By 24 Kasım 2008 Devamı →

KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAKKalp Hastalıklarından Korunma Önerileri

Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarı, yaşam biçiminizde yapacağınız küçük değişikliklerde saklı. Memorial Hastanesi Kalp ve Kalp Krizinden KorununDamar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez , kalp hastalıklarına karşı mücadeleyi 3 ana grupta topladı. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen kalp hastalarının yakınlarına büyük görevler düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Sönmez, kalp hastalıklarından korunma yollarını anlattı.
Sağlıklı Beslenin!

Kalp sağlığınız için sağlıklı yiyecekler tüketin. Kolesterolünüzü gerekli seviyeye düşürmek ve kalp hastalıklarından korunmak için tereyağı, iç yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlardan uzak durun. Zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları tercih edin. Kırmızı eti mümkün olduğunca yemeyin. Et tercihleriniz balık, hindi, tavuk olsun. Beslenmenizde, fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verin. Yağsız veya az yağlı, süt ve süt ürünleri tüketin. Konsantre süt, karaciğer, işkembe gibi sakatatlardan; sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durun. Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Beslenmenizde beyaz un yerine işlenmemiş buğday unu (kepekli) tercih edin. Köfte-pilavdan başka yemek yemeyen çocuklarınıza bamya, fasulye, salata, meyve yemesini öğretin. Çocuklarınızı fast food-hamburgerden uzak tutun.
Bel ölçünüze dikkat edin!
Yağların karın çevresinde toplanmasının özellikle kalp-damar hastalığı riskini arttırdığını ve bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimi geçmemesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunun için öğün aralarında atıştırmalara, hızlı yemek yemeğe son verin. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin daha sağlıklı ve kalıcı olduğunu unutmayın. Kilo kaybı sağlıklı bir yaşam için ilk adımdır. Kilo vermek; kan basıncını, kan şekerini, kan yağlarını ve erken ölüm riskini azaltır.

Menopozu geciktirin!
Östrojen hormonu kadınları damar sertliğine karşı korur. Ancak menopozla birlikte östrojen hormonu ortadan kalktığı için kadınlarda anormal bir damar sertliği süreci başlar. Bu nedenle menopozun geciktirilmesi için tedavi uygulanmalıdır. Bu hormonun meme kanseri riskini arttırdığına ilişkin tartışmalar olsa da, istatistiklere göre, Amerika‘da her yıl 250.000 kadın koroner kalp hastalığından yaşamını kaybetmektedir. Meme kanserinden ölenlerin sayısı ise 45.000 civarında. Kısacası koroner kalp hastalığında risk daha büyük.
Düzenli spor yapın stresten uzak durun!
Tembellik ve aşırı stresten uzak durun. Düzenli egzersiz, kalp hastalıkları ve kalp krizinden korur. Kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Ancak 35 yaşından sonra yoğun efor gerektiren bir spora başlayacaksanız, gizli kalp hastalığı riskine karşı mutlaka iyi bir kalp kontrolünden geçin.
Egzersizin en ideali uzun yürüyüşlerdir.
Kandaki kötü kolesterolünüzün yakılması için 5 kilometreyi 45 dakikada tempolu şekilde yürüyün. Efor sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, kramp, nefes darlığı gibi şikayetlerle karşılaşırsanız egzersize derhal ara verin.
İşinizde sınırlarınızı zorlamayın!
İş ve meslek konusunda hiçbir zaman beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Özellikle aile şirketlerinde kalp krizi sorunuyla sık karşılaşılır. Zengin ailelerin çocukları yurt dışında çok iyi eğitim alırlar ve genç yaşta şirketin üst düzeyde yönetimine getirilirler. Ancak mesleki deneyimi olmadığı için bu kişi kendisini sürekli ailesine kanıtlama çabası içine girer ve stres yaşar. Sonunda, omuzlarına yüklenen ağır sorumluluk onun kalp krizi geçirmesine neden olur. Bu nedenle çocuklarınıza hazır olmadıkları sorumlulukları vermeyin.Sağlığınızı kontrol altında tutun!

Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra şu testleri yaptırın: Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekeri. Kan yağları dışında düzenli olarak yüksek tansiyonunuzu ölçtürün. Koroner kalp hastalığından korunmak için hekim tavsiyesiyle birinci guruptakiler 30, ikinci guruptakiler 40 yaşından sonra günde 100 mg aspirin almalıdır.

