By 29 Ağustos 2009 Devamı →

Kanserden Korunmak İçinKanserden korunmak için ne yapacaksınız?
İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel kanserin nedenlerini ve nasıl korunulacağını anlattı.
Nil Molinas MandelKalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri arasında kanserin ikinci sırada bulunduğunu belirten Mandel, kansere yol açan nedenler arasında genetik faktörün daha nadir görüldüğünü, çevresel faktörlerin daha ağırlıklı olduğunu anlattı.
Sağlığa zararlı gıdaların yanı sıra radyasyon, çeşitli ilaçlar, çevresel kirlilik ve sigaranın kanser oluşumunda etkili olduğunu ifade eden Mandel, “Amerika’daki istatistiklere göre kanserin yüzde 25’inin sebebi sigara. Bizde de sigara içimi oldukça yoğun. Genç yaştan itibaren pek çok sigara içicisi var. Kansorejen madde bilinen en az 30 tane ihtiva ediyor sigara. Dumanından, nefesinden, kağıdından hepsinden… Onun için ne yiyelim, ne yemiyelim ikinci sırada” diye konuştu.
Sigaranın kansere büyük etkisinin bulunduğunu, ancak tek başına bunun yeterli olmadığını ve genetik faktörlerin de önemli olduğunu anlatan Mandel, 80 yaşındaki amcasının her gün 1-1,5 paket sigara içtiğini ve oldukça da sağlıklı görüldüğünü vurguladı. Sigaranın kansere yatkınlık varsa bunu tetiklediğini ifade eden Nil Molinas Mandel, gıdalardaki bir takım maddelerin de zararlı olduğunu söyledi.
Taze gıda yemenin çok önemli olduğunu ve kişinin yaşam biçiminin de kanserle ilişkisinin bulunduğunu altını çizen Mandel, sebze ve meyveleri günlük tüketmek gerektiğinin altını çizdi.
Mandel, her şeyi ölçülü yemenin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:,


Comments are closed.