By 19 Mayıs 2014 Devamı →

Kansere Karşı Beslenme İpuçlarıNedeni tam olarak belirlenemeyen ve günümüzde sıklıkla karşılaşılan kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlardan biri değiştirilemeyen faktörler olarak belirtilen genetik faktörler (yaş, cinsiyet, aile öyküsü) olsa da değiştirilebilir faktörler olarak adlandırılan birçok dış etken sebebiyle dekişiler bu hastalıkla mücadele etmek durumunda kalıyor. Değiştirilebilir faktörler olarak adlandırılan bu faktörler arasında sigara ve alkol kullanımı, hava kirliliği, bazı kimyasal maddeler (katran, asbest, benzin vs.), bazı virüsler ve kötü beslenme alışkanlığı yer almaktadır.

Kanser ve BeslenmeYaşamınızda gerçekleştireceğiniz bazı değişiklikler ile kendiniz ve sağlığınız için olumlu adımları atmak ise sizin elinizde. Sağlıklı beslenmeyi tercih etmek de bunlardan biri. Bu şekilde  kansere yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.Sebze ağırlıklı beslenme, dengeli olarak tüm vitamin ve minarelleri almanın yanı sıra sportif bir yaşam  anlayışını benimsemek  kansere karşı en güçlü sigortanız olabilir. Bu yaşam tarzını benimsemek kanser riskini azaltmanın  yanı sıra sizi kalp damar hastalıkları, diyabet vb. gibi hastalıklardan da korumaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Beslenmenin  İpuçları
Gün içerisinde 5-6 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye çalışın: Gün içerisinde 5-6 porsiyonu tüketmek zor gibi görünse de ara öğünlerde atıştırmalık ve ana öğünlerde yan gıda olarak meye ve sebze tüketerek gerekli  olan günlük miktarı almış olursunuz.

  • Aperatif olarak küçük porsiyon ızgara sebzeler tercih edebilirsiniz
  • Sıcak yaz günlerinde kalorisi yüksek olan dondurma yerine yağsız süt ve donmuş meyvelerle sağlıklı ve daha az kalorili bir içecek hazırlayabilirsiniz.
  • Canınız bir pizza kaçamağı istediyse sebzeli ve yağsız olanlarını tercih edebilirsiniz.
  • Gerekli protein ihtiyacınızı karşılarken kalori alımını azaltmak için beyaz et, kırmızı et ve balık tüketiminizde kızartma yerine pişirme yöntemi olarak ızgara yada haşlamayı tercih edebilrisiniz.

Düşük yağlı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Yüksek yağlı gıdalar tüketmek kolorektal, prostat ve endometrial kanserlerinin riskini arttırabileceği için düşük yağlı yiyecekleri tercih edin. Kızartma yemekler yerine ızgara yemekleri tercih edebilirsiniz.

Alkol tüketiminizi kontrol altına almaya özen gösterin. Aşırı alkol ve sigara kullanımı bir araya geldiğinde başta akciğer kanseri olmak üzere bir çok kanser türünü tetikleyebilir. Sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın.

Sağlıklı bir beslenme programı oluşturmanız yaşam boyu ideal kiloda olmanızı sağlayacaktır. Kilonun yetişkinlerde farklı türde kanserlere (kolon, endometrium, meme (menopoz sonrası), pankreas ve böbrek kanseri vb.) neden olabileceği ve kişinin bu tür hastalıklara yakalanma riskini daha çok arttırdığı  araştırmalarla gözlemlenmiştir. Kilonuzu kontrol altında tutmak için lahana, karnıbahar ve brokoli gibi sebzeleri tüketmek size yardımcı olabilir.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , ,


Comments are closed.