Psikolojik destek alın!

Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir Liyezon Psikiyatri uzmanı ile görüşün. Liyezon Psikiyatri uzmanı, organik bir hastalığın (kalp hastalıpınızın) psikolojiniz üzerinde yaptığı bozuklukları inceler.

Aceleci olmayın!

Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışık olun. Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz (A tipi kişilik) yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin.

Alkolü sınırlandırın!

Kalbiniz için alkol yararlıdır demiyoruz. Fakat eğer içki içecekseniz tercihiniz yararlı kolesterolü yükselttiği bilinen kırmızı şaraptan yana olsun (günde bir su bardağı). Fakat kırmızı şarap içmiyorsanız içinde kalbi koruyucu maddeler içeren üzümü çekirdekleriyle birlikte yiyebilirsiniz. Üzüm çekirdeği toz ve kapsül olarak satılmaktadır.

Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ
Bingür Sönmez Mısır Şurubu için Uyardı
Hangi Mesleklerde Hangi Hastalıklar Görülüyor
Asıl Düşman Karbonhidratlar
Herşey Kalbiniz İçin
İktidarsızlık ve Yumurta
Kalp Yetmezliği Nedir Video
Kalp Yetmezliğinin Belirtileri ve Önlemler
Kalp Hastalıklarından Korunmak için
Damar Sertliğine Karşı Önerileri
Kalp Hastaları Nasıl Oruç Tutmalı?
İrtibat :(0212) 314 6666 – 220 8910 (Dahili:2230-2231)

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Bingür SÖNMEZ

Etiketler:, , , , ,


4 Yorum Var "KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAK"

Trackback | Comments RSS Feed

 1. Rabiye CAN dedi ki:

  hocam saYGILAR ben eko çeklldim. sonuç lvh lvdd eser my çıktı çarpıntım çok kalbimde titreme çok kolestrol 180 sol kolumda ağrt ve parmaklarımda uyuşma var başım ve ense köküm ağrıyor51 yaşındayım doktor dediki 3 yerde kaçak var ölüm korku sardı beni aydınlatırmısınız hiper tansiyon olmuşum aletle normal çıkıyor saygılar ellerinizden öperim ne yapma gerek ameliyat şanbsım varmı

 2. cem gence dedi ki:

  İktidarsızlığı karşı çok yeni çıkan bir ürün var. Penox. Bu ilaç veya kimyasal bir şey degil. Dışardan kullanılan ve çok etkili bir cilsel güç halkası. Takar takmaz etkisini görebiliyorsunuz. İmpotans sorunu yaşayan Kalp-Tansiyon-Şeker Hastaları-Depresyon Hastaları ve ilaç kullanan tüm kişiler kullandıkları ilaçla etkileşime girmediğinden dolayı PENOX®’u güvenle kullanabilir ve etkisini hemen görebilirler. Ürün ile ilgili bilgili xxxx den edinebilirsiniz.

 3. muhandis baydar dedi ki:

  merhaba hocam benim sorunum 1985 yılında köyde halter calışması yaparken kolumda bir sıcaklık hisettim birkacgün sonra kolum bayagı şişti gömlek olmaz oldu 15 20 gün sonra kendiliginden yok oldu aynı yıl istanbula geldim ağrı şişlik hicbirşey yok yalnız yıllık izinlerimde zıraat zamanına denk geldiginden zanan zamad ağrılar oluyordu bu yıl gine gittim azda olsa calışmak zorunda kaldım bu sefer kolum şişti filim emar cektirdim illac kullanıyorum hic bir faydasını göremiyorum emarda ÖDEM OLUŞTUĞUNU okudumbu rahatsızlıktan nasıl kurtulabilirim nerelere baş vurmalıyım şişlik olan yer dirsekle bilek arasındaki kolumun ic tarafı dır efendim banada bir yol gösterir seniz cok memnul olacağım saygılarımla ALLAHA amanet olun

 4. KAAN ile ZAYIFLAMA dedi ki:

  kaslı bir vücut ile yağ kütle oranını düşürmek lazım… böylece bel çevresi incelir ve göbek eritilir. Kalp damar sağlığı için dengeli beslenip hareket etmeliyiz!