By 26 Ekim 2013 Devamı →

Kalp Sağlığı ve Doğum için TroiaProf. Mehmet Özkan ve ekibi tarafından geliştirilen ‘Troia’ tedavisi ile artık yapay kalp kapağı takılan hastalar da güvenle anne olabilme şansına sahip.

sağlıklı doğum içinTürkiye’de kalp kapağı rahatsızlıkları yaşayan hastalar için tedavi seçeneği genellikle protez kapak oluyor. Kullanım süresi nedeniyle genç hastalarda metal kapak tercih ediliyor. Ancak kadınlarda en büyük sorun; hamilelikte ortaya çıkıyor. Kan sulandırıcı ilaçlar, hamileliğin getirdiği ekstra pıhtı riski; felç, kanama, hatta ölümle sonuçlanabilecek ciddi tablolara sebep olabiliyordu. Çoğu anne adayı ise kalp kapağında pıhtı oluştuktan sonra doktora başvuruyordu. Koşuyolu Kalp Eğitim Araştırma Hastanesi ekibi tarafından geliştirilen yeni ve güvenli bir tedavi protokolü ile bu riskler neredeyse sıfıra indirildi; 40 yıldır dünyada uygulanan yöntem değişti; artık yapay kalp kapağı takılan hastalar da güvenle anne olabilecek. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özkan ve ekibi tarafından geliştirilen yeni protokolde, kullanılan kan sulandırıcı ilaçların veriliş süresi ve hızı değiştirildi; 8 yıl boyunca yapılan çalışmalara dahil edilen 28 hastada yüzde 100 başarı elde edildi; “Troia” adıyla literatüre geçen yöntem, Haziran’da Amerika Kardiyoloji Derneği’nin resmi dergisi Circulation’da yayınlandı.

Riskler sıfıra indi

Prof. Dr. Özkan ve ekibi bununla da kalmadı; kalp kapağı olan hastaların gebeliğinin ilk gününden takibe alındığı yeni bir çalışma başlattı. Bu programa dahil edilen hastalardan Zehra Köse (27), oğlu Furkan’ı 1.5 ay önce sağlıkla kucağına aldı. Prof. Özkan, “Biz yeni bir yöntem izledik. Eskiden, bu ilaçlar hastaya  hızla ve yüksek dozda veriliyordu. Bu da damar tıkanıklığı beyin kanaması veya kalp krizine varan riskler doğuruyordu. Biz  ‘İlaçların dozunu 4’de 1’e indirdik, veriliş süresini de 1.5 saatten 6 ila 25 saate kadar uzattık. Bu şekilde bu riskleri yüzde sıfıra indirdik. Şimdi tüm dünya, kalp kapağı olan hamilelerdeki pıhtı tedavisinde Türk Troia protokolünü kullanacak” dedi.

HERKES ‘KALP HASTASISIN DOĞURAMAZSIN’ DİYORDU

Bankacı Zehra Köse (27), 12 yıldır kalp kapağı hastası olduğunu söyleyerek “Hamileliğim boyunca kapak pıhtısı problemi yaşamadan oğlum Ensar Furkan’ı kucağıma aldım. Benim gibi hastalara bebek sahibi olamayacak gözüyle bakılıyor maalesef. En canlı kanıtı benim. Ama doktor kontrolü asla aksatılmamalı” dedi.

YENİ HEDEF PIHTI OLUŞMADAN DOĞUM

Hastalarda kapak pıhtısı oluşmadan gebelik geçirilmesinin sağlanması gerektiğini anlatan Prof. Özkan, buradan hareketle 2 yıl önce başlattıkları ikinci çalışmaları hakkında ise şu bilgileri verdi: “Eskiden de kullanılan kan sulandırıcıları, gebelerde farklı doz ve kombinasyonlarla uyguluyoruz. Ama hastanın hamileliğinin ilk 4 ayında İstanbul’da olması, her an gözlemimiz altında olması gerekiyor. Bir hastamız sorunsuz bir şekilde 1.5 ay önce anne oldu. Neredeyse normal bir anne adayı gibi rahat bir gebelik geçirdi. Bu çalışmamızı da 1 yıl sonra sonuçlandırmayı planlıyoruz.”

Kaynak: Sağlıklı kalp ve doğum için Türk yöntemi ‘Troia’ – Sağlık – Star Gazete http://haber.stargazete.com/saglik/saglikli-kalp-ve-dogum-icin-turk-yontemi-troia/haber-799915#ixzz2ir2k5KfI

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Jinekoloji, Sağlık

Etiketler:, , ,


Comments are closed.