By 25 Ağustos 2012 Devamı →

KALICI KİLO İÇİN 5 ÖNERİKilo problemi olan herkesin duyduğu ilk çözüm önerisi, bol bol egzersiz yap! Ne bu öneri ne de az ama sık sık ye önerisini uygulamak kulağa geldiği kadar kolay. Kimisi günün büyük bölümünü spor yaparak geçirip 100 gram bile veremez. Kimileri ise sık sık yiyerek haftanın sonunda kilo aldığını görür.Diyetin süper beşlisiFazla kilosu olan bir kişi için kilo vermek bu tür önerilerle basite indirilmeyecek kadar zor ve karışık bir süreçtir. Klinik deneyimlerime dayanarak kalıcı kilo vermeyi sağlayan 5 başlık öneriyorum.

1- Tok kalmak için sebze ve meyve sularına yönelin: İşte aç hissettiğinizde midenize bayram ettirecek sihirli bir formül: Katı meyve sıkacağına 1 kabak, 3-4 salatalık, 1 kase taze doğranmış maydanoz ve aynı büyüklükte taze nane sıkın ve bolca için.

2- Besinlerin kalorilerini değil porsiyonlarını öğrenin: Kalori saymak, kilo vermek için yapılan en zor yöntemlerden biridir. Bu konuda en kolay ölçü porsiyon bilmektir. Mesela 1 lahmacun yerine 1 tabak kuru baklagil yemeği, 1 kase yoğurt ve 1 kase pilav neredeyse aynı kaloride. Diyelim ki bir paket normal hazır bisküvi yediniz. Buradan alacağınız kalori değeri nereden bakarsanız bakın 400 kalori kadar olacaktır. Onun yerine 2 top dondurma ve 1 orta boy meyve ile 1 su bardağı süt sizi daha fazla doyuracaktır.

3- Fiziksel aktiviteyle yağ yakımını artırın: Vücudunuzun zindeliği için yürüyüş, yüzme, basketbol, tenis veya futbol gibi spor dallarından uygun olanını veya çeşitli olarak dönüşümlü yapmaya özen gösterin. Böylece vücut yağlarının kalori olarak kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Fiziksel aktivitenin haftada en az 4 kere ve 60 dakika süreyle yapılmasına özen gösterin.

4- Güne yumurta yiyerek başlayın: Yumurta hem tok tutan hem de vücudun tüm gereksinimini karşılayacak kadar besleyici değeri yüksek ama kalorisi de düşük olan bir mucize besindir. 1 adet yumurtada 60 kalori olduğunu düşünürsek kilo vermemek için hiçbir nedeninizin olmadığını da algılayabilirsiniz. Yumurtayı menemen, farklı sebzelerle omlet şeklinde yiyebilirsiniz.

5- Ara öğünde sade yoğurt yiyin: İkindi vakti uzun ve sürekli bir şeyleri atıştırmak istediğimiz tehlikeli bir süreç tatlılar, pastalar, kekler, hazır bisküviler ve bol çikolata. Bunlar kilo vermenin önünde en büyük engellerdir. Onun yerine bir kase taze yoğurt ve bir meyve yiyerek hem kilo kontrolünü hem de beden ısısını dengelersiniz.

Uzman Diyetisyen Selahattin DönmezUzm.Dyt. Selahattin DÖNMEZ
Sorularınız İçin : sdonmez@sdonmez.com
0212 248 39 14

Alınan Kilolara Bu Diyetle Veda Edin
Kilonu Korumanın 8 Yolu
Kuru Üzümle Oruçta Açlığı Unut
İftar ve Sahurda Beslenme Tavsiyeleri
Çorba Diyeti ile 1 Ayda 5 kilo Verebilirsiniz
Tatil Öncesi Zayıflatan Besinler
Fazla Kilolara Karşı Kuşkonmaz Çorbası
Doğru Beslen Yaşam Süreni Uzat
Lifli Diyet ile Yaza İncecik Gir
Kalbinize Güveniyormusunuz?
Kanserde Mücadelede Bilinçli Olmak
Gribe Karşı Havuç
Hem Sağlıklı Hem Zayıflatıyor
Sağlıklı Buzdolabı Kullanma Kılavuzu
Glisemik İndeks Diyeti
Haftada 1,5 Kilo Zayıflatan İksir
Erkeklere Diyet Koçluğu Yapmak
Çocuklarınızı Kıyaslamayın
Genetik Diyet
Besin Testi ile Zayıflanır mı? – video
Su İçsem Yarıyor Diyorsanız
...

loading...

Yazar : XprodoksiT - Yazıları
Kategori: Selahattin Dönmez

Etiketler:, , , , ,


Comments are closed.