By 10 Aralık 2010 Devamı →

KANSER HASTALARI KOBAY MI OLACAK
Türk kanser hastaları KOBAY MI OLACAK?


Eski Bakan Durmuş, umudu tükenen kanser hastalarını ABD’deki merkezin kabul ettiğini açıkladı. İÜ’den Prof.Dr. Erkan TOPUZ ise, bunun bir cinayet olacağını söyledi.


KANSER HASTALARI KOBAY MI OLACAKEski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un, TBMM Kanser Araştırma Komisyonu olarak ABD’ye yaptıkları gezide ziyaret ettikleri International Institutes of Health isimli enstitünün, umudu tükenen kanser hastalarını, gönüllü olmaları halinde kabul ettikleri açıklaması ‘Türk kanser hastaları kobay mı olacak?’ tartışmasına sebep oldu.

Komisyon üyeleriyle Washington’daki Kanser Araştırma Merkezi’ni ziyaret ettiklerini anlatan Durmuş, şunları söyledi:


Ruhsatsız ilaçlar
“Burada bize gösterdikleri şey şu. Her türlü kanser tedavisini denemiş ama sonuç alamamış, terminal safhaya gelmiş hastaları oraya yatırıyorlar, tümör örneğinden genetik materyali alıyorlar ve inceliyorlar. Genetim mutasyon varsa o şahısta, o genetim mutasyona uğramış dokuya özgü ya bir ilaç üretiyorlar ya da monoklonol antikor dediğimiz protein parçacıkları üretiyorlar. Tedavide ya bu proteinleri ya da genetik materyalle ürettikleri, henüz ruhsat almamış numaralı ilaçları kullanıyorlar.”

İÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Erkan TOPUZ ise bu seviyedeki hastada zaten ilaçların denendiğini belirterek, Amerika’ya yollamanın cinayet olacağını kaydetti.


‘Macera olur’
Hastaya ülke içinde yapılacak destek tedavisinin umulmayacak kadar etkili olabileceğini kaydeden Topuz, yatalak hastayı uçağa bindirip Amerika’ya yollamanın yanlış olacağını belirterek, “Çünkü orada yeni baştan tetkikler yapılacak. Büyük bir zaman kaybı olacak. Bence bu hastaya zarar getirecektir. Türkiye’de çok önemli merkezler var. Buraya macera aramak isteyenler gidebilir” dedi.

Prof. Dr. Cumali Aktolun da hekimlerin çok dikkatli olması gerektiğini belirterek, formlarla uyarılması gereken hastalara, tedavinin faydalı olmayacağının söylenmesi gerektiğini vurguladı.


Prof.Dr. Erkan TOPUZ

Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Önceki Yazılar :
* Prostatdan Nasıl Korunurum?
* Fibrokist Nedir? Fibrokistlerden Nasıl Korunulur?
* Kemoterapi Sırasında Ağızda Çıkan Yaralar
* Testis Tümörü Tevasi ve Beslenme
* Kanser Hakkında Yanlış Bilinenler
* Meme Kanserine Karşı Havuç Suyu
* Erkan Topuz ARENA Programı – Video
* Çocuklara Sebze Yedirmek
* Kan Kanseri ve Kansızlık İçin Öneriler
* Buğday Çimi ile Gelen Sağlık
*
Beyin Tümöründe Tedavi Yöntemleri
* Ödemi Doğal Yollarla Azaltabilirsiniz
* Bilekte Kitle Oluşumu
* Küçük hücreli Akciğer Kanser Evreleri
* Cilt kanserinden Korunmak
*
Sarımsağı pişirmeden önce en az 15 dakika bekleyin
*
Ağız içindeki yara kanser belirtisi mi?
*
Erkan TOPUZ’dan Mide Kanseri önerileri

Tüm Yazıları İçin

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Erkan Topuz


Comments are closed.