By 18 Aralık 2011 Devamı →

KANSER HAYAT TARZINIZA BAĞLIAilemde kanser hastalığı çok yaygın; annemi ve babamı kanserden kaybettim. Ben önlemlerimi alıyorum ama genetik yatkınlıktan endişeliyim. Ne yapabilirim? F.M./Tokat

Genetik faktörler kanser gelişiminde önem taşır ancak genetik mirasımızda kanser olmaması da bu hastalıktan korunmak için yeterli değildir. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre; tüm kanserlerin yüzde 40’ından fazlası hayat tarzı faktörleri nedeniyle gelişiyor.
ALKOL VE SİGARA!Özellikle sigara; erkeklerde gelişen kanserlerin yüzde 23’ünden, kadınlarda ise neredeyse yüzde 15’inden sorumlu! Erkekler için ikinci risk faktörü taze sebze ve meyvelerden fakir bir beslenme planı. Tabii alkol tüketimi de önemli bir faktör. Kadınlarda ise obezite en bilinen kanser riskleri arasında yer alıyor. Meme kanserinde kilo fazlalığı, yemek borusu kanserinde beslenme şekli, mide kanserinde aşırı tuz tüketimi ciddi risk teşkil ediyor.

TARAMA YAPTIRIN

Nerede yaşadığınız ve hangi işi yaptığınız da önemli. Asbest gibi maddelerle temas edenler kanser açısından tehlike altında sayılıyor. Yani kanser, sadece genetiğe bağlı gelişmiyor. İstatistikler; erkeklerin kadınlara göre daha az kanser taraması yaptırdığını gösteriyor. Bu nedenle sağlığınızı iyi yönetirken, kanserden koruyucu bir yaşam tarzı benimsemeniz ve hekiminizin önerisiyle doğru kanser taramalarını yaptırmanız şart.
GRİP SONRASI SİNÜZİTE DİKKAT

18 yaşındaki oğlum geçtiğimiz hafta çok ağır bir grip geçirdi. Sonrasında burnu tıkandı ve nefes almakta zorlanır hale geldi. Geceleri de öksürüyor. R.L./Manisa
Grip sonrasında sinüs iltihapları (sinüzit) çok sık görülür. Burun tıkanıklığı, nefes almada güçlük, burun veya boğazda koyu sarı veya yeşilimsi akıntı, göz-yanakalın ve burun çevresinde şişlik hissi gibi belirtiler; özellikle geceleri kötüleşen öksürükle birlikte akut sinüzite eşlik eder. Bu durumda hekiminize başvurarak, ilaç ya da burun spreylerini deneyebilirsiniz. Oğlunuzun dinlenmesini sağlayın ve bol sıvı almasına özen gösterin. Başının üzerine bir havlu koyarak sıcak suyla buhar banyosunu da deneyebilirsiniz.

ALERJİ RİSK NEDENİ

Burnunun bir deliğinden su verip diğerinden akıtarak burun temizliği yapmasını sağlayın. Sigara kullanıyorsa, alerji, burunda deviasyon-polip veya reflüsü varsa daha fazla risk altında olduğunu da unutmayın.

Menopozda yoga çok faydalı
Altı ay önce menopoza girdim ve farkında olmadan kilo aldım. Kendimi iyi hissetmek için spor yapmam gerektiğini biliyorum ama spor türünü seçemiyorum. A.K./İzmir
Menopoz sonrasında aerobik ve güç egzersizlerini doğru bir şekilde birleştirmelisiniz. Yürüyüş, bisiklete binmek, ip atlamak, tenis ve yüzme gibi sporlar; aerobik egzersizlerdir. Her gün en az 30 dakika aerobik egzersiz ile haftada 2-3 kez 10-20 dakikalık hafif ağırlık egzersizleri yapabilirsiniz.

GERGİNLİĞİNİZİ ALIR

Hareketlerinizin eklemlerinizi zorlamamasına, yavaş ve rahatlatıcı olmasına gayret edin. Yogayı da deneyebilirsiniz. Amerika’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, yoga menopozda ateş basması, terleme, gerginlik ve uykusuzluk gibi şikayetleri azaltıyor. Yogayı, çok ilerli yaşlarda bile yapabilirsiniz. Örneğin geçtiğimiz günlerde 91 yaşındaki Bernice Bates, en yaşlı yoga hocası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Size özel bir egzersiz planı için mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Ece HattatDr. Ece Hattat

Günlük Hayatta Spora Yer Açın
Kadınların Yaptığı Hatalar
Uykusuzluk ve Melatonin
Uzun Yaşamanın Sırrı
Mayo Hastalığı
Çikolata Tansiyonu Düşürür
Sigara Sonrası Öksürükler
Cinsel Gücünüzü Arttırma Yöntemleri
Tansiyon, Hafıza Kaybı Yapıyor

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Ece Hattat

Etiketler:, , ,


Comments are closed.