By 27 Ağustos 2015 Devamı →

Kanserle Mücadelede İmmünoterapi Önemli Rol OynuyorÇağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan kanser, her geçen gün hızla artıyor. Önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında dünyada 20 milyondan fazla kanser vakasının ortaya çıkacağı öngörülüyor. Kanserin görülme sebepleri, tedavisi ve korunma yöntemleri üzerine yapılan araştırmalar yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkardı. Kanserde en güncel tedavi yaklaşımlarından biri olan immünoterapi yani bağışıklık sistemi terapisinde hastaya verilen ilaçlar, kanserli hücrelere karşı savaşan normal vücut hücrelerini güçlendirerek en etkin tedavi yöntemi sağlıyor. Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin, yeni kanser tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

immünoterapiVÜDUTTA DOĞAL DENGENİN BOZULMASI KANSERE NEDEN OLUR

Günümüzde yapılan pek çok bilimsel çalışmaya rağmen bazı kanser türlerinin nedeni tam olarak belirlenememiş durumdadır. Bu dedenle herhangi bir gıda veya davranış şeklinin kesinlikle kansere neden olduğunu söylemek henüz mümkün değildir. Örneğin meme kanserinin tek bir nedeni yoktur. Ancak ailesinde meme kanseri olan kişilerin meme kanserine yakalanma riski çok daha yüksektir.

Kanserli hücre aslında kişinin kendi hücresidir. Bu hücre çeşitli genetik nedenler veya kanserojen maddelere maruz kalma sonrası, değişime uğramakta ve kanser ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda her gün milyarlarca hücre değişime uğrar ve bu değişime uğrayan anormal hücreler vücutta temizlenir. Ancak bu dengenin bozulması kanser hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

KANSER AKILLI İLAÇLARLA DURDURULABİLİR

Kanser tedavisinde kullanılan yöntemler genel olarak üç gruba ayrılır. İlki kemoterapidir. Kemoterapi, kanser hücresinin çekirdeğinde yer alan yapıları hedef alarak hareket eder. Bu yapıyı tahrip eder ve kanser hücresini ortadan kaldırır. Kanser hücresinin yanında normal hücreleri de etkilemesi için yan etkileri de olabilen bir tedavi şeklidir. İkinci yöntem ise hedefe yönelik tedavilerdir. Bunlar “akıllı ilaçlar” olarak bilinen tedavi ajanlarıdır. Bu ilaçlar kanserin çekirdeğine giden bölünme sinyalini ortadan kaldırarak etkili olmaktadır. Bu sinyallerin ortadan kalkması, kanserin çoğalmasının önüne geçer.

İMMÜNOTERAPİ İLE CİLT VE AKCİĞER KANSERLERİNDE TAM İYİLEŞME SAĞLANABİLİYOR

Üçüncü tedavi şekli ise immünoterapidir. İnsan vücudunda kansere karşı savaşan çok sayıda hücre bulunmaktadır. Ancak kansere karşı savaşan bu hücrelerin aktivasyonu bir noktaya kadar olabilmekte ve o noktada durmaktadır. İmmün aracılı tedavi olarak da bilinen immünoterapi, bu noktada devreye girer.  İmmünoterapi insan vücudunda bulunan bu kanser savaşçısı hücreleri kanser dokusuna yönlendirmekte ve bu şekilde hastalığı tedavi etmektedir. Serum şeklinde verilen bu ajanlar 2-3 hafta aralıklarla uygulanabilmektedir. Yapılan araştırmalar immünoterapinin birçok kanser türünde etkili olduğunu ve kimi hastalarda tamamen iyileşme sağladığını ortaya koymaktadır. Bu kanser çeşitlerinin başında bir cilt kanseri türü olan Malign Melanom ve akciğer kanseri gelmektedir. Diğer kanser çeşitleri ile ilgili araştırmalar ise sürmektedir. ABD ve Avrupa ülkelerinin sağlık kurumları tarafından da onaylanan bu ilaçlar ülkemizde de son dönemlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.


İmmünoterapi 3 yolla tedavi eder:

  • 1) Monoklonal antikor

    Vücudun savunma mekanizması yabancı ve zararlı gördüğü her maddeye karşı savunmaya geçer. Bu maddelerin vücutta olduğu tespit edildiği anda, bağışıklık sistemi tarafından koruma amacıyla protein yapılı antikor adı verilen yapılar üretilir. Monoklonal antikorlar, vücut tarafından antikor üretilemediği durumlarda, laboratuvar ortamında üretilerek vücuda damar yoluyla enjekte edilen yapılardır. Bu antikorlar vücutta kanserli hücrenin yerini belirleyerek hücrenin yüzeyine veya hücreye ev sahipliği yapan hücreye etki ederek kanserli hücreyi yok etmeyi veya gelişimini engellemeyi hedefleyen immünoterapi türüdür. Ayrıca; taşıdığı radyoaktif maddelerle beraber, yumurtalık ve prostat kanseri gibi kanser türlerinin tanısı amacıyla da kullanılabilir.

  • 2) Non spesifik immünoterapi

    Kemoterapi ve radyoterapi tedavileriyle eşzamanlı veya sonrasında hastaya verilen diğer bir immünoterapi türüdür. Non spesifik immünoterapi iki farklı şekilde gruplandırılır:

İnterferon: Bağışıklık sistemini güçlendirme amacıyla laboratuvarda üretilen bir tür proteindir. Yan etkileri vardır. Bu tür immünoterapi hastaya uygulandığı andan itibaren; baş ağrısı, yorgunluk, bulantı gibi durumlar görülebilir.

İnterlökin: Çoğunlukla melanoma türü cilt kanseri ve böbrek kanserlerinin tedavisinde kullanılan bir immünoterapidir. Hastaya uygulandıktan sonra; tansiyon yüksekliği, kilo alımı, bulantı, baş ağrısı gibi durumlar görülebilir.

  • 3) Kanser aşıları

Bağışıklık sisteminin çalışma mekanizmasını tetiklemesi amacıyla vücuda enjekte edilen bir antijen ile beraber bağışıklık sistemini harekete geçiren uygulamadır. İki tür aşıdan oluşur:

Korunma aşısı: HPV (Human papiloma virüs) ve rahim ağzı kanser gibi durumlara karşı vücudun savunma mekanizmasını bilinçlendirme amacıyla uygulanan aşı işlemidir.

Tedavi aşısı: Bağışıklık sisteminin kanseri tanıması ve mücadele etmesi ve tekrarlamasının önlenmesi amacıyla vücuda enjekte edilen aşı türüdür.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Sağlık

Etiketler:, , , , , , ,


Comments are closed.