By 22 Ağustos 2011 Devamı →

KALP DUVARINDAKİ BALONLAŞMADAN KURTULDUKalp duvarında, kalbinden daha büyük balonlaşma oluşan 58 yaşındaki Azim Soykan’ın 15 yıllık kalp sorunu sona erdi.
58 yaşındaki Azim Soykan, 15 yıldır kalbinden rahatsızlık yaşıyordu. Azim Soykan, 10 yıl önce kalp krizi geçirdikten sonra tedavi gördü. Ancak kriz sonrası şiddetli nefes darlığı çeken Soykan, tavsiye üzerine Kayseri’deki Özel Acıbadem Kayseri Hastanesi kalp ve damar cerrahı Doç. Dr. Hilmi Tokmakoğlu’na başvurdu. Soykan’ın anjiyografi ve ekokardiyografisinde kalbinde, kalbinin iki katı büyüklüğünde balonlaşma olduğu saptandı. Doç. Dr. Hilmi Tokmakoğlu ve ekibi tarafından ameliyat edilen Soykan, 10 yıldır yaşadığı sıkıntılardan kurtuldu. Tokmakoğlu, hastaya uyguladıkları tedavi ve ameliyatla ilgili şu bilgileri verdi:
“Hastamız bize başvurduğunda şiddetli nefes darlığı yaşıyordu. Bunun nedeni kalbinde, kalbinin iki katı büyüklüğünde balonlaşma olmasıydı. Kalp krizi sonrası bu denli büyük bir balonlaşma çok nadir görülür. Yaklaşık 3 saat süren operasyonda balonlaşan kısım çıkarılarak özel bir yama ile kalbe yeni bir duvar oluşturuldu. Şekli bozulan kalp yeniden şekillendirilmiş oldu. Bu hastaların ameliyat öncesi ve sonrası dönemleri her aşamada çok önemli. Titiz bir hazırlık dönemini takiben, operasyonda yetkin bir ekip ve sonrasında da çok iyi bir yoğun bakım desteğinin hazır olması gerekir. “
Azim Soykan, sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu belirterek, ameliyattan önce 100 metre bile yürümekte zorlanırken, şimdi 3 kilometre yolu çok rahat yürüyebildiğini dile getirdi.

...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Haber

Etiketler:, ,


Comments are closed.