By 29 Eylül 2013 Devamı →

Kanser Yorgunluğunu ÖnlemekEğer kanser hastasıysanız ve çoğu zaman yorgun olduğunuzu hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Kanser hastalarının rastladığı, en sık görülen belirtilerden biri yorgunluktur. Kanserin neden olduğu yorgunluk alışılmadık ve devamlıdır. Kanserle yaşayan kişiler için kronik yorgunluk sıkıntı ve acı  verici olabilir ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir.

Kanser Sonrası YorgunlukYorgunluğun nedenlerini öğrenmek ve bunu uygun bir şekilde yönetmek için doğru yaklaşımı bulmak günlük aktivitelerinizi sürdürmenize  ve yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

Yorgunluğun Nedenleri
Kanser tedavisinin sürecinde yorgunluğun tek bir nedenini bulmak zordur, çünkü birçok faktör bu yorgunluğa sebep olan etmenlerden olabilir:
– Ameliyat
– Kemoterapi ve radyoterapi seansları
– Düşük alyuvar sayısı
– Ağrı
– Uyku düzensizlikleri
– Depresyon, endişe, duygusal ıstırap gibi psikolojik belirtiler
Kontrol edilemeyen diyabet, tiroid problemleri, kalp rahatsızlıkları yada romatizmal eklem iltihabı gibi önceden var olan tıbbi durumlar

Yorgunluğu Doğru Yönetmek için İpuçları

Enerjiyi korumak: Daha verimli olmak için mümkün olduğunca günlük aktivitelerinizi birleştirin ya da öncelik sırası vererek planlamanızı gerçekleştirin. Delege edebildiğiniz işler için yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Dinlenme periyotlarıyla birlikte aktiviteler içeren rutin bir plan oluşturun ve kendi düzeninizi yaratın. Ayrıca yürüme desteği ya da el arabası gibi yardımcı aletleri kullanarak harcadığınız enerjiyi azaltın.

Yaşadığınız yeri organize edin: Çalıştığınız yerde ya da mutfağınızda yer açarak daha kullanışlı hale getirin ve herşeyi bir defada yapmaya çalışmak yerine günlük işlerinizi önceliklendirin.

Uyku alışkanlığınızı düzenleyin:  Uyku düzeniniz için bir program oluşturup, bu programa sadık kalın. Kestirme yaptığınız vakitleri sınırlayıp, uykunuz yokken yataktan uzak durun. Uykudan önce kendinize 1-2 saatlik sakin bir zaman ayırın. Ayrıca kafeinden kaçınmak size daha iyi bir gece uykusu sağlayacaktır.

Bütünleyici tedaviler: Araştırma gösteriyor ki, bütünleyici tedaviler, yorgunluk dahil, kanserin neden olduğu bazı belirtileri iyileştirmede yardımcı olabiliyor. Açık hava yürüyüşü, yüzme ya da kontrollü yapılan direnç arttırıcı egzersizler gibi fiziksel aktivite rutinini tedaviye eklemenin yorgunlukla başa çıkmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra yoga, meditasyon ve tai-chi gibi ruh-beden egzersizlerinin yorgunluğu yenmek için yararlı terapiler olduğu da bir gerçektir. Masaj terapisi de rahatlamak, iyi uyumak ve yorgunluğu iyileştirmek için faydalı bir yol olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca temel vitamin ve minerallerin doğru şekilde alımını sağlamak için beslenme düzenini de profesyonel destek alarak düzenleyebilirsiniz. Tedavi boyunca doktorunuzun tavsiyelerine uyarak ve yaşam biçiminizde yapacağınız ufak değişikliklerle daha rahat bir tedavi süreci geçirebilirsiniz.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Faydalı Bilgiler

Etiketler:, , , ,


Comments are closed.