By 06 Aralık 2011 Devamı →

KANSERLE MÜCADELEDE BİLİNÇLİ OLMAKKanserden korunmak için kulaktan dolma bilgilerle uyguladığınız yöntemler sizi hastalığa daha da yakınlaştırabilir. Tehlikeye karşı doğru taktiklerle önlem almalısınız.Türkiye’de kalp damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedeni olan kanserle mücadelede en etkili yöntem bireysel ve toplumsal bilincin gelişmesini sağlamaktan geçiyor. Bu konuda kulaktan dolma bilgilerle kanserden korunmaya çalışmak hastalığa karşı sizi daha da açık hale getirebilir.

Örneğin halk arasında sigara kanser suçlusu olarak görülürken, nedense alkolün kansere yol açmadığı düşünülür. Oysa alkol kanserin bir numaralı tetikçilerinden. Az miktarda bile olsa alkol kanserojen etki gösterir. Alkolün neden olduğu kanserler ağız, yutak, yemek borusu ve karaciğer kanserleridir. Alkol kullanımı yanında sigara da varsa kanser riski, her biri için 5 kat iken, 25 katına çıkar. Aşırı tuzlanmış balığın fazla tüketilmesi, nazofarinks ve mide kanseri riskini arttırır. Nitrit ve nitrat eklenmiş şarküteri ürünlerinin kanser oluşturma riski fazladır. Aflatoksinler yer fıstığı, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tahıllarda bulunur ve karaciğer türü kanseri için tetikleyicidir. Besinlerin nem oranı düşük, kuru ve hava alan depolarda saklanmasıyla aflatoksin oluşumu önlenebilir.

HASTALIKTA doğru bilinen yanlışlar

Tatlandırıcıyla GDO kafa karıştırıyor

Şişmanlık kansere neden olmayabilir:
Hayır, şişmanlık kanseri arttıran bir etmendir. ileceği unutulmamalıdır. Fazla kalori alınması ve şişmanlık endometrium, pankreas, safra yolları, kolon, renal hücreli kanser ve postmenapozal meme kanseri riskini önemli ölçüde artırır.

Yapay tatlandırıcılar tümör yapar: Yanlış. aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcıların kansere neden olduğu bilgisi ispatlanmamıştır.

Genetiği oynanmış besinler risklidir: Yanlış. Genetiği değiştirilmiş gıdaların, kanser riskini arttırdığına dair bilimsel bir bulgu yoktur.

Vitamin kullanarak kanserden korunabilirim: Hayır, hiçbir vitamin uygulamasının sağlıklı bireylerde kanserden koruyucu etkisi gösterilmemiştir.

Kanserli hastasının soya yemesi gerekir: Soyanın içindeki maddeler, aşırı doz alındığında meme ve endometrium kanserlerine yol açabilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez

Etiketler:,


Comments are closed.