By 03 Eylül 2012 Devamı →

KANSIZLIĞA KARŞI AVOKADO’YU DENEYİNB, C, E ve K vitamini bakımından zengin olan avokadonun faydaları hakkında Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy bilgiler verdi:
Avokado'nun FaydalarıAvokado (Persea americana), anavatanı Orta Meksika olan tarçın ve kafur ağacını da içine alan bir ağaç ve bu ağacın meyvesidir. Avokado meyvesi; küre biçiminde, oval, elips ya da armut gibi eriksi tipli ve yeşil renktedir. Yenen kısımları krem sarı ya da beyazımsıdır. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Çok besleyicidir. Tropik iklime sahip bölgeler yanında, Akdeniz iklimine sahip bölgelerde de yetiştirilir.
AVOKADONUN FAYDALARI NELER?
* Avokadoda değişik yağlar bulunmaktadır. Avokado´nun kalorisinin %75´i yağlardan gelir, bunların çoğu tekli doymamış yağlardır.
* 100 gr’lık avokado, muza göre %35 daha fazla potasyum içerir. (Avokado: 485mg ; Muz: 358 mg).
* B, C, E ve K vitamini yönünden zengindir.
* Avokado yüksek oranda lif içerir.
* Diğer meyvelere göre daha fazla protein içerir.
* Laboratuvar araştırmalarında, yüksek tansiyona ve şeker hastalığına karşı potansiyel olarak tedavide kullanılabileceği tespit edilmiştir.
* Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
* Zengin demir içeriği ile kansızlığı önlemede yardımcıdır.
* Yüksek miktarda avokado tüketiminin düşük kan kolesterol seviyesini sağlayabileceği ön araştırmalarda tespit edilmiştir.
* Yapılan bir çalışmada 7 günlük zengin avokado diyeti sonrası yüksek kolesterol hastalarının kolesterol seviyelerinde %17 oranında düşüş olduğu, LDL (kötü huylu kolesterol) ve trigliserid seviyesinde %22 düşüş, HDL (iyi huylu kolesterol) seviyesinde %11 artış olduğu bulunmuştur.
100 gr avokadonun besin değeri
* Enerji: 160 kcal
* Karbonhidrat: 8.53 gr
* Şeker: 0.66 gr
* Lif : 6.7 gr
* Yağ: 14.66 gr
– Doymuş yağ: 2.13 gr
– Tekli doymamış yağ: 9.80 gr
– Çoklu doymamış yağ: 1.82 gr
Protein: 2 gr
C vitamini: 10 mg
Kalsiyum: 12 mg
Demir: 0.55 mg
Magnezyum: 29 mg
Fosfor: 52 mg
Potasyum: 485 mg
Çinko: 0.64 mg
DÜŞÜK KALORİLİ AVOKADO SALATASI TARİFİ
Malzemeler
1 adet olgunlaşmış avokado
8 adet çeri domates
1 adet közlenmiş kırmızıbiber
2 diş sarımsak
2 çorba kaşığı limon suyu
Hazırlanışı
Avokadoları soyun, ikiye bölün ve ince ince dilimleyin. Sarımsağı ezin ve limon ile iyice karıştırın. Çeri domateslerini yıkayıp ikiye bölün. Közlenmiş kırmızıbiberi kare kare doğrayın. Servis tabağına önce avokadoları dizin sonra domates ve kırmızıbiberlerle süsleyin. Hazırladığınız sosu salatanızın üzerine gezdirin ve servis yapın.
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , , , , , , ,


Comments are closed.