By 24 Mayıs 2012 Devamı →

KANSER HASTALARININ ÖMRÜNÜ UZATAN DENEY BAŞLADIHastanın ömrüne üç yıl ekleyen deney başladı!

Dünyada cilt kanseri hastaları için mucize ilaç olarak gösterilen tedavinin klinik deneyleri Türkiye’de de başladı. Gaziantep Üniversitesi’nde hastalığı ilerlemiş 50 hasta; yaşamlarını üç yıl daha uzatmak için, bu tedaviden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.
Kimi solaryum veya tarlada çalışırken maruz kaldığı güneş yüzünden, kimi ise genetik olarak şanssız olduğundan cilt kanserine yakalanıyor. Hastalığın son evresinde olanlara; geçtiğimiz yıla kadar yalnızca kemoterapi öneriliyordu ve fazla umut verilmiyordu. Bu yıl ise dünyada geliştirilen yeni bir ilaç tedavisi sayesinde; son aşamadaki hastaların bile ömürleri üç yıl uzuyor. Türkiye’de, Gaziantep Üniversitesi Onkoloji Hastanesi, bu ilaçla ilgili klinik deneylere de başladı. Hastanenin, Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alper Sevinç; çalışmanın detaylarını anlattı.

TÜMÖR ÇEVRESİNİ HEDEF ALIYOR

Mucize olarak görülen yeni ilaç tedavisi, yaşam şansını ne kadar artırıyor?

Bu yeni tedavi; tıp dünyasında büyük bir gelişmedir. Malign melanomun son evresindeki hastalara bu yeni tedavi uygulandığında; yaşam sürelerinin uzadığı ortaya çıktı.

Neden bu tedaviye mucize deniyor?

Normal tedavi ile birinci yılın sonunda; bu hastaların, sadece yüzde 30’u sağ kalabiliyordu. Oysa yeni tedavi ile hastaların yüzde 50’si, birinci yılın sonunda yaşıyor. İlaç, ASCO (Amerika Kanser Kongresi) tarafından tanıtıldıktan sonra, Türkiye’de de kullanılmaya başladı. Bu tedavi, aslında tümör üzerinde etkili değil; bu da bizim için yeni bir bilgi. Çünkü hep bu zamana kadar; tümörü engellemeye çalışmıştık. Bunda ise ilk defa tümörün çevresinin sağlam kalması hedefleniyor. Amerika Kanser Kongresi’nde dünyanın en iyi ilacı seçildi.

Türkiye’de bu ilaçla ilgili klinik çalışmalar başladı. Hasta nasıl başvurabilir?

Klinik çalışma yapılan merkezlere başvuru yapabilirler. Hastanın veya hasta yakınının onayı olması gerekiyor. Çünkü ancak imza verdikleri takdirde, patolojik parçalar yurt dışına gönderiliyor ve alınan sonuçlara göre tedaviye alınıyor.

GEN YAPISININ UYGUN OLMASI GEREKİR!

Tedavi her hastaya uygulanabiliyor mu?

Hastanın genlerine bakılıyor. BRAF geninin pozitif olması gerekir.

Türkiye’deki klinik çalışmaların hastalara nası bir yararı var?

Öncelikle çalışmalara katılabilmeleri için; hastalığın son evresinde olmaları gerekiyor. Klinik çalışmaya giren hastalar; ücretsiz olarak BRAF geni testi yaptırabiliyor. Şu anda çalışmaya katılan 50 hasta var.

KLİNİK ÇALIŞMALAR HANGİ HASTANELERDE YAPILIYOR ?

Amerikan Hastanesi (İstanbul), Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi (Ankara), Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (Ankara), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (İzmir), Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (Antalya), Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (İzmir), Kartal EAH (İstanbul), Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi (Gaziantep).

YARALAR BULAŞMAZ
İlaç tedavisinden sonra ciltteki düzelme gözle de görülüyor mu?

Evet, yaralarda gözle görülür iyileşmeler oluyor.

Bu yaraların bulaşma riski var mı? Hayır, bu yaralar bulaşıcı değildir.

YENİ İLAÇ CİLT KANSERİNİ TAMAMEN TEDAVİ ETMİYOR !

Bu ilaç; kanseri tamamen tedavi ediyor mu?

Hayır, sadece yaşam sürelerini uzatıyor. Artık cilt kanserininin dördüncü evresinde, yaşam süresinin üç yıla kadar uzamasından bahsedebiliyoruz.

DEVLET KARŞILIYOR
Türkiye’de bu tedaviler uygulanıyor mu?

İlaçlardan biri uygulanıyor. Diğerinin ise klinik çalışması yapılıyor.

Pahalı bir tedavi mi? Masrafını devlet karşılayacak mı?
Evet, kanser tedavileri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu tedavi başka kanser türlerinde de kullanılıyor mu?
Hayır, sadece cilt kanserinde sonuç veriyor.

HASTA KENDİSİNİ KOBAY OLARAK GÖRMEMELİ!

İlaçlar; kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte mi, yoksa tek başına mı uygulanıyor?
Eskiden kemoterapi ve radyoterapi ayrı ayrı uygulandırdı ama şu anda birlikte kullanımı çok yaygın…
ÜCRETSİZ
Klinik çalışmalara katılanlara denek diyebilir miyiz peki?

Klinik çalışmalara katılan bazı hastalarımız; kendilerini denek ya da kobay olarak görüyor. Ancak bunun çok yanlış bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmalar; yurt dışında da yapılıyor ve aynı bizim kullandığımız yöntemler uygulanıyor. Bu nedenle ben hastalarımızın klinik çalışmalara ilgi göstermesini istiyorum.

Katılımcılardan ücret alınıyor mu peki?
Hayır, alınmıyor!

Sabah

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, , ,


Comments are closed.