,


5 Yorum Var "KARACİĞER KANSERİNDE Y-90 TEDAVİSİ"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. mahmut dedi ki:

  Merhabalar izmirden yaziyorum babam 79 yasinda bugune kadar hic doktorluk durumu olmadığından herhangi bir rahatsılık geçirmedigi icin kendisininde herhangi bir berilti gostermediginden hastaneye veya doktora gitmedi ve 40-45gun once. Sag yan tarafinda batma,agri olustu 10gun hastanede kaldi yapilan tetikler sonucu karaciyerinde kitleler olusmus en-buyugu 5-6cm 2cm var 1cm var toplam 5 kitle ama karaciyerinin tumunu sarmis tabaka Y-90 tedavisi olabilir mi? İdrari koyu.diskisi beyaz.halsizlesti istahsiz.yuzude sararma var.kati yiyemiyor.sulu da az yiyiyor?????

 2. burak dedi ki:

  benim yengem 53 yşında 1.5 yıl önce rahim kanserinden ameliyat oldu.
  kasıktaki leflere kadar sıçradı.
  ameliyat sonrası kemoterapi ve radyotarapi aldı ameliyat sonrası böbrekleri hasargördüğü için her ikitaraftadaefrostami takılı.
  idrar kesesinde daralma olduğu için katadrel de takılamıyor en son girdiği emarda karaciğerde 2küçük kitle görüldü.(kanser kitlesi)
  Y-90 tedavisi uygulanabilirmi?

 3. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar,
  Babamın karaciğerinde birden çok olmak üzere ve en büyüğü 12 cm olan kitle bulunmaktadır. Bu boyuttaki kanser için kemoterapinin bile işe yaramayacağı belirtildi ve hastayı sadece rahatlatabiliriz denildi. Bu Y-90 tedavisi bu boyuttaki tümor için uygulanabilir mi?

 4. Necla kalkanoğlu dedi ki:

  İzmir den yazıyorum.2010 yılında safra kesesi ca ameliyat oldum.17.8.2011 yılında çekilen PET sonucunda batında pankreas başı komşuluğunda yaklaşık 4.6×4.3×3.5 cm boyutlarında düzensiz konturlu hipermetabolik yumuşak doku dansitesi nüks malignite ile uyumlu değerlendirilen bir sonuç var. İstanbul Acıbadem Maslak ta Cybernıfe aldıktan sonra kemoterapi başladı.Şu an 5 kür aldım.Sizdeki tedavi şeklini gazetede okumuştum.Ben de bu tedaviyi olabilirmiyim.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 5. aynur kar dedi ki:

  merhabalar
  her iki lob da varolan ve 2cm den büyük olmayan birden fazla metastatik kitlelerede uygulanlir mi?